Chováme kočky. Jak si poradit s všudypřítomnými chlupy?

Kočky patří mezi nejkrásnější zvířata na světě. A ačkoli se to pro jejich povahu nezdá, i nejvěrnější. Péče o ně stojí spousty úsilí i obětování, ale ony se vám dokážou odměnit měrou vrchovatou. Je třeba myslet na některé »maličkosti«, jež soužití koček a lidí, tak roztodivné a stále i pro mnohé nepochopitelné, mohou učinit vpravdě dokonalým!

Pokud již máte, či si hodláte pořídit kočku nebo psa, musíte počítat s nezbytným »módním« doplňkem oděvů, totiž s chlupy. To, zda budete chodit do práce »chlupatí«, můžete ovlivnit už nákupem oblečení. Jsou materiály, na kterých zvířecí chlupy nedrží, a naopak takové, ze kterých je dostanete jen těžko. Čím je povrch hladší, tím méně se na něm chlupy drží. V podstatě zcela bez problému je péče o oděvy ze stoprocentní viskózy nebo hedvábí. To samé platí o bavlně, ale ta nesmí obsahovat další příměsi.

Naši předkové to věděli. A když dívky zatoužily po šatech ze sametu, odpovědí jim bylo: »Zapomeň! Buď kočka (případně pes), nebo samet…« I dítky oblíbená plemena krátkosrstých psů či koček nebyla ideální volbou. Jejich chlupy se do oblečení, čalounění i koberců zapichují a tím pádem i odstraňují mnohem hůře než třeba chlupy kočičí nebo od dlouhosrstých zvířat.

A co když už to »nechtěné« zvíře doma máme? Naše babičky svého času používaly třeba vlhkou ruku, nebo čistý vlhký hadr, geniálním nápadem pak je vlhká gumová rukavice, kterou se dají chlupy relativně snadno setřít.

Později, s příchodem automatických praček do domácností se naše geniální maminky chlupů na prádle zbavovaly a zbavují tím, že do prádla přidají obyčejnou molitanovou houbičku na mytí nádobí či jinou molitanovou houbu. Chlupy se na ni většinou nachytají. Vysavač, byť opatřený speciálním nástavcem na odstraňování zvířecích chlupů, je proti předchozím řešením jen nedokonalou »náhražkou«.

Naše maminky a babičky si s očistou čalounění musely poradit i bez vysavače a moderních čisticích prostředků. A tak na ně položily stará vlhká prostěradla či jiné postarší chlupy nepouštějící hadry a pořádně čalounění »nařezaly« metlou na klepání koberců, pokud holdovaly sportu pak starou tenisovou raketou. Prach a chlupy ulpěly na hadrech. Ty buď vyhodily, nebo vypraly a použily příště.

K oživení barev, k dezinfekci a k odstranění skvrn na čalounění používaly otření roztokem octové vody a kuchyňské soli. Za geniální považujeme očistu sedacích souprav a čalouněných křesel směsí octa a škrobové moučky s vodou. Nanesly tuto směs hadrem či houbou na povrch, nechaly zaschnout a poté vysavačem nebo kartáčem očistily. Zbavíte se nejen chlupů, ale i jiných nečistot.

Pravé mořské houby se dají i dnes sehnat, ale nepatří k nejlevnějším. A pokud ji máte, pak ji používejte nejen k mytí, ale i k odstraňování zvířecích chlupů. To opravdu nemá chybu. Namočit, důkladně vyždímat a povrch otřít. Skvělé nejen na čalouněný nábytek, ale i na šaty s nimiž se hodláte (bez chlupů) vydat do práce, divadla nebo na koncert. Houbu pak vyperte v slabém roztoku octové vody. Použít se dá i molitanová houba, ale výsledek je – řekněme – nedokonalý.

V obchodech najdete i jiné řešení – například všeliké válečky a kartáče, které jsou k odstraňování zvířecích chlupů cíleně určeny. U »červených« látkových kartáčů na oblečení při čištění oděvu dávejte pozor na šipku, která označuje správný směr pohybu. Fungují totiž tak, že při pohybu jedním směrem se na ně chlupy zachycují, při opačném se pouštějí, což zjednodušuje jejich následné čistění. Ty nejlevnější se dají koupit už do stokoruny. Jiným řešením, s nímž přišly babičky dávno již tomu, jsou gumové kartáčky na ruce. Odstraní chlupy z oděvů a stačí je opláchnout vodou. Ano, je to podobné řešení jako výše zmíněné gumové rukavice.

Zapomněli jsme na něco? Ach, ano! Nadměrné línání domácích mazlíčků může být způsobeno jejich nedobrým zdravotním stavem. Vysvětlení hledejte u veterináře… Tak jako to dělaly a dělají naše maminky a maminky. Když už tu »havěť« mají doma, tak se o ní a její zdraví také starají.

Pokud se chystáte pořídit si nějakého mazlíčka, u něhož je předpoklad, že bude jeho přítomnost v bytě snadno rozpoznatelná právě kvůli chlupům, smiřte se s tím, že chlupy se zkrátka stanou součástí vaší domácnosti. Přehnaným úklidem docílíte pouze vlastního vyčerpání. Řečeno poctivě –  zaručený návod, jak se chlupů nadobro zbavit, podle našich zkušeností neexistuje.

Jiří Janouškovec

ILUSTRAČNÍ FOTO – pixabay

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy