Chytil psal historii, vyrovnal Sieglův rekord. Slavia se ale Spartě nepřiblížila

Fotbalisté pražské Slavie se tři čtvrtiny zápasu 22. kola FORTUNA:LIGY proti outsiderovi z Pardubic trápili, ale pak je spasil kanonýrsky skvěle naladěný reprezentační útočník Mojmír Chytil. Východočechům nasázel hattrick a červenobílí tak mohli doufat, že se přiblíží vedoucí Spartě, kterou večer čekal těžký duel na půdě čtvrtého Slovácka. Jenže Letenští před ligovým derby, které nás čeká přesně za týden, nezaváhali a zvítězili v Uherském Hradišti, kde se jim pravidelně nedaří, 3:1.

»Věděli jsme, že nás dnes čeká těžký zápas, což se i potvrdilo. Říkal jsem, že nesmíme nic podcenit a musíme zůstat trpěliví. Povedlo jsme a máme tři body,« řekl po utkání v Edenu kouč Jindřich Trpišovský.

Slavia dnes hosty přehrávala již od začátku, ale ti měli v brance chobotnici s druhovým jménem Budínský. Co ten pochytal a co domácí zahodili, to by vydalo na román. Kdyby za každou neproměněnou šanci Slavie šla tisícovka na charitu, už by nemusel nikdo další přispívat. Považte, jaké byly statistiky první půle: držení míče 72:28 procentům, střely 16:2, rohy 10:0. Ale to nejdůležitější, čili výsledek, bylo překvapivě příznivé pro Pardubice, a možná ani sami Východočeši netušili, jak k poločasovému skóre 0:0 dokráčeli.

Slávistické zahazování šancí pokračovalo i po změně stran a vysvobození ne a ne přijít. Až do 66. minuty, kdy trenéru Trpišovskému vyšlo střídání. Nový hráč na hřišti Lukáš Masopust nacentroval z pravé strany a Chytil hlavičkou zblízka překonal Budínského. Tím započal »one man show«. Za dalších osm minut útočník, který jen tak mimochodem dříve v Pardubicích působil, sestřelil svůj klub hattrickem. Kromě toho, že byl jeho první v nejvyšší soutěži, může se Chytil radovat z toho, že vyrovnal historicky nejrychlejší hattrick samostatné české ligy v podání sparťana Horsta Siegla z roku 1994. V 72. minutě skoro hokejovým důrazem doklepl do sítě pokus Provoda a v 74. už dopřál Provodovi regulérní asistenci, když placírkou bez problémů uklidil do sítě jeho zpětnou přihrávku z levé strany.

»Toho hattricku si moc vážím, ale ani to nebylo o mně. Vlastně jsem to akorát uklízel do kuchyně,« řekl Chytil. »Doufám jen, že mi to bude padat i v dalších duelech a pomůžu týmu,« dodal.

Pomůže dnešní superhattrick Chytila k přiblížení se Spartě? Odpověď měl dát večerní šlágr kola, v němž se obhájce titulu představil na Slovácku, kde čtyři soutěžní duely v řadě nevyhrál s negativním skóre 2:8. Jenže Letenští navzdory tomu, že kouč Brian Priske až na tři výjimky kompletně obměnil sestavu z evropské galashow proti Galatasarayi, zápas opanovali. Nebylo to ale tak jednoduché, jak napovídá výsledek 3:1. Domácí, ač postrádali tři obránce z tradiční základní sestavy, si vypracovali zkraje duelu dvě vyložené šance, kdy v sedmé a v osmé minutě obměněnou obrannou trojici Sparty postupně překonali Juroška a Petržela, ale oba si tváří v tvář vylámali zuby na brnakáři Vindahlovi.

Dvakrát za první poločas platilo otřepané »nedáš = dostaneš«. Po dvou neproměněných samostatných únicích týmu z Uherského Hradiště trestala Sparta. Přímý kop Veljka Birmančeviče z 11. minuty přetavil gól přesnou hlavičkou ve vedoucí gól Martin Vitík.

O osm minut později nahrál Spartě do vyložené šance triviální chybou gólman Heča, hrající dnes 200. zápas v první lize, jenže Karabec váhal tak dlouho, až svou tutovku prováhal. A hned poté, co brankář Slovácka vykopl míč, se radovali domácí z vyrovnání, když Ciciliovu hlavičku realizoval ve vyrovnávací branku Juroška.

Pražany to srazilo a zbytek prvního poločasu se odehrával víceméně ve středu pole. Do toho druhého ale Sparta vstoupila obrovským tlakem, sérií rohů a také se dokázala prosadit. V 55. minutě Karabec rychle rozehrál přímý kop směrem k Birmančevičovi a ten si jako osamělý střelec poradil s dvěma protihráči i gólmanem Hečou. A podobně skvěle si v pokutovém území v 75. minutě počínal i střídající Lukáš Haraslín, který vedení Sparty pojistil. »Rozdíl mezi námi a Spartou byl v tom, že ona nás dokáže potrestat, my ji ne. Jinak jsme pracovali dobře a i tuhle Spartu, co je v laufu, jsme potrápili,« řekl kouč Slovácka Martin Svědík. »Tři dny po zápase s Galatasarayem jsme získali tři body, za což mužstvu patří dík, ale nebylo to jen o Birmančevičovi s Haraslínem. Dokázali jsme porazit Slovácko, které bylo hlavně v prvním poločase hodně nepříjemné a my s ním měli problémy,« kontroval dánský kouč Sparty Priske. »Nebylo jednoduché sledovat kluky proti Galatasarayi, ale jsem rád, že jsem dnes nastoupil a dařilo se mi. Hlavně nás hnali skvělí fanoušci,« radoval se Veljko Birmančevič, který ve čtvrtek nemohl kvůli kartám nastoupit a dnes rozhodl, z toho, že v čele tabulky zůstává vše při starém.

Změna se dnes naopak odehrála v podpalubí, kde České Budějovice opustily poslední příčku a Černého Petra přenechali Karviné. Jihočeši dnes doma překvapili olomouckou Sigmu a po vítězství 2:1 mají na předposlední příčce tabulky jednobodový náskok před Slezany. Dynamo mělo výborný start do druhé půlě, když se postupně do černého trefili Martin Králík a Zdeněk Ondrášek. Králik následně svůj příspěvek trochu degradoval, když byl v 78. minutě po druhé žluté kartě vyloučen, jenže po závěrečném hvizdu sudího Kotaly si mohl on i jeho spoluhráči oddechnout. Hanáci totiž přesilovku využili pouze ke snížení Filipa Nováka a po šestém duelu bez vítězství v řadě se propadli již na sedmou příčku.

* * *

Slavia Praha – FK Pardubice 3:0 (0:0)

Branky: 66., 72. a 74. Chytil. Rozhodčí: Radina – Váňa, Leška – Petřík (video). ŽK: Patrák, Surzyn, Hlavatý (všichni Pardubice). Diváci: 17 562.

Slavia: Mandous – Vlček, Ogbu (70. Holeš), Zima – Douděra, Ševčík, Zafeiris (46. Provod), Diouf (63. Zmrzlý) – Wallem (63. Masopust) – Van Buren (46. Chytil), Tijani. Trenér: Trpišovský.

Pardubice: Budinský – Mareš, Kukučka (76. Tischler), Chlumecký, Surzyn – Solil, Kissiedou (76. Vacek), Hlavatý – Daněk (84. Míšek) – Patrák (76. Sychra), Krobot (68. Zlatohlávek). Trenér: Kováč.

Dynamo České Budějovice – Sigma Olomouc 2:1 (0:0)

Branka: 52. Králik, 63. Ondrášek – 85. Novák. Rozhodčí: Kotala – Nádvorník, Dresler – Berka (video). ŽK: Ondrášek, Králik, Hellebrand, Sladký – Breite, Singateh, Vodháněl, Vraštil. ČK: 78. Králik. Diváci: 2398.

Č. Budějovice: Šípoš – Sladký, Nikl, Králik, Trummer – Suchan, Čermák, Hellebrand (87. Hák) – Šigut (87. Brandner), Alli (78. Poulolo) – Ondrášek (71. Tranziska). Trenér: Lerch.

Olomouc: Stoppen – Vraštil, Pokorný (68. Zorvan), Novák – Uriča (81. Fortelný), Spáčil (59. Juliš), Breite, Ventúra (68. Šíp), Sláma – Vodháněl, Singateh (68. Pospíšil). Trenér: Jílek.

1. FC Slovácko – Sparta Praha 1:3 (1:1)

Branky: 20. Juroška – 11. Vitík, 55. Birmančevič, 75. Haraslín. Rozhodčí: Szikszay – Hrabovský, Volf – Kocourek (video). ŽK: Trávník, Cicilia, Doski, Juroška – Vydra, Krejčí, Birmančevič, Vindahl, Sörensen, Sadílek, Ryneš, Priske (trenér). Diváci: 8000 (vyprodáno).

Slovácko: Heča – Blahút, Hofmann, Kalabiška, Doski – Trávník, Havlík – Petržela (68. Sinjavskij), Kohút (68. Kim sung-pin), Juroška (81. Vecheta) – Cicilia (81. Kvasina). Trenér: Svědík.

Sparta: Vindahl – Vitík, Vydra (46. Panák), Krejčí – Wiesner, Solbakken, Sadílek (79. Kairinen), Zelený (66. Ryneš) – Karabec (66. Haraslín), Birmančevič – Tuci (66. Olatunji). Trenér: Priske.