Home Zahraničí Představitelé deseti zemí tlačí na Izrael a Hamás k mírové dohodě

Představitelé deseti zemí tlačí na Izrael a Hamás k mírové dohodě

FOTO - Xinhua

Vysoce postavení představitelé nejméně deseti zemí se snaží dotlačit Izrael a radikální palestinské hnutí Hamas k mírové dohodě. Informoval o tom deník The New York Times.

Podle něj se hlavní jednání soustředí na dosažení příměří v pásmu Gazy. To by vyžadovalo výměnu více než 100 rukojmích držených Hamásem za tisíce Palestinců v izraelských věznicích, poznamenává publikace.

Oficiální představitelé rovněž diskutují o budoucnosti enklávy a správě území po skončení konfliktu. Představitelé USA a Saúdské Arábie také »tlačí na Izrael, aby souhlasil s palestinským státem« výměnou za navázání formálních vztahů se Saúdskou Arábií.

Mluvčí ministerstva zahraničí emirátu Majid bin Mohammed al-Ansari dříve uvedl, že katarské úřady pokračují ve svém zprostředkovatelském úsilí o vyřešení krize v pásmu Gazy.

Dne 22. listopadu loňského roku Hamás oznámil, že za zprostředkování Egypta a Kataru dosáhl s Izraelem dohody o čtyřdenním humanitárním příměří v Gaze, která vstoupila v platnost 24. listopadu. Dohody stanovily, že výměnou za každou propuštěnou ženu a dítě jako rukojmí Izrael propustí tři palestinské ženy a děti z věznic. Strany příměří několikrát prodloužily, ale 1. prosince ráno izraelská armáda obvinila Hamás z porušování příměří a oznámila, že se opět zapojuje do bojů v Gaze.

(TASS)

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here