Bronzový zázrak na ledě. Z 2:5 na 8:5! Čtyři góly za 50 vteřin!

AKTUALIZOVÁNO

Dosud to bylo na mistrovství světa juniorů v Göteborgu jako pohádka, hlavně ve čtvrtfinále proti Kanadě. Dnes ale hokejisté v duelu o bronz napsali spíše sci-fi. V čase 58:04 prohrávali s Finskem 4:5, a to již dokázali snížit ze zdánlivě beznadějného stavu 2:5 svítícího na ukazateli skóre ve druhé třetině. Od té doby, co při power play vyrovnal dorážkou Kulichovy střely Ondřej Becher, dali Češi za padesát vteřin ještě další tři. Čtyři branky v tak krátké době, to je rekord vyřazovacích bojů šampionátu! A možná se nic takového už nikdy nezopakuje…

A Becher je hrdinou i co do statistik. Dnes zaznamenal hattrick a dvě gólové asistence! Vítězný gól vstřelil v čase 58:19 obránce Tomáš Hamara. Následně ještě český výběr dvakrát skóroval při power play soupeře do prázdné branky. »Nikdy na tento večer nezapomenu. Dát hattrick v zápase o bronz a vyhrát ho. Byl to poslední zápas mé mládežnické reprezentační kariéry a jsem moc rád, že to skončilo takhle. Strašně moc si toho všichni vážíme. Je to něco neskutečného,« jásal Becher.

Češi tak navázali na loňské stříbro z Halifaxu, kde podlehli ve finále domácí Kanadě. Letos je do finále nepustili domácí Švédové, ale druhý severský celek v cestě za cennými kovy je nezastavil, ačkoli v jeho prospěch hrálo doslova a do písmene vše. Jenže Češi předvedli finiš, o kterém by se možná slušelo natočit hollywoodský film. A nebyl by vědecko-fantastický, ale plně realistický, řekněme životopisný…

A když už jsme u těch filmových či literárních žánrů, začátek dnešnío duelu byl jako z hororu. Na časomíře svítilo 6:15, když se tým Suomi poprvé prosadil. To si Kumpulainen nalezl střeleckou pozici mezi kruhy a přes stínícího Koskipirttiho zamířil přesně do levého horního rohu Hrabalovy branky. A za dalších 90 vteřin to bylo už 0:2. Nyman podruhé prostřelil Hrabala a jeden z velkých hrdinů turnaje, který dosud nechyběl v brankovišti ani minutu, přepustil místo náhradníku Vondrašovi.

Češi sice vstali z mrtvých a po brankách Jiřího Kulicha s Jakubem Štanclem ve 29. minutě vyrovnali, ovšem pak přišlo další pokračování hororu. Filmaři by ho asi označili jako »dvojku« k úspěšné »jedničce«. Za 15 sekund po vyrovnání totiž znovu vedli Seveřané, když Helenius odčaroval dosavadní Vondrašovu neprůstřelnosr. A protože s jídlem roste chuť, za dalších 19 vteřin to bylo již 2:4, když se trefil Hämeenaho. Stejný hráč navíc ve 35. minutě upravil už na 5:2, a to při přesilovce Suomi.

Nehratelné? Kdepak, tenhle tým nic nevzdává! Ve 40. minutě vykřesal jiskérku naděje svou první brankou budoucí rek Becher, a když kapitán Kulich za pět minut třetí třetiny snížil už jen na rozdíl jediné branky, Finové znervózněli. Ale dlouho to na sukces nevypadalo, až přišel závěr, jaký hokejový svět nepamatuje. A po něm česká radost, která by se dala krájet, a naopak finské slzy…

»Mužstvo tvořilo tým a i proto jsem ve druhé přestávce říkal, že mimo naši kabinu není moc lidí, kteří by věřili, že to dokážeme zvrátit. My ale věřili. A klobouk dolů před hráči, co v závěru dokázali,« usmíval se kouč Patrik Augusta. »Bavili jsme se v kabině, že tomu pořád musíme věřit, a věřili jsme. Řekli jsme si, že všechno musíme pálit na branku, což jsme udělali. Dali jsme gól, to nás nakoplo a ta hra pak už byla naše. I trenéři nám říkali, že jsou to taky jen lidi a gól je položí. Pak nám tam spadl gól a cítili jsme se lépe. Je to nejkrásnější pocit, jak ukončit juniorskou kariéru a jsem hrdý na mužstvo,« připojil kapitán Kulich.

