EU zahrne zbrojní průmysl do svých hospodářských priorit

Evropská komise připravuje balíček dokumentů, které mají urychlit proces militarizace ekonomiky EU a učinit zbrojní průmysl jednou z priorit jejího hospodářského rozvoje, sdělilo agentuře TASS několik na sobě nezávislých diplomatických zdrojů v Bruselu.

V souladu s tímto balíčkem bude zbrojní a muniční průmysl jmenován prioritní oblastí hospodářského rozvoje EU spolu se zelenou energií a čistou výrobou. V rámci téhož balíčku Evropská komise představí iniciativu na zahájení výroby dělostřelecké munice. Instituce EU a členské státy do tohoto úsilí investují 1,5 miliardy eur.

»Evropská komise a členové EU koordinují iniciativu, jejímž cílem je poskytnout prioritní financování vojenskému průmyslu, především výrobě munice. Evropská komise mimo jiné navrhuje, aby členové EU, kteří investují značné prostředky do rozvoje obranného průmyslu, získali výjimky z požadavků na rozpočtový deficit unie a státní dluh. To umožní zemím aktivněji investovat do obranných projektů,« řekl agentuře TASS jeden z evropských diplomatů.

Zatím mohou být podobné výjimky uděleny pouze projektům souvisejícím se zelenou energií nebo čistou výrobou.

Výjimky budou udělovány v rámci Paktu stability a růstu EU, což je soubor fiskálních pravidel, která mají zabránit členským státům utrácet nad své možnosti. Dokument stanovuje hranici pro rozpočtový deficit členské země na 3 % HDP a pro státní dluh na 60 %. Tyto požadavky byly na počátku pandemie covid-19 pozastaveny a v současné době prakticky všechny členské státy tato pravidla porušují. Evropská komise však plánuje jejich postupné prosazování obnovit od začátku roku 2023.

Granáty a rakety

»Několik dokumentů, které nyní Evropská komise připravuje, přidělí posílení obranné výroby status priority. Nejbližším krátkodobým cílem bude navýšení výroby 155mm dělostřeleckých granátů, minometných střel a různých typů raket země-země a země-vzduch, určených jak pro dodávky na Ukrajinu, tak pro doplnění evropských arzenálů,« uvedl další zdroj. »Evropská komise představí plán na zvýšení výroby munice a vyčlení na tento účel 500 milionů eur z rozpočtu EU a jednu miliardu eur z Nadace pro mír v Evropě,« dodal.

Úředníkem odpovědným za militarizaci Evropské unie je současný komisař pro vnitřní trh Thierry Breton, který od února často navštěvuje průmyslové a vojensko-průmyslové podniky Evropské unie.

Během těchto návštěv Breton zkoumá potřeby obranného průmyslu, hledá možnosti rozšíření výroby a poskytuje podnikatelům záruky. Aby mohla Evropská unie do obranného sektoru výrazně investovat, musí se ujistit, že poptávka po zbraních a munici zůstane stabilní i po skončení bojů na Ukrajině.

Evropští výrobci zbraní mají také důvod obávat se konkurence s americkým vojenským průmyslem, který je největším dodavatelem zbraní a vojenského vybavení do zemí NATO. Podle zpráv evropských médií Evropská komise diskutuje s členskými státy o možnosti přidělit evropským výrobcům zbraní prioritní status při výběru dodavatelů pro národní obranné zakázky. Přitom americkým výrobcům by měl být umožněn vstup na trh pouze na základě zbytkového principu.

Německo, Francie a Itálie tento přístup aktivně prosazují, zatímco Polsko, pobaltské země a řada dalších států se mu brání.

(cik, TASS)

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy