Brusel zvažuje rozšíření omezení na ukrajinské obiloviny

Evropský komisař pro zemědělství Janusz Wojciechowski prohlásil, že je nutné »přinejmenším« do konce října prodloužit omezení, která na dovoz ukrajinských obilovin uvalilo pět států EU, uvedl list The Brussel Times.

Zatímco zrušení cel v květnu 2022 vedlo k prudkému nárůstu přílivu ukrajinských zemědělských produktů do Evropské unie, Polsko, Maďarsko, Slovensko a Bulharsko v polovině dubna 2023 jednostranně zakázaly dovoz obilovin z Ukrajiny, který vyvolal nasycení sil a propad místních cen.

Evropská komise jako strážce obchodní politiky EU dosáhla koncem dubna s těmito čtyřmi státy a Rumunskem dohody, která stanovila »ochranná opatření« do 5. června, aby jim umožnila zablokovat uvádění ukrajinské pšenice, kukuřice, řepky a slunečnice na trh na jejich území, pokud nebrání jejich tranzitu do jiných zemí.

Wojciechowski na závěr zasedání ministrů zemědělství EU prohlásil, že omezení je třeba prodloužit minimálně do konce října a v ideálním případě do konce roku, tedy po sklizni, jinak bude mít Evropa velký problém.

Uvedl však, že Komise svůj postoj ještě nedokončila.

Problém podle komisaře spočívá v tom, že v zásobách pobřežních států je nyní více obilí než na Ukrajině, a proto je třeba dočasná dovozní omezení prodloužit a situaci zlepšit. Dodal, že je třeba posílit logistické zdroje, aby bylo možné zásoby obilovin odbavit.

Omezení odsoudil ukrajinský ministr zemědělství Mykola Solskyj, který byl v úterý v Bruselu: Solskyj řekl: »Domníváme se, že jejich prodloužení není správný postup a jsme proti nim,« domnívá se, že by to nahrálo Moskvě.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj již odsoudil »přísná, dokonce krutá protekcionistická opatření«.

(jb)

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy