Diletanství? Tunel? Rodná čísla nerušíme, pouze utlumujeme, tvrdí Bartoš

Rodná čísla se rušit nebudou, utlumí se ale jejich užívání. Novinářům to dnes řekl vicepremiér a ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš (Piráti). Reagoval na kritiku opozice ale také řady institucí, podle nichž chce zrušit systém rodných čísel. Bartoš zároveň zpochybnil analýzu, podle níž by odklon od rodných čísel stál zhruba 56 miliard korun. Označil ji za manipulativní.

Rodná čísla u nás fungují od roku 1954. V občanských průkazech, které budou vydávány od roku 2025, se však už podle záměru vlády neobjeví. Místo nich budou identifikátory, z nichž nebude možné vyčíst žádné osobní údaje. Na rozdíl od rodných čísel nebudou zaznamenávat datum narození ani pohlaví. Ministerstvo tak chce docílit vyšší ochrany osobních údajů.

»Rodná čísla se v České republice neruší,« prohlásil dnes Bartoš. Připomenul, že jejich postupné utlumování a nahrazování číslem bez data narození a informace o pohlaví držitele průkazu je plánováno od roku 2009, bylo ale několikrát odloženo.

Proti vládnímu plánu se postavila Národní ekonomická rada vlády (NERV), podle níž bude projekt nákladný a výdaje by bylo možné vynaložit účelněji. »Existují závažné pochybnosti, zda takový systém vůbec bude fungovat pro jednoznačnou identifikaci občanů ve všech myslitelných životních situacích,« uvedla NERV. Doporučila vládě zadat dopadovou studii všech přínosů a rizik se zhodnocením jejich sociálních a ekonomických dopadů.

Se záměrem vlády nesouhlasí ani opozice. Hnutí Ano chce kvůli vysokým nákladům odklad zrušení zápisu rodných čísel do občanských průkazů o čtyři roky, tedy na rok 2029. »Jsme proti tomu, aby se teď z rodných čísel přecházelo na identifikátory,« uvedla stínová ministryně vnitra Jana Mračková Vildumetzová.

Stávající vláda? Jedna pohroma za druhou

Podle předsedy hnutí SPD Tomia Okamury jde o »tunel Fialovy vlády na peníze občanů«. Také on poukázal na vysoké náklady, které změna přinese. »Je to neodůvodněný a drahý projekt, který zkomplikuje životy občanů a tisíců institucí a firem a bude znamenat další nesmyslné náklady pro stát v době, kdy musí být prioritou šetření na straně veřejných výdajů,« uvedl Okamura. Současný systém identifikace občanů pomocí rodných čísel je podle něj zažitý a plně funkční a není jediný důvod jej měnit.

S vládním záměrem nesouhlasí ani KSČM. »Fialova vláda hrne každý den na lidi jednu pohromu za druhou. Svými škrty ožebračuje pracující, seniory, studenty, lidi se zdravotním postižením, rodiny s dětmi… Zároveň nyní vláda prosazuje vynaložení astronomických nákladů na zrušení funkčního systému rodných čísel,« řekl pro iportaL24.cz místopředseda KSČM Milan Krajča. »Plán na ukončení užívání rodných čísel je tak jen dalším neuvěřitelným symbolem diletantství stávající vlády ODS, TOP 09, STAN, KDU-ČSL a Pirátů. I z tohoto důvodů komunisté vyzývají k aktivnímu odporu proti současné pravicové a asociální vládě,« dodal.

Přechod od rodných čísel k takzvaným bezvýznamovým identifikátorům by stál 56 miliard korun, vyplývá z analýzy společnosti Grant Thornton a advokátní kanceláře Rowan Legal. Podle studie by změna IT systémů stála veřejnou správu 14,8 miliardy korun a soukromý sektor 41,4 miliardy Kč.

Bartoš to dnes označil za »naprostý nesmysl«. Studie podle něj mylně počítá s úplným zrušením rodných čísel, to ale, jak zdůraznil, není na stole. Bartoš nicméně neuvedl, jaké skutečné náklady by útlum rodných čísel přinesl. »Nějaké náklady na straně státu samozřejmě s tím postupným útlumem budou,« řekl. Bartoš chce s Digitální a informační agenturou (DIA) prodiskutovat další vývoj i s ministerstvem vnitra a se soukromým sektorem. »Je možné, že bude třeba zvolit lepší řešení, máme na to čas,« uvedl.

(jad)

ILUSTRAČNÍ FOTO – praha6.cz

Související články

3 KOMENTÁŘŮ

 1. Většina Čechů opakovaně, ve volbách, vyjadřovala a vyjadřuje přání aby byl splněn požadavek PIRÁTU na zrušení RODNÝCH ČÍSEL a jejich nahrazení třicetičíselným IDENTIFIKÁTOREM který lidem přidělí nějaká ÚŘEDNICE nebo úředník. Podle průzkumů se celkové náklady vyšplhají na více než 56 miliard korun. Většinu z nich bude muset vynaložit soukromý sektor.
  –Rodně číslo je NEMĚNNY, JEDNOZNAČNÝidentifikátor.
  Identifikační číslo může úředník nebo úřednice kdykoliv snadno změnit . Účelem je aby bylo možné ,změnami identifikačního čísla , např. uloupit nemovitosti-úřednice nebo úředník katastrálního úřadu může říct, že vám původně váš byt nepatří neb nesouhlasí vaše identifikační číslo.
  —Z celospolečenského hlediska není zrušení rodných čísel, žádným přínosem. Informace je na tn tečka nova tečka cz.
  Bartoš – Piráti ani nikdo jiný neřekl, kdo dostane těch 56 miliard.
  —Podle mne je bezcitnost, nezodpovědnost , sobectví a tupost voličů -většiny ČECHu a ČEŠEK ohromující. To neplatí jen pro Čech ale i pro Francouze, Brity a další.

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy