Home Zahraničí Britské i polské jednotky operují na Ukrajině od samého počátku konfliktu

Britské i polské jednotky operují na Ukrajině od samého počátku konfliktu

ILUSTRAČNÍ FOTO - pixabay

Ozbrojení britští vojáci operovali na Ukrajině od samého počátku konfliktu, informoval britský investigativní server Declassified UK s odkazem na knihu polského novináře Zbigniewa Parafianowicze s názvem Polsko ve válce.

Autor je ukrajinským korespondentem varšavského deníku a měl přístup k politickým špičkám a vysokým úředníkům. Cituje nejmenovaného ministra polské vlády, který tvrdí, že v polovině března 2022 narazil na britské komando, když cestoval mezi Kyjevem a městem Žytomyr.

Ministr řekl: »Bylo to v době, kdy Rusové ještě byli v Buči a trasa byla šedou zónou. Bylo možné narazit na Rusy. Prošli jsme posledním kontrolním stanovištěm. Ukrajinci nám řekli, že pokračujeme na vlastní nebezpečí. No, a koho jsme potkali dál? Ukrajinské vojáky a… britské speciální jednotky. V uniformách. Se zbraněmi. Pohybovali se s Ukrajinci v nákladních a terénních vozidlech s radary pro dělostřelectvo. Sledovali cíle. Seznamovali se s touto válkou. Takové radary sledují místa, kam dopadají a kam jsou vystřelovány minometné nebo raketové granáty.«

Tyto výroky podle Declassified doplňují důkazy o tom, že britští vojáci byli tajně vysláni do válečné zóny, aniž by o tom byl informován parlament, a účastnili se operace – nikoliv pouze výcviku. V polovině dubna 2022 o tom již informoval deník The Times: »Britské speciální jednotky poprvé od začátku války s Ruskem cvičily v Kyjevě místní vojáky«.

Ve zprávě se uvádí, že dva ukrajinské prapory obdržely během předchozích dvou týdnů instrukce k používání »protitankových raket NLAW, které dodali Britové hned v únoru«.

O rok později Declassified odhalil, že na Ukrajině působí 50 elitních britských vojáků, a citoval přitom uniklý spis americké rozvědky. Britský kontingent byl třikrát větší než u jakéhokoli jiného spojence. Mezi těmi, kdo tvrdili, že byli vycvičeni britskými speciálními jednotkami, byl i Daniil Ljašuk, který byl předtím ukrajinským soudem odsouzen za mučení.

Ministerstvo obrany (MO) pouze potvrdilo, že vojáci jsou na Ukrajině, aby chránili britské velvyslanectví. Mluvčí MO, který byl požádán, aby se vyjádřil k tvrzením knihy, pro Declassified uvedl: »Dlouhodobou politikou po sobě jdoucích vlád je nekomentovat spekulace o speciálních jednotkách,« odkázal na obecné stanovisko »no comment«, které Whitehall uplatňuje od konce 80. let.

V knize Polsko ve válce Parafianowicz uvádí, že ochranka prezidenta Zelenského byla vycvičena britskou speciální leteckou službou (SAS). Cituje také nejmenovaného polského ministra: »První den války jsme si uvědomili, že v Brovarech u Kyjeva jsou polská komanda – z vojenského komanda Lubliniec. Ti spolu s Američany a Brity budovali speciální jednotky pro Ukrajince od roku 2014, tedy od anexe Krymu a války proti separatismu v Donbasu.«

Jejich přítomnost vyvolala obavy, že by se vojáci NATO mohli do invaze zapojit, což přimělo různé představitele, aby požádali o jejich stažení. Jeden z vysoce postavených polských důstojníků však uvedl: »Místo toho, aby se první den války vrátili do Polska, vydali se opačným směrem. Mimo jiné do Charkova, ale také do měst v Donbasu, která ovládali Ukrajinci. Spolupracovali s Brity.«

Zpočátku se tito vojáci NATO soustředili na pomoc při evakuaci, jejich přítomnost v Charkově je však potenciálně významnější. Server Declassified informoval o tom, že veteráni ukrajinského neonacistického hnutí Azov byli prvními bojovníky ve městě, kteří obdrželi Brity dodané zbraně NLAW.

Fotografie zveřejněné na sociálních sítích ukazují »instruktory ze zemí NATO«, kteří muže učí, jak používat raketomety. Veteráni vytvořili odštěpeneckou jednotku Azov známou jako Kraken, kterou vedl krajně pravicový politik Konstantin Němičev.

Polský důstojník dodal: »Později jsme vypracovali vzorec pro naši přítomnost na Ukrajině… prostě nás poslali na placenou dovolenou. Politici se tvářili, že to nevidí.«

Jiný polský ministr v knize cituje, že při jedné diplomatické cestě na Ukrajinu »nás Američané požádali, abychom přivezli z Kyjeva dva jejich zraněné vojáky. Byli tam jako civilisté. Ale je známo, o jaké civilisty šlo. Tito dva zranění Američané se vraceli stejným vlakem, kterým jel místopředseda vlády Jarosław Kaczynski s premiérem Mateuszem Morawieckým. Jednomu z nich chyběla noha. Lékaři mu ji museli amputovat«.

Odhalení v Parafianowiczově knize přicházejí uprostřed rostoucích náznaků, že Ukrajina možná bude muset zahájit mírové rozhovory s Ruskem.

Prezident Zelenský tento měsíc vyjádřil zklamání z protiofenzívy a řekl: »Chtěli jsme rychlejší výsledky. Z tohoto pohledu jsme bohužel požadovaných výsledků nedosáhli. A to je fakt. Na rychlejší dosažení požadovaných výsledků není dostatek sil.«

Jeho protiofenzíva, kterou výrazně podporovaly USA a Velká Británie, zaznamenala výrazný nárůst počtu zabitých ukrajinských vojáků, aniž by došlo k výrazným územním ziskům. Podle časopisu Foreign Affairs »navzdory tolik proklamované ukrajinské protiofenzívě Rusko ve skutečnosti získalo v průběhu roku 2023 více území než Ukrajina«.

(cik)

3 KOMENTÁŘE

  1. Co tam dělají, vždyť je na Ukrajinu nikdo nezval. Rusko žádal o pomoc prezident Janukovyč na základě spojeneckých smluv.

  2. Polské běsnění je známé i když je nechápu ,neboť Stalin jim daroval více jak 1/3 německého území nejen na západě.Pšonek je prostě pobožný blázen ,kšeftman s veteší.Polaci a anglani na Ukrajině jistě neunikli ruskému průskumu i díky místním obyvatelům Ukrajiny. Divím se ,že si to rusové nechají líbit.

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here