Ukrajina chce po polských zemědělcích odškodnění za vysypané obilí

Polští zemědělci vysypali z vagonů, které směřovaly do Maroka, 160 až 180 tun ukrajinského obilí a musí nahradit způsobené škody. Uvedl to náměstek ministra agrární politiky a potravinářství Ukrajiny Taras Vysockij.

»Ten, kdo škodu způsobil, ji musí nahradit. Může o tom rozhodnout soud nebo dobrovolně,« cituje jeho slova agentura RBC-Ukrajina.

Vysockij poznamenal, že poškození soukromého majetku je porušením zákona. Potvrdil také, že Polsko začalo zahajovat trestní řízení v případech, kdy polští protestující rozházeli obilí. Náměstek ministra očekává »co nejkratší dobu pro předání případu soudu, spravedlnost a plnou náhradu škody«.

Vztahy mezi Kyjevem a Varšavou jsou v současné době napjaté kvůli blokování hraničních přechodů polskými zemědělci a dopravci. Polští demonstranti pořádají od listopadu loňského roku pravidelné akce, na nichž požadují zrušení výhod, které EU poskytuje kamionovým dopravcům z Ukrajiny po 24. únoru 2022. V únoru však protesty zesílily a 20. února polští zemědělci vyhazovali ukrajinské obilí z vagonů a blokovali železniční tratě stavebním harampádím. Od té doby se skutečnosti s vyhazováním obilí z vagonů několikrát opakovaly.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj označil situaci s pokračující blokádou za výsměch, zatímco ministerstvo zahraničí vyzvalo Varšavu, aby odblokovala hranice, právně posoudila akce polských demonstrantů a zastavila protiukrajinskou rétoriku. Ukrajina rovněž vyjádřila nespokojenost s plakátem zemědělce vyzývajícího ruského prezidenta Vladimira Putina k jednání s Kyjevem, Bruselem a polskými úřady.

(jb, TASS)

Související články

1 KOMENTÁŘ

  1. Tady se pořád označují lidé z Azova jako Banderovci Bandera byl ukrajinský nacionalista, tedy by nesouhlasil s tím aby ministryníí í financí byla občanka USA, aby měnové zlato a zlaté historické předměty byly odvezeny do USA, aby vládu Ukrajiny sestavova
    la občanka USA, Nulandová a aby v ní byli tři Gruzínci.
    Jeden z těch, kdo vládne na Ukrajině a významně se podílel na Majdanu je Ihor Kolomojskyj- občan tří států -Izraele, Ukrajiny a ještě dalšího.Na Ukrajině má fotbalový stadion, soukromou armádu s obrněnými transportery.

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy