Havajské požáry jsou nejsmrtelnější přírodní katastrofou v historii amerického státu

Lesní požáry na Havaji zabily nejméně 80 lidí – jedná se o nejsmrtelnější přírodní katastrofu od roku 1959, kdy se Havaj stala státem USA, uvedl kanál Sky News.

Pátrací týmy pokračují v prohledávání trosek města Lahaina na ostrově Maui za pomoci psů na vyhledávání mrtvých. Guvernér Josh Green varoval, že počet obětí bude nadále stoupat, přičemž počet mrtvých nyní překonal 61 lidí, kteří zahynuli při tsunami v roce 1960. Tisíce lidí zůstaly bez střechy nad hlavou a požár zničil asi 1000 budov, na snímcích před a po požáru je vidět zkáza.

Podle nejnovějších údajů je požár v Lahaině nyní lokalizován na 85 %, ale požár v Upcountry Maui pouze na 50 %. Vyšetřovatelé se snaží zjistit, co bylo příčinou toho, že se požár prohnal Lahainou tak děsivou rychlostí a zdecimoval letovisko bez většího varování.

Nouzové sirény mají varovat před blížícím se nebezpečím – ale nespustily se. Přeživší uvedli, že neslyšeli žádný z poplachů a uvědomili si to, až když viděli plameny nebo slyšeli výbuchy.

Úřady také neupřesnily, jaké přesně textové zprávy, telefonní nebo e-mailové výstrahy byly odeslány.

Vedoucí PowFire uvedli, že rychlost požáru »téměř znemožnila« pracovníkům v první linii komunikovat s úředníky, kteří by za normálních okolností vydávali příkazy k evakuaci, a zdá se, že záchranné práce ztěžovaly i výpadky mobilního signálu.

Okres Maui v pátek odpoledne potvrdil, že bylo nalezeno dalších 12 obětí, takže celkový počet dosáhl 67. »Bezpochyby bude více obětí na životech. Nakonec nevíme, kolik jich bude,« řekl médiím guvernér Josh Green. Lahaina se nachází v těsné blízkosti kopců, takže z města vede jen několik cest. Někteří přeživší popsali, že byli nuceni skočit do moře, když kolem nich začala hořet a vybuchovat auta.

Požáry začaly v úterý a jejich příčinou bylo sucho a silný vítr způsobený procházejícím hurikánem. Úředníci okresu začali v pátek pouštět obyvatele Lahainy zpět do jejich domovů, přestože velká část západní části Maui zůstala bez elektřiny a vody. Policie však centrum Lahainy zabarikádovala, protože hygienici varovali, že spáleniště jsou vysoce toxická a vdechování prachu a částic ve vzduchu je nebezpečné.

»Stále existují horká místa a doporučuje se nosit roušku a rukavice,« uvedl okres Maui v prohlášení. Místní obyvatelé, kteří ještě mají vodu, jsou mezitím varováni, aby ji nepili a sprchovali se pouze krátce vlažnou vodou kvůli možné kontaminaci potrubí rakovinotvornými prvky.

(jb)

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy