Fakta: Co je známo o izraelském úderu, který zničil íránský konzulát v Damašku?

Budova íránského konzulátu v Damašku byla v pondělí zcela zničena v důsledku izraelského leteckého útoku. Při leteckém útoku na areál íránského velvyslanectví bylo zabito nejméně 11 lidí včetně dvou generálů. Co je o útoku doposud známo?

Izraelské síly v pondělí kolem 15.00 našeho času zasáhly šesti raketami ze stíhaček F-35 čtvrť Mezzeh v západním Damašku, kde se nachází íránské velvyslanectví a konzulát.

Zahynulo nejméně 11 osob, včetně dvou generálů Islámských revolučních gard – Mohammada Rezy Zahediho a Mohammada Hadi Haji Rahimiho – a pěti důstojníků – vojenských poradců v Damašku.

Budova konzulátu byla zcela zničena. Íránský velvyslanec Hossein Akbari byl na místě, ale nebyl zraněn.

Na místě jsou také vily, v nichž pobývají představitelé Islámských revolučních gard. Jedna z raket zasáhla vilu, kde se obvykle konají setkání s libanonskými a palestinskými organizacemi.

Íránské ministerstvo zahraničí uvedlo, že izraelský útok porušil mezinárodní právo a že izraelský premiér Benjamin Netanjahu pravděpodobně ztratil »duševní rovnováhu«.

Úřad uvedl, že Írán si v reakci vyhrazuje právo »potrestat agresora«. Velvyslanec země v Sýrii slíbil, že tato reakce bude tvrdá. Íránský ministr zahraničí Hosein Amir Abdollahian zároveň uvedl, že USA jako »podporovatel izraelského režimu« by se měly za útok zodpovídat.

Íránská mise při OSN označila izraelský úder za teroristický čin.

Íránský prezident Ebrahim Raisi v souvislosti s izraelským útokem uspořádal zasedání Nejvyšší rady národní bezpečnosti islámské republiky.

V Teheránu se konaly demonstrace s hesly »Smrt Americe« a »Smrt Izraeli«. Shromáždění se zúčastnily stovky lidí.

Izraelské obranné síly se ke zprávám o úderu nevyjádřily. Země zároveň posílila bezpečnostní opatření na svém území i v diplomatických misích po celém světě.

Ministerstvo zahraničí se k úderu nevyjádřilo. Televize NBC však s odvoláním na své zdroje uvedla, že administrativa prezidenta Joea Bidena o chystaném útoku na Damašek nevěděla.

Rusko izraelský útok na konzulát důrazně odsoudilo a požádalo o svolání zasedání Rady bezpečnosti OSN k této záležitosti. To se bude konat dnes ve 20.00 našeho času. Rada bezpečnosti OSN přislíbila, že požadavek Íránu na odsouzení izraelského úderu prostuduje.

Úřad generálního tajemníka OSN vyjádřil nad úderem na velvyslanectví znepokojení.

Útok již odsoudily Venezuela, Irák, Katar, Spojené arabské emiráty, Omán, Pákistán, Sýrie a Egypt. Solidaritu se Sýrií a Íránem vyhlásilo palestinské radikální hnutí Hamás, libanonská strana Hizballáh.

Podobným způsobem byl 20. ledna v Damašku zabit generál Yousef Omid Zadeh, velitel zpravodajské služby speciálních jednotek Islámských revolučních gard Al-Quds. Tři izraelská letadla zcela zničila čtyřpatrový dům.

Jak zároveň poznamenal íránský velvyslanec v Damašku, jedná se o vůbec první útok Izraele na íránskou diplomatickou misi.

(cik, TASS)

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy