Home Zahraničí Pentagon vyšetřuje únik informací o plánované ofenzivě na Ukrajině

Pentagon vyšetřuje únik informací o plánované ofenzivě na Ukrajině

FOTO - pixabay

Americké ministerstvo obrany zahájilo vyšetřování úniku utajovaných vojenských dokumentů zveřejněných tento týden na Twitteru a Telegramu o utajovaných plánech USA a NATO na posílení ukrajinských vojenských sil před plánovanou ukrajinskou ofenzivou. Představitelé administrativy amerického prezidenta Joea Bidena to ve čtvrtek sdělili deníku New York Times.

»Jsme si vědomi zpráv na sociálních sítích a ministerstvo se touto záležitostí zabývá,« citoval list zástupkyni tiskového tajemníka Pentagonu Sabrinu Singhovou.

K úniku informací došlo před několika dny. Na sociálních sítích, jako jsou Twitter a Telegram, unikla řada dokumentů odhalujících informace o plánech dodávek zbraní, počtech vojáků a praporů. Noviny poznamenávají, že dokumenty neobsahují konkrétní bojové plány, například jak, kdy a kde hodlá Ukrajina zahájit ofenzivu, a hodnocení vojenské situace v regionu je datováno 1. března.

Utajované informace poskytují představu o ukrajinských vojenských jednotkách, vybavení a výcviku. Také uvádí, že 6 z 12 bojových skupin procházejících výcvikem v USA a členských zemích NATO mělo být připraveno do 31. března, další 3 brigády do 30. dubna. Podle amerických analytiků činí síla těchto skupin 4-5 tisíc vojáků.

V dokumentech jsou rovněž zmíněny náklady na raketové systémy s vícenásobným odpalováním raket HIMARS dodávané USA. Pentagon nezveřejnil informace o tom, jak rychle ukrajinské jednotky používají munici HIMARS, ale v dokumentech se o tom zmiňují.

Poznamenává se, že Bidenova administrativa se snažila utajované dokumenty z veřejného prostoru odstranit, ale do čtvrtečního večera se jí to nepodařilo.

(jb, TASS)

2 KOMENTÁŘE

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here