»Bůr« v Jablonci i se sestavou náhradníků. Sparta na novém trávníku koncertovala

Fotbalisté pražské Sparty si i s většinou náhradníků v sestavě hravě poradili s Jabloncem 5:1, navíc na jeho půdě, kam se svěřenci trenéra Radoslava Látala vrátili po třízápasové sérii duelů venku. Všechny góly zvládl obhájce titulu již do poločasu…

Měla to být velká jablonecká sláva, navíc proti soupeři, který na Střelnici pravidelně ztrácí. Ano, ve čtvrtém kole nejvyšší fotbalové soutěže sice zavítala na sever Čech mistrovská Sparta, ale s vizitkou týmu, jenž na zdejším stadionu přes pět let nezvítězil. Nyní navíc šlo o sváteční zápas, kdy domácí křtili nově položený trávník, a ještě k tomu hosté nastoupili vesměs s náhradníky, jelikož své největší opory šetřili na úterní klíčový duel třetího předkola Ligy mistrů proti Kodani.

Hned osm hráčů ze sestavy, jež zkraje týdne vybojovala v Dánsku nadějnou remízu 0:0, trenér Brian Priske nenasadil. Z »kodaňské« sestavy zbyli jen brankář Peter Vindahl Jensen, obránce Asger Sörensen a záložník Kaan Kairinen. Mohly být šance Jablonce vůbec větší? Překvapení věštili i bookmakeři, a tak původní kurz 1,6:1 na výhru ligového lídra vyšplhal až na 2,02:1.

Jenže Sparta i s netradiční jedenáctkou od začátku vládla. A vypadalo to, jako by náhradníci hráli lépe než tradiční výběr. Minčev a Laci sice své dobré šance zkraje duelu neproměnili, ale ve 12. minutě favorit udeřil po rohu Kairinena, když se trefil svým prvním gólem sezony stoper Martin Vitík. A protože byl při chuti, ve 26. minutě skóre zdvojnásobil – znovu po rohovém kopu, tentokrát rozebraném nakrátko. Nahrávač však byl znovu stejný – finský špílmachr Kairinen.

Sparta třímala otěže zápasu pevně ve svých rukách a její fandové skandovali »Dejte jim bůra!«. A to se skutečně stalo, dokonce již do poločasu. Ve 35. minutě proměnil dokonalý Laciho pas za obranu Martin Minčev, za další čtyři minuty se střelou ze střední vzdálenosti prosadil Kairinen a v nastaveném čase první pětačtyřicetiminutovky přibil pátý hřebíček do jablonecké rakve Tomáš Wiesner. Podle CS Fotbal sparťané v první půli skórovali v lize venku pěkrát naposledy v červnu 1948 v Žilině.

Do druhé půle odešel s cílem šetřit se na úterý i playmaker Kairinen a celkově se zápas dostal do průměru. Hosté se s vedením uskopojili a myšlenkami již byli v bojích o Ligu mistrů. A tak se domácí dočkali alespoň čestného úspěchu. Dal ho, možná trochu symbolicky, Václav Drchal, který před sezonou přestoupil na Střelnici ze Sparty. Pražany to ale mrzet nemuselo, pojistili si vedení v tabulce a ještě stihli před klíčovým duelem v pohárové Evropě pošetřit síly…

»Když uděláte takové množství změn, počítáte s tím, že něco může drhnout. Kluci ale odehráli skvělý první poločas, hráli úžasné utkání. Víme o jejich kvalitách, a to se teď ukázalo i v zápase,« prohlásil kouč Sparty Priske. »Těžko se mi hovoří. Byl to poločas hrůzy. Ten druhý už byl lepší a důstojně jsme to dohráli, ale i díky tomu, že Sparta zvolnila,« kontroval Priskeho protějšek Látal.

»Je to super výsledek a důležité tři body,« připojil ofenzivní záložník Jakub Pešek, který nahradil na pravém křídle Veljka Birmančeviče. »Museli jsme udělat změny i s ohledem na náročný kalendář. Přemýšeli jsme i o tom, že nás čeká spousta těžkých zápasů, a kluci z lavičky musejí mít zápasovou praxi,« dodal kouč Priske.

Baník udeřil v nastavení

V odpoledním duelu ve Vítkovicích oslavil první výhru v sezoně ostravský Baník, který zdolal hradecké »Votroky« 2:0. Celý zápas měl jasnou převahu, ale hlavně v první půli zahazoval šance jako odpadky. Když už se zdálo, že utkání směřuje k bezbrankové remíze, rozhodli domácí během tří minut v nastaveném čase dvěma brankami o tříbodovém dárku pro ostravské fanoušky. Šťastnými střelci byli nejprve po skvělé individuální akci na pravé straně David Buchta a následně při rychlém brejku Abdullahi Tanko. »Zahazovali jsme šance, a to člověka logicky přepadají různé myšlenky. Ale věřili jsme do poslední chvíle, což se vyplatilo. Vyhráli jsme dnes zaslouženě,« radoval se kouč Baníku Pavel Hapal.

Druhý odpolední zápas čtvrtého kola mezi Zlínem a Libercem skončil zaslouženou dělbou bodů. Oba celky na zlínské Letné trefili jedenkrát brankovou konstrukci a jedenkrát také rozvlnily síť. Domácí dokonce málem slavili tři body, ovšem v nastaveném čase nebyl uznán na základě intervence VAR gól Koviniče pro ofsajd. Severočeši si notně oddechli, protože v předchozích dvou kolech pokaždé přicházeli o body v nastavení – jak v Mladé Boleslavi, tak naposledy doma proti Bohemians 1905. »Měli jsme velké štěstí, že ten gól v nastavení neplatil. Ale správně, ofsajd to byl,« oddechl si trenér Slovanu Lukoš Kozel. »Už před rozhodnutím videa jsme věděli, že je to ofsajd. Je to škoda, dva body navíc by nám moh pomohly, ale i bod dnes beru,« připojil kouč »Ševců« Pavel Vrba.

* * *

FK Jablonec – Sparta Praha 1:5 (0:5)

Branky: 60. Drchal – 12. a 26. Vitík, 35. Minčev, 39. Kairinen, 45.+1 Wiesner. Rozhodčí: Batík – Hájek, Paták – Radina (video). ŽK: Martinec, Alégué, Černák – Sejk, Sadílek. Diváci: 5684.

Jablonec: Hanuš – Tekijaški, Martinec, Hurtado – Nykrín (46. Čanturišvili), Považanec (46. Hübschman), Houska (81. Jovovič), Kratochvíl, Pleštil (69. Černák) – Drchal, Chramosta (46. Alégué). Trenér: Látal.

Sparta: Vindahl – Vitík, Sörensen (61. Vydra), Gomez – Wiesner, Laci, Kairinen (46. Pavelka), Ryneš – Pešek (68. Karabec), Minčev (68. Olatunji) – Sejk (80. Sadílek). Trenér: Priske.

Baník Ostrava – FC Hradec Králové 2:0 (0:0)

Branky: 90.+2 Buchta, 90.+5 Tanko. Rozhodčí: Zaoral – Caletka, Pečenka – Kocourek (video). ŽK: Blažek, Juroška, Tanko – Čech. Diváci: 7042.

Ostrava: Letáček – Blažek, Bitri, Lischka – Juroška (80. Buchta), Tetour (86. Šín), Boula (72. Rigo), Kpozo (86. Madleňák) – Kubala (72. Tanko), Almási, Ewerton. Trenér: Hapal.

Hradec: Bajza – Klíma, Heidenreich, Čech (90.+4 Dancák) – Gabriel, Kučera (75. Pudhorocký), Kodeš, Horák – Šašinka (46. Rada), Pilař (83. Ševčík) – Vašulín (83. Juliš). Trenér: Weber.

FC Zlín – Slovan Liberec 1:1 (1:1)

Branky: 35. Janetzký – 15. Frýdek. Rozhodčí: Rouček – Matoušek, Leška – Zelinka (video). ŽK: Tkáč – Purzitidis, Rabušic, Kozel (trenér). Diváci: 2738.

Zlín: Dostál – Cedidla, Didiba, Simerský, Čelůstka – Kolář (64. Kovinič) – Slončík (61. Vukadinovič), Janetzký, Tkáč (75. Bužek), Dramé – Fantiš. Trenér: Vrba.

Liberec: Vliegen – Prebsl (84. Horský), Chaluš, Purzitidis – Mikula (76. Fukala), Červ (59. Varfolomejev), Doumbia, Ghali (84. Preisler) – Frýdek – Kulenovič, Tupta (59. Rabušic). Trenér: Kozel.