Budou se i u nás bát chodit dívky na záchod kvůli »menstruačnímu studu« a sexuálnímu obtěžování?

Vyhláška, na které se dohodly ministerstvo školství, zdravotnictví a práce a sociálních věcí, která nově stanoví, že na školách nebudou muset být oddělené chlapecké a dívčí záchody, může mít velmi závažné důsledky. Příklady ze zahraničí jsou opravdu alarmující.

Podobná pravidla jsou stále častěji zaváděna v zahraničí, například ve Velké Británii platí již nejméně od roku 2000. A jaké jsou jejich zkušenosti?

»Dívky se na školách bojí chodit na záchod kvůli obavám z menstruačního studu, sexuálního obtěžování a nedostatku soukromí,« informoval deník Daily Express. Stále více škol se přitom v Británii vzdává oddělených záchodů a tvrdí, že nejsou inkluzivní pro transsexuální děti a jsou živnou půdou pro šikanu. Podle deníku Daily Express se však některé dívky vyhýbají návštěvě toalety během vyučování kvůli krutým posměškům ze strany chlapců a nedostatku soukromí. A některé dívky se dokonce vyhýbají pití vody, aby nemusely na toaletu.

Jeden z rodičů středoškolačky, který s »unisex« záchody nesouhlasí, novinám řekl, že »chlapci vždy spekulují o tom, zda mají dívky menstruaci, podle toho, jak dlouho jsou na záchodě«.

I feministická kampaň Women’s Voices Wales tvrdí, že »bezpečnost a důstojnost« dívek na školách v Británii je zanedbávána. Mluvčí Helen Raynorová novinám řekla, že žádná školačka by neměla mít pocit, že nemůže použít toaletu. »Žádné dítě by se nemělo vyhýbat škole nebo přestat pít vodu, aby se nemohlo vyčůrat. Dívky nemohou ‚zadržovat menstruaci‘.«

Jednou z prvních škol ve Spojeném království, která zavedla toalety pro obě pohlaví, byla v roce 2000 střední škola ve Stockportu nedaleko Manchesteru. Ředitel školy tvrdil, že tento krok zabránil šikaně, vandalismu a kouření na toaletách. Od té doby tento přístup přijaly stovky škol. Vyvolalo to však spory mezi rodiči, zaměstnanci a dětmi, přičemž někteří kvůli tomuto kontroverznímu kroku odmítli chodit do školy, uzavírá Daily Express.

»Tento trend je celoevropský, málokdy je tam rozlišení na dívčí a chlapecké. Je to přiblížení se evropskému trendu a nebinárnímu světu,« obhajuje novou normu poslankyně a bývalá starostka Prahy 5 Renáta Zajíčková (ODS), která je členkou poslaneckého školského výboru a předsedkyní podvýboru pro regionální školství a celoživotní učení.

(cik)

Související články

2 KOMENTÁŘŮ

  1. Chlíváci a úchyláci i v ČR mají navrch. Tyto chlívácké a úchylácké nápady by měly být trestné a ne mít oporu v parlamentu a v Rychetského Pětikoalici.

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy