Home Zahraničí Finské volby: Haavisto by Putinovi na gratulaci odpověděl, Stubb ne

Finské volby: Haavisto by Putinovi na gratulaci odpověděl, Stubb ne

Prezidentští kandidáti Pekka Haavisto a Alexander Stubb se proti sobě postavili ve studiu A finské televize. Oba kandidáti mají téměř totožné programy, neshodli se pouze na tom, zda by zvedli telefon ruskému prezidentu Vladimiru Putinovi a na roli velitele NATO.

Oba favorité budou pokračovat v těsném souboji ve druhém kole prezidentských voleb. Ve večerním A-studiu kandidáti odpovídali také na dotazy diváků.

Kdyby chtěl ruský prezident Vladimir Putin poblahopřát nastupujícímu finskému prezidentovi, telefon by mu dlouho zvonil… »Nebral bych to. Putin by to použil jako určitý druh propagandy. V současné době nemáme s Ruskem žádné vztahy,« odpovídá Alexander Stubb.

Na rozdíl od pana Stubba by Pekka Haavisto telefon zvedl. »Kdykoli volá hlava státu, zvedneme to. Nedal bych telefon uklízečce v prezidentském paláci. Zvedl bych to a přijal gratulaci. Nevedl bych věcnou politickou diskusi bez koordinace.«

Otázka na Putinův projev byla jednou z téměř tisíce otázek diváků v A-studiu. Vysílání A-studia se snažilo odpovědět na otázku, jaké rozdíly existují mezi oběma kandidáty, kteří jsou si rovni.

Kandidáti mají rozdílné názory na NATO

Pro Alexandra Stubba je hlavním rozdílem mezi ním a jeho soupeřem Pekkou Haavistem zkušenost. Rozdíl byl také v pohledu na NATO, přičemž se jednalo o otázky týkající se nadřazenosti. »Nyní volíme vrchního velitele pro éru NATO. Nyní hovoříme o důvěryhodné obraně jako součásti NATO. Role vrchního velitele je jiná než dříve,« shrnuje Stubb.

Haavisto zdůrazňuje odlišnou pracovní historii. Říká, že má více zkušeností s nevládními organizacemi a novější zkušenosti z pozice ministra zahraničí, konkrétně s přivedením Finska do NATO a zahájením jednání o DCA.

Haavisto se nedomnívá, že role vrchního velitele je nyní zcela jiná. Oba favorité budou pokračovat v těsném souboji i ve druhém kole prezidentských voleb. Stubb získal v prvním kole 27,2 % hlasů, Haavisto 25,8 %.

Druhé kolo prezidentských voleb se uskuteční 11. února mezi Alexanderem Stubbem a Pekkou Haavistem. Předběžné hlasování pro druhé kolo začíná ve středu 31. ledna a končí 6. února.

(cik)

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here