A radost má i svazová generalita. »Hokej je krásný, protože nikdy nevíte, co se může stát. Naši junioři dokázali nemožné. Poklona celému týmu, gratuluji k bronzovým medailím. Děkuji všem fanouškům za podporu,« napsal na síti X šéf Českého svazu ledního hokeje (ČSLH) Alois Hadamczik.

Mistry světa se dnes večer stali hokejisté Spojených států amerických, kteří zdolali domácí reprezentaci 6:2. Finále rozhodli především ve třetí třetině, kdy se do švédské sítě trefili hned třikrát. Český tým může být hrdý i na to, že Američany trápil v základní skupině a jako jediný na turnaji jim nepodlehl v základní hrací době…

* * *

Finále:

Švédsko – USA 2:6 (0:1, 2:2, 0:3)

Branky a nahrávky: 23. Stenberg (Mattias Hävelid, E. Pettersson), 40. Lekkerimäki (Sandin-Pellikka, Östlund) – 17. G. Perreault (W. Smith, McGroarty), 30. Howard (Fortescue), 35. Howard (Brindley), 42. Buium (W. Smith, G. Perreault), 57. Leonard (G. Perreault), 57. McGroarty (J. Snuggerud). Rozhodčí: Hebeisen (Švýc.), Pearce (Kan.) – Durmis (SR), Gustafson (USA). Vyloučení: 4:4, navíc A. Johansson, Östlund – Hutson, McGroarty všichni 10 min. Využití: 1:0. Diváci: 11 512.

Švédsko: H. Hävelid – E. Pettersson, Mattias Hävelid, Lindstein, Willander, Salomonsson, Sandin-Pellikka, A. Johansson – Wahlberg, Östlund, Lekkerimäki – Öhgren, Bystedt, O. Pettersson – Stenberg, Edstrom, Unger Sörum – Born, F. Wagner, Forsfjäll – Rudslätt. Trenér: Magnus Hävelid.

USA: Augustine – Hutson, Chesley, Fortescue, Casey, Buium, Rinzel, Pohlkamp – Moore, Gauthier, McGroarty – Howard, Nazar, Brindley – G. Perreault, W. Smith, Leonard – Finley, D. Nelson, J. Snuggerud – G. Hayes. Trenér: Carle.

O 3. místo:

Česko – Finsko 8:5 (1:2, 2:3, 5:0)

Branky a nahrávky: 17. Kulich (Melovský, Hamara), 29. Štancl (Melovský, Becher), 40. Becher (Štancl, A. Čech), 45. Kulich (Melovský, Hamara), 59. Becher (Kulich, Šalé), 59. Hamara (Kulich, Becher), 59. Rymon, 59. Becher – 7. Kumpulainen, 8. Nyman (Kaskimäki, J. Pulkkinen), 29. Helenius (Nyman, Kaskimäki), 30. Hämeenaho (Kulonummi, Lassila), 35. Hämeenaho (Kulonummi, Keskinen). Rozhodčí: Björk (Švéd.), Murray (Kan.) – Nyquist (Švéd.), Rampír (ČR). Vyloučení: 5:4. Využití: 3:1. V oslabení: 1:0. Diváci: 9647.

Česko: Hrabal (8. Vondraš) – Hamara, Alscher, A. Čech, Cibulka, Prčík, T. Galvas – Šalé, Šapovaliv, Kulich – Bareš, Melovský, S. Redlich – Rymon, Becher, Štancl – Maštalířský, M. Přibyl, Židlický – Hujer. Trenér: P. Augusta.

Finsko: Kokko – Kulonummi, J. Pulkkinen, Salin, Pieniniemi, Kangas, Kärki, Väisänen – Hämeenaho, Lassila, Naukkarinen – Nyman, Helenius, Kaskimäki – Halttunen, Keskinen, Männistö – Koskipirtti, Bau, Kumpulainen. Trenér: Mikkola.

* * *

Konečné pořadí:

1. USA, 2. Švédsko, 3. Česko, 4. Finsko, 5. Kanada, 6. Slovensko, 7. Švýcarsko, 8. Lotyšsko, 9. Německo, 10. Norsko – sestup.

(koz)

FOTO – iihf.com

Související články

1 KOMENTÁŘ

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy