Ceny hypoték nyní stagnují. Brzy prý nastane výrazný pokles, ale s ním zase podraží nemovitosti

Cena úvěrů na bydlení po dosavadním postupném zlevňování nyní prakticky stagnuje. Pro značnou část populace jsou tak kvůli stále vysokým splátkám a cenám nemovitostí dál nedostupné. Průměrná nabídková sazba hypoték se počátkem března zvýšila na 5,62 procenta z únorových 5,6 %. Vyplývá to z aktuálních dat Swiss Life Hypoindexu, na jehož webu o tom dnes informuje Jana Zámečníková.

Swiss Life Hypoindex odráží aktuální průměrnou nabídkovou sazbu hypotečního úvěru pro zástavní hodnoty nemovitosti (LTV) do 80 %. Jeho údaje jsou vydávány vždy k pátému pracovnímu dni daného měsíce.

GRAF – Swiss Life Hypoindex

Měsíční splátka hypotečního úvěru na 3,5 milionu korun sjednaného do 80 % odhadní ceny nemovitosti při splatnosti 25 let a průměrné nabídkové sazbě 5,62 % činila v březnu 21 737 korun.

Rozdíl mezi sazbami krátkodobých a dlouhodobých fixací je výraznější

»I přes to, že hodnota Swiss Life Hypoindexu zůstala téměř beze změny oproti minulému měsíci, vývoj úrokových sazeb rozhodně nezahálí. Naopak, můžeme pozorovat ještě dynamičtější tendence než v předchozích měsících. Nastává výraznější rozdíl mezi sazbami krátkodobých a dlouhodobých fixací,« uvádí Jiří Sýkora, specialista oddělení produktového managementu společnosti Swiss Life Select.

»Zatímco sazby krátkodobých fixací (1-3 roky) zůstávají relativně stabilní, sazby dlouhodobých fixací (pět a více let) buď stagnují, nebo banky přestávají tuto možnost úplně nabízet. Například hypotéku s fixací na 10 let lze v současnosti najít pouze u posledních čtyř bank, zatímco ostatní banky tento produkt z nabídky stáhly. Tento krok je reakcí na novelu zákona o spotřebitelských úvěrech, která přesně stanovila, kolik může banka požadovat za předčasné splacení ze strany klienta. Bohužel, zákonodárci nesplnili požadavky bank a zavedli poplatky nižší, než bylo přání bank a tak banky reagovaly tímto způsobem. Celkový vývoj úrokových sazeb i nadále sleduje očekávaný trend a úrokové sazby postupně klesají,« vysvětluje situaci z bankovního hlediska Sýkora.

Konec března prý nastartuje zlevňování

Bankovní rada České národní banky bude opět jednat o nastavení základních úrokových sazeb 20. března. Dvoutýdenní repo sazba by na tomto jejím zasedání mohla klesnout až o 0,75 procentního bodu, očekávají poskytovatelé hypoték. »Pozvolný pokles by měl vést k sazbám hypoték pohybujícím se mezi třemi a čtyřmi procenty. Toto snižování cen úvěrů přinese nejen zvýšený zájem o nové hypotéky, ale také o refinancování stávajících drahých hypoték. Růst zájmu o koupi nemovitostí, způsobený levnějšími hypotékami, téměř jistě povede ke zvýšení cen nemovitostí určených k bydlení. To naopak může hypoteční trh brzdit,« předpokládá Sýkora.

(ici)

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy