Home Pel mel Kultura Terakotoví válečníci působí ve Španělsku jako »velvyslanci kultury«

Terakotoví válečníci působí ve Španělsku jako »velvyslanci kultury«

Lidé si prohlížejí výstavu proslulých čínských terakotových bojovníků ve španělském Alicante, 28. března 2023. FOTO - Xinhua/Meng Dingbo

Archeologické muzeum v Alicante (MARQ) se tento víkend rozloučilo s desetiměsíční multisenzorickou výstavou světoznámých terakotových bojovníků z čínského Si-anu.

Výstava s názvem »Legenda čínských dynastií Čchin a Chan« byla slavnostně otevřena 28. března 2023. Představuje výběr 120 originálních exponátů, včetně sedmi bojovníků a koně, z devíti čínských muzeí a institucí.

»Terakotoví bojovníci a archeologické dědictví jsou velvyslanci kultury po celém světě,« řekl agentuře Xinhua španělský archeolog a badatel Marcos Martinon-Torres.

Lidé si prohlížejí výstavu proslulých čínských terakotových bojovníků ve španělském Alicante, 28. března 2023. FOTO – Xinhua/Meng Dingbo

Martinon-Torres, profesor na univerzitě v Cambridge a kurátor výstavy, vysvětlil složitost jejího logistického rámce.

»Je to výstava archeologie a historie, ale také technologie a vědy,« uvedl vědec, který od roku 2006 spolupracuje s archeology a výzkumníky ze Si-anu.

MARQ oznámil, že výstavu navštívilo přibližně 280 000 lidí. »Důležité je nejen množství, ale také dojem, který si lidé po návštěvě výstavy vytvoří,« řekl Martinon-Torres. Reakce na výstavu byla »velmi nadšená, velmi pozitivní«, dodal, »zejména s ohledem na velkou rozmanitost veřejnosti, která sahá od turistů hledajících slunce a pláž až po vědce a děti«.

Kurátor výstavy vyjádřil naději, že výměna poznatků s Čínou bude i nadále podporována.

Lidé si prohlížejí výstavu proslulých čínských terakotových bojovníků ve španělském Alicante, 28. března 2023. FOTO – Xinhua/Meng Dingbo

(Xinhua)

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here