Domácí produkce se statisticky »drží nad vodou« díky předchozím propadům

Průmyslová výroba podle dnes zveřejněných údajů Českého statistického úřadu v dubnu vzrostla meziročně o dvě procenta, a to opět hlavně díky nízké srovnávací základně z minulého roku. Meziměsíčně pak byla vyšší o 0,9 %. Stavebnictví si meziročně »polepšilo« o 1,9 %, avšak meziměsíčně jeho produkce klesla o pět procent. Bilance zahraničního obchodu skončila v dubnu s přebytkem 23,2 miliardy korun, který byl oproti stejnému období minulého roku o 6,9 mld. Kč menší.

Růst domácí produkce tak ani v dubnu nebyl nijak oslnivý. Průmysl i stavebnictví mají totiž za sebou dva roky propadu a například ještě loni ve stejném měsíci průmyslová výroba klesla meziročně o 0,4 % a stavební produkce se snížila o 0,3 %.

Statistiku vylepšila nízká srovnávací základna ve výrobě elektřiny

»Dubnový růst průmyslové produkce ovlivnila zejména nízká loňská srovnávací základna ve výrobě elektřiny. Růst podpořil i potravinářský průmysl nebo výroba elektrických zařízení,« komentoval výsledek Radek Matějka, ředitel odboru statistiky zemědělství a lesnictví, průmyslu, stavebnictví a energetiky ČSÚ. Meziroční pokles produkce zaznamenala podle statistiků například výroba motorových vozidel, přívěsů a návěsů a výroba počítačů, elektronických a optických přístrojů a zařízení. Produkce zpracovatelského průmyslu celkem byla meziročně vyšší o necelé procento.

Hodnota nových zakázek v běžných cenách se v dubnu ve sledovaných odvětvích zvýšila meziročně o 7,7 %, přičemž v případě zakázek ze zahraničí vzrostla o 12,7 % a u tuzemských zakázek klesla o 0,8 %.

»Hodnota nových průmyslových zakázek v dubnu vzrostla zejména díky vysokým zakázkám ve výrobě motorových vozidel. Nárůst zaznamenaly také podniky vyrábějící elektrická zařízení zejména pro automobilový průmysl,« doplnila Veronika Doležalová, vedoucí oddělení statistiky průmyslu ČSÚ. Hodnota nových zakázek se naopak snížila ve výrobě počítačů, elektronických a optických přístrojů a zařízení nebo v chemickém průmyslu.

Zaměstnanost v průmyslu přitom dál klesala, průměrný evidenční počet zaměstnanců se zde v dubnu snížil meziročně o dvě procenta.

Hodnota povolených staveb šla o desetinu dolů

Produkce v pozemním stavitelství, které zahrnuje především stavby budov, se v dubnu podle statistiků zvýšila o 1,8 %, inženýrské stavitelství, do něhož patří stavby infrastruktury, zejména dopravní, zaznamenalo nárůst o 2,3 %.

»Orientační hodnota staveb, na které bylo v dubnu vydáno stavební povolení, klesla o 9,9 % a tento pokles se odehrával v segmentu velkých staveb s rozpočtem nad miliardu korun. U menších staveb orientační hodnota stagnovala,« uvedla Petra Cuřínová, vedoucí oddělení statistiky stavebnictví a bytové výstavby ČSÚ.

Zahájena byla výstavba 2688 bytů, což znamenalo meziroční pokles o 26,2 %. Dokončeno bylo 3908 bytů, o 0,1 % méně než loni.

Zaměstnanost ve stavebnictví ČSÚ v měsíčních zprávách neuvádí, její vývoj je obsažen ve čtvrtletní statistice o zaměstnanosti a mzdách.

Klesl export do Německa, Španělska a Francie

Bilance zahraničního obchodu se zbožím v běžných cenách skončila v dubnu s přebytkem 23,2 mld. Kč, který byl oproti stejnému období minulého roku o 6,9 mld. menší.

Celkové saldo podle statistiků nepříznivě ovlivnil zejména meziročně o 5,7 mld. Kč vyšší schodek v obchodu s ropou a zemním plynem. Přechodem z aktiva do pasiva se o 5,3 mld. Kč zhoršila bilance v obchodu s elektrickými zařízeními. Přebytek v obchodu s kovodělnými výrobky se pak snížil o 3,3 mld. Kč.

Příznivý vliv na celkovou bilanci měl naopak hlavně o 3,1 mld. Kč menší deficit v obchodu s rafinovanými ropnými produkty. Kladné saldo v obchodu s motorovými vozidly vzrostlo o 2,9 mld. Kč a o stejnou částku se zmenšil deficit v obchodu s počítači, elektronickými a optickými přístroji.

Přebytek bilance zahraničního obchodu se státy evropské sedmadvacítky v dubnu se zmenšil meziročně o 2,4 mld. Kč a deficit v obchodu se státy mimo EU se zvětšil o 1,4 mld. Kč.

Vývoz se v dubnu snížil meziročně o 1,1 % na 408,5 mld. Kč, dovoz naopak stoupl o 0,6 % na 385,3 mld. Kč. »Z komoditního hlediska klesl nejvíce vývoz strojů a zařízení, elektrických zařízení a kovodělných výrobků. Teritoriálně poklesl zejména vývoz do Německa, Španělska a Francie,« doplnila Jana Mazánková, vedoucí oddělení obchodní bilance ČSÚ.

Od počátku roku dosáhl přebytek obchodní bilance podle statistiků 106,2 mld. Kč, což představovalo meziroční pokles o 6,9 mld. Kč. Vývoz se zvýšil o 4,3 % a dovoz vzrostl o 5,1 %.

Ivan Cinka

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy