Ceny výrobců klesají jen v zemědělství, ovšem po předchozím extrémním růstu

Ceny výrobců, které v předstihu signalizují vývoj spotřebitelské inflace, klesly v dubnu oproti stejnému měsíci minulého roku podle dnes zveřejněných údajů Českého statistického úřadu pouze v zemědělství, zatímco v průmyslu, ve stavebnictví a službách naopak dál meziročně rostly. Přitom je nutno vzít v úvahu i srovnávací základnu z předchozích dvou let, kdy takzvaná výrobní inflace byla u všech producentů na značně vysoké úrovni.

Meziročně ceny producentů v zemědělství podle statistiků v dubnu klesly o 13,4 procenta, přičemž o měsíc dříve šly dolů o 13,2 %. V průmyslu došlo po březnové stagnaci k růstu o 1,4 %. Ceny stavebních prací se zvedly o dvě procenta (v březnu stouply o 1,6 %) a v případě tržních služeb pro podniky meziroční růst cen zpomalil na 3,4 % z březnových 4,1 %.

Meziměsíčně v dubnu ceny producentů v zemědělství klesly o 3,5 %, zatímco v průmyslu a ve stavebnictví se zvýšily shodně o 0,2 % a v tržních službách stouply o 0,7 %.

Připomeňme, že v dubnu 2023 ceny zemědělských výrobců vzrostly meziročně o 0,1 %, průmyslových výrobců o 6,4 %, stavebních prací o 7,8 % a tržních služeb pro podniky o 6,6 %. Navíc ke značnému nárůstu výrobních cen došlo již v dubnu 2022 (v zemědělství o 35,3 %, v průmyslu o 26,6 %, ve stavebnictví o 12,9 % a ve službách o 5,5 %).

Zemědělství

ILUSTRAČNÍ FOTO – pixabay

Ceny v rostlinné výrobě se v letošním dubnu podle statistiků snížily meziročně o 18,6 %. Ovoce nicméně zdražilo o 55,6 % a brambory o 19,5 %. Zlevnily naopak obiloviny (o 27,5 %), zelenina (o 21,5 %) a olejniny (o 13,8 %).

V živočišné výrobě byly ceny nižší o 7,2 %. Skot ale podražil o 4,2 % a prasata o 0,4 %. Naopak vejce byla meziročně levnější o 20,5 %, mléko o 10,1 % a drůbež o 7,2 %.

Průmysl

ILUSTRAČNÍ FOTO – pixabay

Meziročně vyšší byly ceny v odvětví koksu a rafinovaných ropných výrobků. Ceny elektřiny, plynu, páry a klimatizovaného vzduchu vzrostly o 5,1 %, motorových vozidel, přívěsů a návěsů o 4,4 % a oprav, údržby a instalace strojů a zařízení o šest procent. Klesly ceny potravinářských výrobků (o 4,5 %), z toho zejména rostlinných a živočišných olejů a tuků a mlýnských a škrobárenských výrobků (shodně o 19,7 %). Ceny základních kovů se snížily o 8,2 %, dřeva a dřevěných a korkových výrobků o 11,5 %.

Hodnocení podle hlavních průmyslových skupin ukazuje, že o 3,6 % klesly ceny meziproduktů. Energie naopak zdražily, a to o 2,6 %, a ceny výrobků investiční povahy vzrostly o 4,1 %. Ceny průmyslových výrobců bez energií se pak snížily meziročně o 0,4 % (v březnu o 1,1 %).

Stavebnictví

ILUSTRAČNÍ FOTO – pixabay

Ceny materiálů a výrobků spotřebovávaných ve stavebnictví se v dubnu podle statistiků snížily meziročně o 1,5 % (v březnu klesly o 1,8 %).

Tržní služby pro podniky

ILUSTRAČNÍ FOTO – pixabay

Ceny za služby v oblasti zaměstnání v dubnu vzrostly meziročně o 7,7 %, za služby v oblasti nemovitostí se zvýšily o 7,4 % a za reklamní služby a průzkum trhu stouply o šest procent. Vyšší byly také ceny za právní a účetnické služby (o 5,8 %) a za vydavatelské služby (o 4,4 %). Tržní služby pro podniky nezahrnující reklamní služby zdražily o 3,2 % (v březnu o 3,7 %).

(ici)

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy