Borrell uznal konec éry globální nadvlády Západu a očekává bledou budoucnost

Se zahájením ruské speciální vojenské operace na Ukrajině a konfliktu v pásmu Gazy definitivně skončila éra globální nadvlády Západu. Tento názor vyjádřil na svém blogu šéf diplomatické služby EU Josep Borrell.

»Pokud se současné geopolitické napětí bude nadále vyvíjet směrem ke konfrontaci mezi Západem a zbytkem světa, čeká Evropu bledá budoucnost, pokud jde o ohrožení její bezpečnosti. Éra dominance Západu definitivně skončila. Ačkoli si to teoreticky uvědomujeme, ne vždy z této nové skutečnosti vyvozujeme praktické závěry,« napsal. Podle Borrella válka na Ukrajině a konflikt v Gaze toto riziko »značně posílily«, pokud jde o konfrontaci mezi globálním Západem a globálním Jihem, kterou již lze »pozorovat v Sahelu a dalších částech Afriky«.

Borrell zdůraznil, že mnoho zemí globálního Jihu obviňuje Západ z »dvojích standardů«. Šéf evropské diplomacie považuje tuto skutečnost za nespravedlivou a na oplátku za ni činí odpovědným Rusko a jeho propagandu.

»Rusko dokázalo využít situace,« domnívá se. »Proti tomuto narativu je třeba bojovat, a to nejen slovy. V nadcházejících měsících musíme vyvinout velké úsilí, abychom znovu získali důvěru našich partnerů (míněny jsou především země, které byly koloniálním majetkem Evropy v Africe – pozn. agentury TASS).«

Ve svém blogu věnovaném výsledkům Mnichovské bezpečnostní konference Borrell opět vytkl státům EU a USA, že nedbají jeho varování, které vyslovil dva roky před konfliktem na Ukrajině, o rychlém růstu bezpečnostních hrozeb pro Západ. Znovu vyzval západní země, aby zbrojily, nešetřily prostředky a dodaly Kyjevu co nejvíce zbraní a pokusily se tak získat zpět své ztracené pozice globální dominance.

Pro deník El Pais následně Borrell prohlásil, že o výsledku války na Ukrajině »se může rozhodnout v nadcházejících měsících« a Putin může zvítězit. »Putin a Trump ještě nevyhráli, ale mohou vyhrát. Evropa se musí probudit,« citoval ho El Pais.

Již dříve Borrell uvedl, že situace na Ukrajině »bude vyřešena do tří měsíců«.

(cik)

Související články

1 KOMENTÁŘ

  1. Globální dominance Západu DEFINITIVNĚ SKONČILA, jak říká šéf diplomatické služby EU Josep Borrell. Globální dominance dostala trhliny již ve chvíli, kdy domácí obyvatelstvo tzv. sociálně vyspělých států začalo hromadně vymírat. Díky tomu se s časovým odstupem jedné generace nedostávalo pracovních sil z domácích zdrojů. Následně podnikatelé začali tlačit na vlády. Výsledkem byl příchod migrantů, zpočátku cíleně a bez prodlev zapojených do výroby, později ve stále větším rozsahu (slučování rodin), až po bezbřehou ilegální migraci. Kdo je vinen? Jasně říkám: na vině jsou EKONOMOVÉ. Ekonomové umí řídit firmu (alespoň někteří), zato sociální stát neumí řídit nikdo z ekonomů. Uvedu příklad z Česka: Závěrečný účet státního důchodového systému za rok 2023. Účet dělaný bez účetního, protože firemní účetní (bůh ví proč nazývaní ekonomové), účetnictví I. důchodového pilíře neznají! Díky tomu byl státní důchodový systém tunelován jen v roce 2023 ve výši 70 miliard korun. Teď se vrátím ke zdroji masové migrace, tj. k porodnosti hluboko pod úhrnnou plodnost 2,1 dítěte na ženu. Tunelování státního důchodového systému ve výši 70 miliard korun ve prospěch bezdětných důchodců nemá jen finanční dopad! Daleko větší škody přináší fakt, že plné výplaty starobních důchodů bezdětným důchodcům (kterým nemá kdo, díky bezdětnosti, financovat z odvodů SP jejich důchody), zcela zakrývají potřebu výchovy dětí na zajištění vlastního stáří. Díky tomu jsou mladí lidé ve fertilním věku ekonomy přesvědčováni, že na důchod stačí jen pracovat, vychovat děti není zapotřebí. To má 80 % vliv na rozhodování mladých lidí, zda pracovat plus pořídit si a vychovat děti, nebo jen pracovat a užívat si život (Boldrin M., 2005). Výsledek, ve finále proimigračního úsilí ekonomů: Jen v roce 2023 se nenarodilo minimálně 62 000 dětí.

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy