Home Zahraničí Co se skrývá za »velkou bezplatnou vojenskou pomocí« USA Řecku?

Co se skrývá za »velkou bezplatnou vojenskou pomocí« USA Řecku?

Řecko dostane od Spojených států zastaralé BMP a fregaty výměnou za ruské zbraně, které Washington požaduje předat Ukrajině, přičemž 200 milionů dolarů slíbených jako kompenzace nestačí na nákup ani jedné západní baterie protivzdušné obrany, která by se svými bojovými schopnostmi vyrovnala ruským systémům Tor, Osa a S-300. Informoval o tom řecký zpravodajský a analytický web pronews.gr.

»Řecká vláda prohlásila, že účast v programu F-35 na nákup 20+20 moderních stíhaček páté generace, stejně jako velký balík pomoci USA, znamená významné posílení obranyschopnosti Řecka, ale je to pravda?,« ptá se portál. Z dopisu amerického ministra zahraničí Antonyho Blinkena premiérovi Kyriakosi Mitsotakisovi vyplývá, že za »velkou vojenskou bezplatnou pomocí« Řecku se skrývá tlak na zaslání ruských systémů dostupných řeckým ozbrojeným silám na Ukrajinu. 

»Tlak na to, aby Atény předaly Kyjevu ruské systémy protivzdušné obrany Tor, Osa a S-300, je dobře znám a nyní USA slibují poskytnout 200 milionů dolarů, což nestačí ani na nákup jedné západní baterie protivzdušné obrany s odpovídajícími charakteristikami. A to vše v době, kdy turecké letectvo dostane nová letadla a bude mít stovky kusů přesné úderné munice po obřím balíku, který oznámily USA,« píše portál.

Americké ministerstvo zahraničí oznámilo oficiální přijetí řecké žádosti o letouny F-35 a současně poskytnutí velmi důležitého balíčku vojenského vybavení z amerických arzenálů, který zahrnuje mimo jiné čtyři fregaty LCS (Littoral Combat Ship – americká pobřežní bojová loď), dva transportní letouny C-130, 60 obrněných bojových vozidel a také hlídkové lodě, pokračuje publikace. Tyto zbraně lze sice obdržet zdarma, ale vyžadují také peníze na modernizaci (a hodně peněz, pokud mluvíme o LCS), aby bylo možné plnit mise, poznamenává portál.

Zejména fregaty LCS se dodávají s výzbrojí hlídkových člunů a i jejich dosažení úrovně korvety bude vyžadovat spoustu peněz. Totéž platí o »obrněných bojových vozidlech«, což jsou pravděpodobně BMP Bradley, a protože se jedná o doplnění arzenálu o další typ vozidel (po německých Marderech), znamená to nové investice do tak malého počtu vozidel. Zároveň nikdo neví, kolik peněz bude potřeba na jejich modernizaci na nejnovější verzi (například Chorvati zaplatili za každou modernizaci BMP téměř 5 milionů), dodává publikace.

Prudký nárůst ceny F-35

Americké stíhačky F-35, které Washington slíbil Řecku, prudce zdražily z 80 milionů dolarů na 215 milionů dolarů za kus.

»Pokud se Řecko rozhodne koupit moderní stíhačku páté generace F-35, cena každého letounu bude nižší než 80 milionů dolarů, včetně systému sebeobrany atd.«, řekl na prezentaci stíhačky v Aténách v listopadu 2021 zástupce řecké dceřiné společnosti výrobce Lockheed Martin Aeronautics.

Pentagon nyní oznámil, že americké ministerstvo zahraničí schválilo možný prodej 40 stíhaček F-35 a souvisejícího vybavení Řecku za 8,6 miliardy dolarů. Podle portálu by se takové zvýšení ceny dalo vysvětlit úplatky, protože »když se z 80 milionů dolarů stane 215 milionů, někteří lidé velmi zbohatnou«.

USA pravidelně darují Řecku některé staré zbraně, čímž na jedné straně šetří náklady na jejich likvidaci a na druhé straně připoutávají řecké ozbrojené síly k americkému trhu, píše portál. Kvůli těmto »darům« jsou řecké ozbrojené síly zatíženy náklady na modernizaci, údržbu a náhradní díly. Americké torpédoborce Adams a fregaty Nox, které byly řeckému námořnictvu převedeny dříve, byly sešrotovány do pěti let od jejich obdržení, poznamenává pronews.gr. Nyní přišel čas na LCS, »o kterých nikdo v USA přesně neví, co dělají,« píší autoři článku.

(jb)

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here