Po 119 dnech jsme bez nouzového stavu

Od půlnoci je Česko bez nouzového stavu, který před téměř čtyřmi měsíci vyhlásila vláda kvůli migrační vlně z Ukrajiny. Státu a samosprávám umožňoval pružněji reagovat při ubytovávání uprchlíků a umisťovat je i do některých prostor, kam by to jinak nebylo možné.

Kabinet v posledních týdnech prosadil několik novel zvláštního zákona zvaného lex Ukrajina 2, které umožní potřebná opatření uplatňovat i bez nouzového stavu.

Ministerstva a další úřady budou moci nadále vyčleňovat budovy pro ubytování uprchlíků z Ukrajiny. Kraje mají s obcemi dál zajišťovat běžencům nouzová přístřeší a bydlení. Pokračovat bude i současný systém registrace uprchlíků. Novela tak přejímá některá mimořádná opatření vyhlášená na základě nouzového stavu.

Uprchlíci budou moci žádat po půl roce od udělení dočasné ochrany o dávku v částce životního minima. Nyní mají běženci nárok na 5000 korun v měsíci na základě udělení víza dočasné ochrany. O stejnou částku pak mohou žádat ještě dalších pět měsíců.

Úřady kvůli migrační vlně zřídily národní a krajská asistenční centra na pomoc Ukrajině, která usnadnila registrace příchozích. Systém bude podle vicepremiéra Víta Rakušana (STAN) minimálně v červenci fungovat stejně jako doposud. Vláda v prvním prázdninovém měsíci vyhodnotí, jak případně přijímání a pomoc uprchlíkům na krajské úrovni upravit.

Centrum v Praze bez ubytování

Praha centrum pro uprchlíky ve Vysočanech Praha uzavřela v polovině června. Primátor Zdeněk Hřib (Piráti) to tehdy odůvodnil tím, že v metropoli je příliš mnoho uprchlíků a město již pro ně nemá ubytování. Kvůli středečnímu rozhodnutí vlády, že všechna krajská centra mají zůstat v provozu, hlavní město centrum v pondělí 11. července znovu otevře. Hřib rozhodnutí vlády označil za špatné, město se mu však přizpůsobí. »Z mého pohledu se jedná o rozhodnutí chybné, protože se vůbec nezabývá řešením té situace, že v Praze je až čtyřikrát větší počet uprchlíků na hlavu než v některých jiných krajích,« řekl.

Centrum podle něj nebude Ukrajincům nabízet ubytování s výjimkou nouzových stanových městeček a kapacit zajišťovaných Správou uprchlických zařízení. »Dalo by se to shrnout tak, že otvíráme od 11. bez ubytování,« řekl primátor.

Víza dostalo více než 382 tisíc běženců

Od únorového počátku konfliktu na Ukrajině vydala ČR speciální víza více než 382 tisícům běženců. V Praze to bylo asi 89 000. Na cizinecké policii se přihlásilo 318 640 Ukrajinců. Hlásit se nemusí děti mladší 15 let, kterých je podle statistik mezi uprchlíky zhruba třetina. Podle posledního odhadu úřadů je v Česku asi 280 000 až 300 000 uprchlíků, převážně žen s dětmi. Přesný počet ale nelze určit, část z nich totiž z Česka odjíždí do jiných zemí nebo se vrací na Ukrajinu.

Vláda o vyhlášení nouzového stavu rozhodla 2. března, platit začal o dva dny později, původně na 30 dní. Koncem března prodloužila vláda po souhlasu Sněmovny stav nouze až do konce května, což vyvolalo spory, zda ústavní předpisy umožňují období prodloužit o více než 30 dní. Poslední prodloužení nouzového stavu na celý červen odsouhlasili poslanci 19. května. Od vlády dostali příslib, že o prázdninách již mimořádný stav nebude nutný díky nové legislativě.

(jad)

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy