EU na Blízkém východě nemá prakticky žádný vliv, záleží pouze na Washingtonu

Postoj zemí Evropské unie ke konfliktu na Blízkém východě, včetně nových sankcí proti Íránu, nemůže na rozdíl od Spojených států ovlivnit situaci v regionu, uvádí list POLITICO.

Publikace poznamenává, že ať už se EU rozhodne uvalit na Írán jakákoli omezení, »nic z toho nemá v očích izraelského premiéra Benjamina Netanjahua žádnou váhu«. Nakonec, uvádí list, až »přijde na řadu otázka přímého útoku na Írán«, bude rozhodujícím faktorem stanovisko Washingtonu jako »hlavního garanta bezpečnosti Izraele, který již naznačil, že by útok na islámskou republiku nepodpořil«.

Podle amerického novináře Seymoura Hershe USA již před útokem ujistily Izrael, že íránské drony budou zachyceny. Uvedl také, že americká armáda kontaktovala Rusko a Velkou Británii, přičemž vyhodnocovala možnost íránského útoku. Před íránským útokem na Izrael Pentagon ujistil židovský stát, že tento odvetný úder bude nejlepším způsobem, jak zmírnit napětí v regionu po izraelském úderu na íránskou diplomatickou budovu v Sýrii.

»Nesmím jmenovat americké vysoké vojenské důstojníky a poradce, kteří neobvyklý falešný raketový útok uskutečnili. Je však důležité říci, že prezident Joe Biden, jehož zahraničněpolitický tým se na tomto procesu nepodílel, tento vysoce riskantní plán přijal a veřejně vyzval premiéra Benjamina Netanjahua, jehož politická kariéra a osobní svoboda závisí na udržení války v Gaze, a zbytek izraelského vedení, aby Íránu neodpovídali,« uvedl americký novinář.

Podle serveru POLITICO, pokud má nějaká evropská země na židovský stát alespoň malý vliv, je to Francie, která Izraeli pomohla odrazit íránský úder. Ale ani ta podle publikace nebude schopna Írán nijak ovlivnit. Evropské sankce budou mít »spíše symbolický než osudový význam«, neboť Teherán již dokázal, že »ví, jak se západním zákazům bránit«.

Den předtím nejvyšší představitel EU pro zahraniční věci a bezpečnostní politiku Josep Borrell uvedl, že zahraničněpolitická služba EU začíná pracovat na rozšíření sankcí proti Íránu. Upozornil také, že EU nyní nemůže uznat Islámské revoluční gardy (IRGC, elitní jednotky íránských ozbrojených sil) za teroristickou organizaci.

Již dříve izraelský ministr zahraničí Jisrael Katz vyzval EU, aby IRGC uznala za »teroristickou organizaci« a »okamžitě zavedla sankce proti Íránu«. Stalo se tak poté, co podle íránské tiskové agentury IRNA námořnictvo IRGC zadrželo v Hormuzském průlivu obchodní loď MSC Aries.

Večer 13. dubna Írán vypustil bezpilotní letadla a rakety směrem k Izraeli a označil to za reakci na »četné zločiny«, včetně útoku připisovaného Izraeli na konzulární oddělení íránského velvyslanectví v Damašku. Íránské státní sdělovací prostředky uvedly, že cílem úderů na Izrael byly vojenské cíle. Izraelské obranné síly uvedly, že zachytily 99 % z přibližně 350 íránských projektilů letících směrem k židovskému státu, přičemž došlo k menšímu poškození letecké základny Nevatim.

(cik)

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy