Home Domácí Fiala je srab! Fiala lže! Na demonstraci zněla ostrá kritika i výzvy...

Fiala je srab! Fiala lže! Na demonstraci zněla ostrá kritika i výzvy k dialogu

Kritika vysokých cen energií, důchodových změn, tzv. konsolidačního balíčku, vysoké inflace, propouštění zaměstnanců i snižování financí pro jednotlivé resorty – to byla hlavní témata dnešní demonstrace odborářů na pražském Malostranském náměstí, které zaplnily přibližně čtyři tisíce protestujících ze všech regionů. Podle šéfa Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS) Josefa Středuly, jenž z pódia promluvil jako první, budou protestní akce pokračovat, pokud vláda Petra Fialy (ODS) nezačne komunikovat.

»Odbory protestují, protože se jim nelíbí vývoj Česka za současné vlády. Přesto věříme, že se to změní a že dojdeme ke společné diskusi. Sociální dialog není to, že se sejdete ve stejné místnosti, ale to, že hledáte společně cestu a kompromisy, které by pomohly všem,« konstatoval ve svém krátkém projevu Středula.

Šéf Odborového svazu státních orgánů a organizací Pavel Bednář kritizoval, že vláda neplní své vlastní prohlášení o podpoře kultury a výsledkem je propouštění zaměstnanců z Národního památkového ústavu či Národního divadla. »Chceme, aby bylo postaráno o kulturní dědictví našeho národa,« vyzval Bednář.

Uvedl, že stav veřejných financí nesmí být léčen na úkor zaměstnanců. »Těm klesá reálná mzda. V roce 2024 až o jednu pětinu ve srovnání s rokem 2021,« upozornil Bednář a vyzval vládu k sociálnímu dialogu.

Šéf nejpočetnější odborové organizace v rámci ČMKOS – OS KOVO – Roman Ďurčo se věnoval zejména cenám energií. »Není možné, že jako stát, který vyváží energii, máme její ceny vyšší než ti, co ji odebírají. To není normální,« uvedl Ďurčo, jehož organizace byla jedním z hlavních pořadatelů demonstrace. »Budeme tu zas, pokud nám vláda nebude naslouchat,« vyzval šéf OS KOVO.

Zkritizoval nedělní výrok premiéra Fialy, že odboráři dnešní akce zorganizovali především proto, že mají politické ambice. »To je nehoráznost! Chceme, aby se tu lidem žilo lépe. Premiér Fiala je ale srab. Když jsme pořádali naši první akci před Strakovou akademií, utekl před námi do Jeseníků, teď se schovává v Brně,« řekl Ďurčo.

Předseda Asociace samostatných odborů, které rovněž nesly velké organizátorské břímě dnešní demonstrace, Bohumír Dufek se rovněž ohradil proti Fialovým výrokům. »Je 34 let od generální stávky a my musíme poslouchat, že máme politické ambice. Vláda neví, jak funguje sociální dialog,« uvedl.

Totální neschopnost vlády podle něj vyrobila obří inflaci, snižování životní úrovně i neštěstí v mnoha rodinách. »Půl milionu občanů je postiženo chudobou. Ale oni sobě zvyšují platy a nám daně,« uvedl Dufek. »Do dnešní doby není stanovena minimální mzda. Ptám se, co celé dny dělá za naše daně (ministr) Jurečka? Vymýšlí, jak nás okrást!«

Podle Dufka není pravda, že by odbory nechtěly jednat, jak to prezentuje nejen premiér Fiala, ale i někteří další členové pětikoaliční vlády. Sám prý několikrát jednání inicioval, ale premiér Fiala »nikdy neměl čas«. Vláda už by dle Dufka neměla dělat nic, jen podat demisi. Varoval, že pokud se situace nezlepší, budou plné ulice a náměstí, dojde k blokádám a stávkám.

Za zdravotníky vystoupil na pódiu předseda Lékařského odborového klubu a místopředseda ASO Martin Engel. Ujistil přítomné, že současné problémy v resortu nejsou namířeny proti pacientům, ale jejich motivací je snaha zachovat dostupnou péči. »Nechceme omezovat péči, i když to tak může vypadat. Není to naše vina,« řekl Engel, podle nějž bez peněz a zachování rozumných podmínek nejde dál pokračovat ve zdravotnictví jako dosud. »Nedělám si ale iluze, že ministr zdravotnictví pochopí vážnost situace za dva měsíce, když premiér potřeboval dva roky k tomu, aby pochopil, že v Německu je levněji,« dodal Engel.

S ospravedlněním současných kroků přispěchal i šéf školských odborů František Dobšík. Na 74 procentech škol se dnes stávkovalo. »Školství je budoucnost naší země,« uvedl s tím, že vláda by měla hledat zdroje pro něco, co se státu v budoucnu vrátí. Snižování výdajů na vzdělávání naopak podle něj nevede ke světlým zítřkům, nýbrž do rozvojové země.

Vedle odborářů promluvil i blogger Daniel Sterzik alias Vidlák, který letos řečnil i na demonstracích strany PRO Jindřicha Rajchla. Řekl, že kdysi bývala naše země křižovatkou Evropy, dnes je to spíše kruhový objezd. Podle něj je to poprvé v dějinách, kdy zaměstnanci stávkují a zaměstnavatelé jim drží palce. Kritizoval hlavně to, že Fialův kabinet »obírá důchodce«. »Díky práci důchodců je tady po 35 letech kapitalismu pořád ještě co ukrást,« řekl Vidlák na pódiu.

Mezi přítomnými nechyběli zástupci Sociální demokracie, KSČM, Přísahy, strany DOMOV či ČSSD. Velkou vlajku si přinesli například Mladí sociální demokraté. Kromě odborových zástav se nad hlavami přítomných tyčily transparenty jako »Vítáme vás v Národním Nuzeu«, »Konec profesora Nutelly«, »EU – ceny, EU – platy«, »Nechceme velkou důchodovou lež« či »Zachraňme český průmysl!« Lidé tleskali, pískali na píšťalky a křičeli »Hanba!« či »Demisi«.

Hodinovou demonstraci, která začala ve 13.00, zakončila státní hymna. Ještě předtím přečetla společné požadavky odborů, demonstrantů a stávkujících Jitka Sokolová, místopředsedkyně ČMKOS. Vyzvala vládu, aby přestala ignorovat požadavky sociálních partnerů a aby nepokračovala v dosavadní praxi, že ani na základě relevantních argumentů není schopna ustoupit. »Chceme změny na základě sociálního dialogu,« dodala.  

Demonstrace byla součástí dnešního stávkového dne. Stávka se konala ve všech krajích v řadě škol, firem či úřadů. Někde se práce zastavila na hodinu, jinde na dvě hodiny či na celý den. 

(pk)

FOTO – iportaL24.cz/Petr Kojzar

5 KOMENTÁŘE

  1. Toto jsou bezzubé akce když to nenese žádné výsledky ve prospěch lidí na straně vládnoucí Pětikoalice. Vždyť ti vládnoucí gauneři okrádající lidi se tomu vyšklebují a mají z toho srandu. Fiala a Rychetského Pětikoalice a Pavel nic pro lidi neudělají a dál budou krást a lhát a lidi se jim budou dál skládat na jejich nemravné platy, zatímco pětikoaliční gauneři je okrádají.

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here