Home Domácí Dluhy domácností vzrostly meziročně o sto a meziměsíčně skoro o deset miliard,...

Dluhy domácností vzrostly meziročně o sto a meziměsíčně skoro o deset miliard, riskantně si přitom půjčovalo 11 % lidí

ILUSTRAČNÍ FOTO – iportaL24.cz/Ivan Cinka

Zkušenosti s půjčkou má 79 procent Čechů. Vysoce rizikově se přitom letos při sjednávání úvěru chovalo 11 % lidí, což je o jeden procentní bod více než loni. Výrazně přitom ale přibylo těch, kteří se rizikově nechovají vůbec, a to z 33 na 42 %. Vyplývá to z průzkumu České bankovní asociace (ČBA) a agentury Ipsos, zveřejněného na webu asociace. Centrální banka pak dnes vydala svou říjnovou statistiku, podle jejíchž výsledků zadlužení českých domácností dál rychle roste.

Lidé si podle průzkumu nejčastěji půjčovali na praktické věci, jako jsou automobily a motocykly (34 %), rekonstrukce bytů (27 %) nebo spotřební elektroniku (26 %). Naopak 72 % dotazovaných by si prý nikdy nepůjčilo na zážitky nebo dovolenou, 46 % na sportovní vybavení a 38 % na běžnou spotřebu.

Sjednání úvěru v příštím roce zvažuje osm procent Čechů, čtvrtina z nich v rozmezí 100 až 200 tisíc korun. Nejčastěji chtějí půjčené peníze využít na rekonstrukci bytu. Kvůli obavě z rostoucí inflace si ale 15 % dotazovaných v příštím roce neplánuje půjčovat vůbec.

Stále více se obracíme na banky nebo příbuzné a známé

Nejčastější poskytovatelé půjček jsou banky. Peníze od banky si půjčilo 58 % respondentů, což je ve srovnání s loňským rokem o pět procentních bodů více. Stoupl také počet lidí, kteří si půjčují od známých a příbuzných. Mezi 18 až 26letitými je to dokonce polovina z nich.

»Češi, kteří si ve sledovaném období půjčku vzali, k tomu v rostoucí míře využili banky, za posledních 12 měsíců se blížíme k téměř 60 %. To je samo o sobě dobrá zpráva především z pohledu relativně nízkého rizika, protože z hlediska klienta jde o velmi obezřetný postup. Viditelně také roste jistý optimismus, když stoupá procento lidí, kteří vyjadřují přesvědčení o tom, že své půjčky jsou schopni bez výkyvů splácet. Podobně jako v minulých letech ale vnímám jako problematické, že dost velká skupina lidí si při sjednávání půjček s nebankovními společnostmi vůbec neověřuje, zda má taková společnost příslušnou licenci od České národní banky. Míra rizika v takových případech znatelně roste a dlužník se pak snadno může dostat do velmi nepříjemné situace,« uvedl Filip Hanzlík, hlavní právník a náměstek výkonné ředitelky ČBA.

Desetina lidí vytlouká klín klínem

Dvě třetiny Čechů, kteří mají v současnosti půjčku nebo nákup na splátky, využívají pouze jednoho poskytovatele půjčky. Naopak sedm procent dotázaných si půjčilo u tří a více poskytovatelů. Nejčastějším předmětem splátky je auto nebo motorka či rekonstrukce bytu. Půjčku na splacení jiné půjčky pak využívá desetina lidí.

Tři čtvrtiny Čechů považují výši své půjčky za bezpečnou. Více než dvě třetiny dotázaných pak předpokládají, že bezpečné procento výše měsíční splátky je do 20 % příjmů. Případnou neschopnost splácet by třetina řešila vyjednáváním o odkladu splátek a čtvrtina by si peníze půjčila od příbuzných nebo známých.

Peníze na umoření jiné splátky by si zvažovalo půjčit 14 % Čechů, přičemž 60 % z nich by si půjčilo u banky, zhruba třetina pak u příbuzných nebo známých.

»Naprostá většina lidí si uvědomuje, že půjčovat si na umoření jiné splátky není příliš zodpovědné chování, na druhou stranu 14 % cítí, že by se do takové situace mohlo někdy dostat. Pozitivní zprávou v tomto kontextu je alespoň to, že by primárně tuto situaci chtěli řešit se svou bankou spíše než s někým, kdo by jejich problémy mohl ještě více prohloubit,« uvádí Michal Straka z agentury Ipsos.

Nejčastějším důvodem půjček, a to v 62 %, je nedostatek hotovosti. Následuje neochota čekat a šetřit, což se týká dvaceti procent oslovených, případně nemožnost našetřit dostatek financí, což uvedlo 15 % lidí.

Dluhy dál rostou závratnou rychlostí

Zadlužení českých domácností dosáhlo ke konci října podle dnes zveřejněných údajů České národní banky 2,24 bilionu korun. Meziročně vzrostlo o 103,5 miliardy Kč a oproti předchozímu měsíci se zvýšilo o 9,3 mld. Kč.

Dluhy domácností u bank rostou od února 2016. Výjimkou byl loňský duben, kdy se meziměsíčně snížily zhruba o 20 miliard, tehdejší statistiku ovšem ovlivnilo odebrání bankovní licence Sberbank CZ.

Skoro čtyři pětiny objemu dluhů domácností u bank představují úvěry na bydlení, které v říjnu meziměsíčně vzrostly o 0,3 % na 1,734 bil. Kč.

(ici)

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here