Důchodci musí být podle koalice solidární s politiky, kteří berou statisícové platy

Poslanci si na své platy sáhnout nenechali. Vládní koalice dnes neumožnila schválit program mimořádné schůze svolané na popud hnutí ANO, jejímž jediným bodem byl návrh předsedy hnutí Andreje Babiše na zmrazení platů politiků. Jejich platy se přitom od ledna zvedly o desetitisíce korun.

»Měli byste se stydět,« řekla po hlasování směrem ke koaličním poslancům předsedkyně poslaneckého klubu ANO Alena Schillerová.

Program schůze podpořilo 70 zástupců opozice a Michael Rataj z klubu Starostů, ostatní poslanci vládních stran se hlasování zdrželi. Přítomno bylo 140 poslanců, ke schválení programu tak chyběl jediný hlas.

»Fialova vláda po prezidentských volbách, tak jak jsme to předpokládali, naplno rozjela svou asociální politiku, kterou plánovala od samého začátku, přestože voličům slibovala něco zcela jiného,« uvedl při obhajobě svého návrhu Babiš. Vládě vyčetl, že dopustila navýšení platů ústavních činitelů od začátku letošního roku, zatímco důchodcům sníží valorizaci penzí. »Vláda nechce dát důchodcům 7000 korun, a já za sedm měsíců budu mít navýšení 96 000, které samozřejmě posílám samoživitelkám,« prohlásil. Jak dodal, je to navýšení u řadového poslance, protože nemá žádnou jinou funkci. U těch je navýšení ještě výraznější. »Považuji to za skandální,« uvedl předseda ANO.

Pětikoalice hájí jen vlastní zájmy

Poté se Babiš zaměřil na konkrétní platy ústavních činitelů. Připomenul, že vrcholným politikům, soudcům a státním zástupcům vzrostly meziročně platy zhruba o 12,7 procenta. Plat řadového poslance a senátora se zvýšil o 11 600 Kč na 102 400 korun měsíčně. Prezident pobírá 341 200 korun, o 38 500 Kč víc než dosud. Nejnižší měsíční hrubý plat soudce překročil 100 000 korun a nejnižší plat státního zástupce přesáhl 90 000 korun. Politikům a soudcům se zvedly rovněž náhrady. Babiš příjem řadového zákonodárce propočítal na zhruba 155 000 korun měsíčně. Průměrně se ale kvůli funkcím, které znamenají příplatky, realita blíží spíš k 200 000 korunám měsíčně.

»Ti nejdražší politici jako pan Vystrčil nebo paní Pekarová, která nám tady ráda vykládá, že je nezdravé si zvyšovat platy, tak berou základní plat 274 800 korun měsíčně, to znamená o 31 000 víc, než brali, plus ještě náhrady. Premiér má plat 310 000 měsíčně, ministři mají 195 300 plus náhrady, takže všichni jsou happy,« prohlásil Babiš. Je podle něj nemorální, aby v době, kdy se lidem snižuje koupěschopnost, se jedné skupině zvyšovaly platy.

»Tato debata zase jasně ukázala, že jediné zájmy, které pětikoalice hájí, jsou jen a jen její vlastní, případně samozřejmě vidíme, kolik je poradců a neúspěšných kandidátů do Sněmovny, kteří radí na ministerstvech, a lobbistických skupin, navázaných na vládní politiky,« dodal bývalý premiér.

Solidarita musí platit pro všechny

Poukázal opětovně na ceny jídel v poslanecké jídelně a vyzval k jejich navýšení. Není podle něj normální, aby poslance stála bramborová polévka 12 korun, čočková 15 či 16 korun, smažený sýr 109 korun, sekaný smažený řízek 105 korun a smažený vepřový řízek 112 korun. »Solidarita musí platit pro všechny, ne pro dolních deset milionů,« zdůraznil Babiš.

»Pokud něco chceme po někom, tak bychom měli začít od sebe,« dodala Jana Mračková Vildumetzová (ANO).

Projednávání návrhu ANO podpořil předseda dalšího opozičního hnutí SPD Tomio Okamura. Poukazoval na to, že koalice nepřipustila ani projednávání obdobného návrhu SPD zmrazit platy politiků na čtyři roky. »Důchodce jste okradli o valorizaci, ale sami sobě si platy zvyšujete,« uvedl. »Zmrazit důchody je podle vládních poslanců třeba, protože prý vláda musí šetřit a peníze prý nejsou a důchodci prý musí být solidární s ostatními občany. Takže podle Fialovy vlády musí být důchodce s 10 000 měsíčně solidární s politiky, soudci a státními zástupci, kteří mají platy ve výši statisíců. Větší blbost asi už nikdo nevymyslí,« dodal předseda SPD.

ANO návrh předložilo už v listopadu 2021, na jeho projednání se zatím nedostalo. ANO proto požádalo o mimořádnou schůzi.

Platy ústavních činitelů se podle platného zákona od loňského roku odvíjejí od průměrné hrubé měsíční nominální mzdy na přepočtené počty zaměstnanců v celém hospodářství. Do té doby obecně závisely na platech v nepodnikatelské sféře. Platy se vypočítávají z takzvané platové základny, která je součinem průměrné mzdy vždy za předminulý rok a koeficientu 2,5.

(jad)

Související články

3 KOMENTÁŘŮ

  1. Heslo KOMUNISTU a pracujících ” sám nejsi nic, jen v JEDNOTĚ je síla ” znají a využívají členové pětikoalice. Vykořisťovaní pracující – proletáři v průmyslu nebo ROBOTNÍCI na statcích feudálů a velkostatkářů slova jako JEDNOTA nebo SOLIDARITA neznají . Co zorají koně zapřažení do pluhu, z nichž jeden táhne čehý -doprava a druhý hot-doleva ?
    Soudcovská unie, lékařská komora, exekutorská komora, a další organizace a průmysloví a zemědělští dělníci nemají vlastní organizaci – ani dělnickou unii nebo komoru nebo nějakou vlastní sjednocující organizaci , která by byla protiváhou vykořísťovatelů a jejich sluhů

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy