Home Pel mel Kultura Liazky a Škodovky. Automobilovou nostalgii zažijete v Mnichově Hradišti!

Liazky a Škodovky. Automobilovou nostalgii zažijete v Mnichově Hradišti!

FOTO - Facebook/Olympia MB

Do Mnichova Hradiště na Mladoboleslavsku se sjíždí na osm desítek nákladních aut značky Liaz. Město si zítra připomíná 70 let od zahájení výroby nákladních aut Liaz v samostatném mnichovohradišťském závodě a 20 let od posledního smontovaného auta. Na zítřek je připraven pestrý doprovodný program 7. ročníku srazu majitelů nákladních vozů Škoda a LIAZ. Lidé budou moci navštívit například areál bývalého výrobního závodu, a přichystána jsou i divadelní představení. Radnice počítá s účastí několika tisíc lidí, řekl za město Martin Weiss.

Během zítřejšího dne se bude k vidění více než 110 nákladních vozů, mezi nimiž nebude chybět Škoda 706 RO, úplně první vůz vyrobený v samostatném mnichovohradišťském závodě, který jeho brány opustil 2. ledna 1953, nebo vůz Liaz 111.154 Dakar postavený pro závodníka Martina Macíka jako doprovodné vozidlo na Rally Dakar a dokončený 5. září 2003, vozy řady 400, tahače XENA a nákladní vozy FOX, kterých bylo vyrobeno jen několik desítek kusů. Dále vůz s jedinečnou unifikovanou kabinou, dakarské speciály nebo množství různých specializovaných nástaveb. Klenotem mezi vystavenými veterány bude Škoda 706 R, známá jako Barča, ze sbírek Národního technického muzea.

Podle Patrika Militkého, který 7. ročník srazu majitelů nákladních vozů Škoda a LIAZ organizuje, přijedou liazky z různých míst Česka a Slovenska. »Momentálně je nahlášeno skoro 80 aut a víme o 15 autech od Českých Budějovic, taky ze Zlínska a ze Šumperska se chystá větší skupina. Je to kus československé historie a Liaz už na silnicích skoro nepotkáte,« řekl Militký.

Účastníci s nákladními auty do města dorazí již dnes. Zítra mohou lidé navštívit několik stanovišť, kde budou auta vystavená, a hlavní program se odehraje na Masarykově náměstí.

Od zítřejších 9. hodin se mikrofonu ujme Jan Říha, kterého mohou návštěvníci znát z obrazovek Autosalon TV Prima, a který se Dakaru účastnil hned třináctkrát v roli reportéra.Odpoledne naváže a povede včetně besedy Vlasta Korec. Ten se z Dakaru vrátil letos, jeho hlas lidé mohou znát z Rádia Impuls, z navigace Waze nebo divadel.

Od zítřejších devíti hodin se mikrofonu ujme Jan Říha, kterého mohou návštěvníci znát z obrazovek Autosalon TV Prima, a který se Dakaru účastnil hned třináctkrát v roli reportéra.Odpoledne naváže a povede včetně besedy Vlasta Korec. Ten se z Dakaru vrátil letos, jeho hlas lidé mohou znát z Rádia Impuls, z navigace Waze nebo divadel.

»Historie Liazu je spojena s celým městem, takže program jsme přichystali například i na nádraží, kde se na vagony nakládaly podvozky nebo celá auta,« dodal Weiss. Připravené hrané scénky inspirované historií Liazu podle něj mají lidem co nejvíce a humorně přiblížit práci v závodě. Lidé budou moci zítra zavítat i do areálu bývalého závodu v části Haškov, který dnes vlastní společnost Finapra. »Prohlídku budou zajišťovat historické autobusy, které zájemce areálem svezou po předem připravené trase. Pasažéři uvidí staré i nové haly včetně historického objektu někdejší textilní továrny, která v zadní části areálu stála ještě před Liazem, od roku 1875,« doplnil Weiss.

Část programu připravilo město i mezi ulicemi Na Výsluní a Polní v lokalitě takzvaných litých domků vybudovaných v 70. letech, kde bydleli zaměstnanci závodu. V Mírové ulici, která navazuje na Masarykovo náměstí, budou připraveny atrakce pro děti ve formě nafukovací dráhy se šlapadly a trampolínami. I stánek Českého rozhlasu má pro děti připravenu například kuličkovou dráhu a hromadu cen za její zdárné absolvování a dětský koutek připravil i KLUB Mn. Hradiště.

Zastavení se chystá i v kině, kde poběží ve smyčce film o historii závodu. Účast na zítřejší besedě na podiu u radnice ve 14 hodin podle Weisse přislíbili i někteří jezdci závodu Rally Dakar. Mezi potvrzenými hosty debaty jsou například Jiří Moskal a Pavel Záleský, kteří na Dakaru v roce 1988 spolu s Františkem Vojtíškem obsadili v kategorii kamionů skvělé 2. místo.

Radnice na akci v rozpočtu vyčlenila částku 200 000 korun, celkové náklady však překročí milion korun. Podle Weisse se je zřejmě podaří pokrýt z příspěvků od dárců a sponzorů. Parkovací kapacity město zajistilo na pěti záchytných parkovištích. Lidé si budou moci zakoupit i upomínkové předměty, například semilská společnost Seva, která vyrábí stavebnice a skládací modely aut Liaz, připravila pro akci limitovanou sérii dakarského modelu s polepy v barvách akce, které připomenou mnichovohradišťský závod.

Samostatný podnik Liaz v Mnichově Hradišti vznikl v roce 1953. V nejproduktivnějších letech zaměstnával kolem 2500 lidí a denně vyrobil zhruba 45 nákladních aut. Od devadesátých let se společnost kvůli ztrátě východních trhů a nástupu konkurence ze západu potýkala s problémy. V roce 2001 byl na podnik vyhlášen konkurz a opakované dražby, nepomohly ani změny majitelů a firma skončila. V roce 2004 koupila areál společnost Stavmek, vyráběla stavební stroje a jejich součásti, ale i ona v roce 2013 zkrachovala.

Během akce je mimořádně otevřená věž radnice a věž kostela. Vystoupat na věž radnice bude možné pouze s časovou vstupenkou, a to ve skupinách po 12 osobách. Prohlídky budou komentované. Expozice ve věži přibližuje historii města, a pokud vystoupáte až na ochoz, uvidíte město jako na dlani. Otevře se také věž kostela sv. Jakuba v Palackého ulici, kde lze ve zvonici obdivovat mnichovohradišťské zvony a při pohledu dolů vystavené liazky. Na kostelní věž není časová vstupenka nutná, ale v prostoru věže může být současně pouze 10 osob.

(mac)

FOTO – mnhradiste.cz, ČRo, Autocentrum Barth, Aleš Rychlý, Facebook/70 let LIAZu v OC Olympia, Facebook/Olympia MB

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here