Ceny výrobců brzký konec drahoty nesignalizují

Ceny výrobců, které v předstihu naznačují vývoj spotřebitelské inflace, klesly v lednu podle dnes zveřejněných údajů Českého statistického úřadu oproti stejnému měsíci roku 2023 pouze v zemědělství a průmyslu. Ve stavebnictví a ve službách naopak dál meziročně rostly. Přitom je nutno vzít v úvahu srovnávací základnu z ledna předchozího roku, kdy takzvaná výrobní inflace byla u všech producentů, zejména pak těch zemědělských a průmyslových, na extrémně vysoké úrovni. Ani nynější vývoj výrobní inflace tak stále neslibuje ústup ze současných vysokých spotřebitelských cen.

Meziročně ceny producentů v zemědělství podle statistiků v lednu klesly o 19,8 procenta, přičemž o měsíc dříve šly dolů o 19 %. V průmyslu došlo po prosincovém růstu o 1,4 % k meziročnímu snížení o 1,8 %. Ceny stavebních prací vzrostly o dvě procenta (v prosinci o 2,6 %), v případě tržních služeb pro podniky pak meziroční růst cen mírně zrychlil na 4,6 % z prosincových 4,4 %.

Meziměsíčně se v lednu ceny výrobců v zemědělství zvýšily o 1,2 % a v průmyslu stouply o 2,5 %, zatímco ve stavebnictví se nezměnily a v tržních službách klesly o 0,1 %.

Připomeňme ovšem, že už v lednu 2023 ceny zemědělských výrobců vzrostly meziročně o 21,4 %, ceny průmyslových výrobců o 19,4 %, stavebních prací o 8,3 % a tržních služeb pro podniky o 3,2 %. A když k tomu přidáme značný nárůst výrobních cen již v lednu 2021, dostává cenový vývoj na začátku letošního roku poněkud jiný rozměr a rozhodně nebudí příliš optimismu.

Zemědělství

ILUSTRAČNÍ FOTO – pixabay

Ceny v rostlinné výrobě se v lednu podle statistiků snížily meziročně o 25,3 %. Ovoce nicméně zdražilo o 34,7 %, zelenina o 5,6 % a brambory o 29,1 %. Zlevnily naopak olejniny (o 27,7 %) a obiloviny (o 36,5 %). V živočišné výrobě byly ceny nižší o 12,9 %. Prasata ale podražila o 4,2 %. Naopak vejce byla meziročně levnější o 22,2 %, mléko o 19,1 %, drůbež o 7,6 % a skot o 2,6 %.

Průmysl

ILUSTRAČNÍ FOTO – pixabay

Meziročně byly nižší ceny základních kovů (o 12,3 %), potravinářských výrobků (o 5,3 %), chemických látek a přípravků (o 12,4 %), dřeva a dřevěných a korkových výrobků (o 20,1 %) a papíru a výrobků z papíru (o 13,9 %). Ceny elektřiny, plynu, páry a klimatizovaného vzduchu klesly o 0,7 % a ropy a zemního plynu o 19,5 %. Snížily se také ceny v oddíle koksu a rafinovaných ropných produktů. Naopak vzrostly ceny motorových vozidel (o 2,6 %), oprav, údržby a instalace strojů a zařízení o šest procent, nápojů o devět procent a přírodní vody, úpravy a rozvodu vody a obchodu s vodou (o 9,2 %).

Při hodnocení podle hlavních průmyslových skupin klesly především ceny meziproduktů (o 5,7 %) a energií (o 2,1 %). Ceny průmyslových výrobců bez energií se meziročně snížily o 1,7 % (v prosinci klesly o 0,6 %).

Stavebnictví

ILUSTRAČNÍ FOTO – pixabay

Materiály a výrobky spotřebovávané ve stavebnictví v lednu podle statistiků zlevnily meziročně o 1,1 % (v prosinci zdražily o 0,1 %).

Tržní služby pro podniky

ILUSTRAČNÍ FOTO – pixabay

Ceny za reklamní služby a průzkum trhu v lednu vzrostly meziročně o 13,1 %, za služby v oblasti zaměstnání o 11,8 % a za poštovní a kurýrní služby o 10,9 %. Vyšší byly také ceny za služby v oblasti nemovitostí (o 7,3 %), za právní a účetnické služby (o 5,9 %) a za vydavatelské služby (o 5,2 %). Tržní služby pro podniky nezahrnující reklamní služby zdražily o čtyři procenta (v prosinci o 4,4 %).

Ivan Cinka

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy