Brazílie se pokusí přesvědčit partnery z BRICS, aby pomohli Argentině

Brazílie se pokusí přesvědčit partnery z BRICS (Brazílie, Rusko, Indie, Čína a Jihoafrická republika), aby pomohli Argentině prostřednictvím Nové rozvojové banky (NDB). V úterý to prohlásil prezident největšího jihoamerického státu Luis Inácio Lula da Silva.

Na tiskové konferenci po jednání se svým argentinským protějškem Albertem Fernandezem v Brasílii brazilský vůdce uvedl, že o této otázce jednal s Dilmou Rousseffovou, šéfkou NDB, která ho ujistila, že je nutné provést změny ve stanovách této finanční instituce.

V této souvislosti instruoval ministra financí země Fernanda Addada: »Nevím, kde je Addad nyní a jaké má plány, ale 29. tohoto měsíce se uskuteční schůzka guvernérů banky BRICS. Může si tedy naplánovat krátký 26hodinový let, aby se pokusil poprvé jako člen rady guvernérů banky vysvětlit argentinskou situaci, aby si sáhl na srdce svých kolegů. Nežádáme o poskytnutí peněz Argentině, žádáme o záruky, protože to by velmi usnadnilo brazilsko-argentinské vztahy.«

Lula da Silva rovněž uvedl, že hodlá Mezinárodnímu měnovému fondu (MMF) předložit, aby organizace, s níž Buenos Aires jedná o restrukturalizaci dluhu ve výši 44 miliard dolarů a odkladu splátek, »dala Argentině nůž z krku«. »MMF ví, jak argentinský dluh vznikl, a ví, komu půjčil, takže nemá právo vyvíjet nátlak na zemi, která chce jen růst, vytvářet pracovní místa a zlepšovat život svých lidí,« tvrdí Lula.

(cik, TASS)

Související články

1 KOMENTÁŘ

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy