Česko je stále více závislé na dovozu zeleniny a ovoce

Česko musí dvě třetiny zeleniny dovážet a podle předsedkyně Zelinářské unie Čech a Moravy Moniky Nebeské bude hůř, protože dojde k dalšímu omezování pěstování zeleniny. Plocha, na které ji farmáři pěstují, letos klesne o pět procent z loňských více než 11 600 hektarů.

Nebeská uvedla, že zemědělci mají problém získat za svou produkci adekvátní cenu. Podle unie to povede k větší závislosti na dovozu ze zahraničí.

Šéfka unie situaci ilustrovala na cibuli, která patří k nejčastěji konzumovanému druhu zeleniny hned po rajčatech. Pro pěstování cibule jsou v tuzemsku ideální podmínky, přesto se u ní naše soběstačnost pohybuje na úrovni pouze kolem 45 procent. Letos mají pěstitelé zásoby zhruba 2000 tun cibule, do další sklizně na přelomu června a července bude potřeba dovézt asi 40 000 tun. »Toto množství budeme muset dovézt ze zahraničí a je otázkou odkud a za kolik. Jisté je, že na to doplatí český zákazník,« uvedla Nebeská.

S podobnými problémy se podle ní potýkají také pěstitelé ostatních druhů zeleniny a řada z nich, především těch menších, zvažuje, že podnikání v tomto oboru omezí, nebo s ním úplně skončí.

Fakt, že ČR je na dovozu zeleniny závislá zhruba ze dvou třetin, vede k tomu, že ceny určuje dovoz a čeští zemědělci na ně mají minimální vliv. Omezení pěstování podle Nebeské naznačují členové unie. »Je to šílené, bude to dopadat na menší a střední farmy,« řekla. Poznamenala, že zatímco v roce 2002 se zelenina pěstovala na téměř 18 000 hektarech, v roce 2022 to bylo podle dat Českého statistického úřadu 11 678 hektarů. Jak to bude vypadat dál, je podle Nebeské otázka.

Nepříznivý trend je podle ní také v závislosti Česka na dovozech. Zatímco v roce 1992 byla ČR nezávislá v produkci zeleniny z 67 procent, v roce 2021 to bylo už jen z 33 %. Je jisté, že ČR bude na dovozech zeleniny závislá stále více.

Podle Nebeské čeští zemědělci umí pěstovat zeleninu dobře. »Cena zemědělců stagnuje a ceny obchodníků rostou,« uvedla. Stát by podle ní měl aktivně podpořit investice do výstavby skladů, což by umožnilo uchovat mnohem více kořenové zeleniny a zemědělci by mohli pěstovat zeleninu na větší ploše.

Z krajiny zmizí další milion ovocných stromů

Nebeská také poukázala na doporučení WHO, která uvádí, že by každý člověk měl denně sníst 400 gramů čerstvé zeleniny a ovoce. To odpovídá 146 kilogramům ročně a 1,5 milionu tun v celé ČR. »Realita je taková, že se vypěstuje zhruba 270 000 tun zeleniny, 140 000 tun ovoce,« doplnila.

Nejen zelináři ale mají problém získat za svou produkci adekvátní cenu. Na nízké výkupní ceny své produkce dlouhodobě upozorňuje také Ovocnářská unie ČR. Její předseda Martin Ludvík upozornil na úbytek ploch ovocných sadů. Loni ovocnáři sklízeli na 12 000 hektarech, letos by plocha sadů měla klesnout asi o desetinu, uvedl. »Z naší krajiny zmizí další milion ovocných stromů. Nebyla by to tak špatná zpráva, kdybychom to nahradili novými sady, ale to se bohužel neděje, protože ovocnáři prakticky zastavili investice do tohoto oboru,« řekl Ludvík. Poznamenal, že loni bylo vysázeno jen něco přes sto hektarů, zatímco průměr posledních let byl kolem 350 až 400 hektarů. »To povede do budoucna ke snižování produkce, k větší závislosti ČR na dovozu,« dodal Ludvík.

Pěstitelé nejsou podle něj schopni konkurovat ovoci z dovozu, které je levnější, a potýkají se se zvýšenými náklady. Unie již dříve upozorňovala na to, že výkupní ceny jablek snižuje dovoz hlavně z Polska, odkud se produkce dříve vyvážela do Ruska. Ovocnáři podle Ludvíka snižují produkci také proto, aby se stali nezávislými na odkupu od potravinových řetězců, neboť ceny, které si obchodníci stanovují, jsou pro ně nerentabilní. Část úrody z loňské sklizně ovocnáři kvůli nízkým výkupním cenám ani nesklidili.

Základem produkce ovoce v Česku jsou podle Ludvíka jablka, tvoří asi 80 procent příjmů pěstitelů. »Ovocnářská unie odhaduje na každém kilogramu jablek ztrátu čtyři koruny, což znamená v přepočtu celkovou ztrátu pěstitelů jablek za loňský rok ve výši 250 milionů korun,« řekl Ludvík. Aby stát situaci pěstitelům ulehčil, měl by podle něj na ovoce i zeleninu zavést nižší sazbu DPH.

(jad)

Související články

1 KOMENTÁŘ

  1. hlas lidu – 1909
    je to z www tečka bejvavalo tečka cz
    Boj proti zdražování mléka na Šumpersku.
    Naši velkostatkáři, šlechta i sedláci mají neustále spadeno po
    vzoru všech lichvářů na kapsy chudého lidu. Co promarní v šíleném přepychu, to chtí vymačkati z kapes dělníků neustálým zdražováním svých výrobků. Zvláště mléko, poněvadž jej užívá chudý lid, všichni tito páni neustále zdražují.
    Před krátkou dobou usnesli se zdražiti litr mléka o 4 hal. a ihned na to opět o 4 hal. Toto pirátské vyděračství pobouřilo dělnictvo do té míry, že z toho po vstaly bouřlivé pouliční demonstrace. Dělnictvo svolalo několik protestních schůzí, na nichž odsoudilo hanebný útok výrobců mléka na své kapsy a po schůzích jako proud lávy valilo se v zástupech před budovy hlavních zdražovatelů, kdež důrazným způsobem dalo průchod svému zoufalství.

    Při demonstraci konané dne 23. srpna dostoupilo rozčilení stálým zdražováním provokovaného davu svého vrcholu. Všeobecnému rozčilení padlo za oběť i několik okenních tabulí. Rozumí se, že jako vždy tak i tentokráte zahájily úřady proti demonstrantům rozsáhlé vyšetřování a na udání jistého truhlářského učně zatčeno bylo několik dělníků a dělnic.
    Zvěst o jejich zatčení rozlétla se však bleskurychle městem, což mělo za následek, že dne 25. srpna zastavilo dělnictvo ve mnoha továrnách okamžitě práci a šlo demonstrativně před soudní budovu, kde energicky žádalo okamžitě propuštění zatčených.
    Dělnictvo vyhlásilo na zdražené mléko boykot a jest naděje, že svorným postupem všech konsumentů podaří se zákeřný lup moderních velkoststkářských pirátů odraziti.

    [Link deleted]

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy