Home Domácí ČSSD: Pošta potřebuje rychlé změny, ne chaos

ČSSD: Pošta potřebuje rychlé změny, ne chaos

Předseda ČSSD Michal Šmarda FOTO - archiv ČSSD

Změny na České poště probíhaly už v době, kdy byla ve vládě ČSSD – uvádí v aktuální tiskové zprávě zaslané redakci iportaL24.cz sociální demokracie. Připomíná, že ke snížení nákladů na provoz poboček sloužil projekt Pošta Partner, který byl připravený a prodiskutovaný společně se zástupci obcí, měst a krajů. Do projektu se kromě nich zapojili i soukromníci. »Díky tomuto jsou poštovní služby dostupné například v místních koloniálech, úřadech, nebo na nádražích. Kromě poboček pošt se tak podařilo zachránit i místní obchody,« píše se dále v tiskové zprávě ČSSD.

Důsledkem změn, které se na České poště uskutečnily za účasti této strany, bylo podle ní mimo jiné i to, že se mezi roky 2020 a 2021 podařilo hospodaření výrazně vylepšit a snížit ztrátu o více než 600 milionů korun.

»To, že se Andrej Babiš zabýval výhradně rezorty, kde byli ministry zástupci ANO, je pravda a oceňuji, že to nyní přiznal,« uvedl předseda sociální demokracie Michal Šmarda, který dodává, že expremiéra Babiše ostatní rezorty příliš nezajímaly a reformy připravené sociálně demokratickými ministry nepodporoval. »I navzdory tomu, že byl Andrej Babiš často proti, se podařilo připravit řadu reforem v rezortech vedených ministry za ČSSD,« dodává.

Povedlo se například v sociální oblasti vyjednat valorizaci důchodů a představit jejich reformu, provést změny v dávkách, zavést proplácení prvních tří dní nemoci, navýšit minimální mzdu a podobně. »To všechno si Andrej Babiš dosud rád přivlastňoval,« připomíná Šmarda. »Jsem rád, že dnes už otevřeně říká, že se rezortům v gesci sociálně demokratických ministrů nevěnoval,« říká.

Největším problémem současných změn na poštách je podle ČSSD to, že se vláda s nikým nebaví. Starostové měst a obcí byli ze dne na den postaveni před hotovou věc. Rušení konkrétních pošt údajně nedává smysl z ekonomického hlediska ani s ohledem na dostupnost. »Je to chaotický, bezhlavý a špatně odkomunikovaný krok,« konstatuje předseda sociální demokracie.

Řešením by podle něj mohlo být pokračování a rozvíjení projektu Pošta Partner, který byl už prodebatovaný a ověřený praxí. Na sídlištích mohou poštovní služby nabízet například i obchody, které tam většinou jsou. Navíc personál je zvyklý pracovat s penězi. Na financování provozu poboček se mohou podílet i obce tak, jak je to běžné například v sousedním Rakousku. »Jde o službu občanům, a to především seniorům, invalidům a dalším zranitelným skupinám, pro které může zrušení nebližší pošty představovat neřešitelný problém,« dodal Šmarda. Připomenul, že byly připraveny i další změny v rámci fungování České pošty, ve kterých se mohlo pokračovat. Problém by prý nyní, po roce nečinnosti, nemusel mít dnešní podobu.

(pk)

Video zde.

2 KOMENTÁŘE

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here