Home Zahraničí Generální tajemník OPEC vyzval, aby politicky motivované kampaně neohrožovaly prosperitu

Generální tajemník OPEC vyzval, aby politicky motivované kampaně neohrožovaly prosperitu

ILUSTRAČNÍ FOTO - pixabay

Generální tajemník OPEC Haitham Al Ghais vyzval členské státy aliance, aby odmítly všechna prohlášení o postupném vyřazování fosilních paliv, která byla navržena do závěrečného dokumentu 28. konference OSN o změně klimatu (COP28). Příslušný dopis zaslal šéf OPEC delegacím všech 13 zemí OPEC a také deseti zemím, které se připojily k dohodě OPEC+.

»Využívám této příležitosti, abych uctivě vyzval všechny respektované země OPEC+ a země, které nejsou členy OPEC a které se připojily k Chartě spolupráce, aby aktivně odmítly jakýkoli text nebo formuli, které se zaměřují na energii, tj. fosilní paliva, a nikoli na emise,« uvádí se v dopise.

Členské státy aliance si uvědomují důležitost boje proti změně klimatu, ačkoli »nepřiměřený a nepřiměřený tlak proti fosilním palivům může dosáhnout bodu zvratu s nevratnými důsledky,« poznamenal Al Ghais. »Bylo by nepřijatelné, aby politicky motivované kampaně ohrožovaly prosperitu a budoucnost našich lidí,« zdůraznil.

Sekretariát Rámcové úmluvy o změně klimatu v pátek pozdě večer zveřejnil návrh závěrečného dokumentu COP28, který obsahuje několik variant budoucího využívání fosilních paliv, včetně ustanovení o jejich postupném vyřazování.

(TASS)

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here