FSB: Za vraždou Duginové stojí ukrajinská občanka, která již uprchla do Estonska

Ruská tajná služba FSB obvinila ukrajinské zpravodajské služby z vraždy novinářky Darji Duginové, dcery ruského politologa Alexandra Dugina. Informovaly o tom dnes agentury TASS a Interfax. Devětadvacetiletá Duginová zemřela v sobotu při explozi auta nedaleko Moskvy. FSB tvrdí, že pachatelkou zločinu je ukrajinská občanka, která poté odjela do Estonska. Podle ruského prezidenta Vladimira Putina se jednalo o hanebný zločin. Neoficiální obvinění na adresu Ukrajiny zazněla už o víkendu, ale Kyjev spojitost s vraždou popřel.

»Federální bezpečnostní služba objasnila vraždu ruské novinářky Darji Duginové,« uvedlo dnes oddělení FSB pro styk s veřejností. »Trestný čin připravily a spáchaly ukrajinské zpravodajské služby,« doplnila ruská tajná služba. Vykonavatelkou je podle ní ukrajinská občanka Natalija Vovková, která podle FSB přijela do Ruska v červenci se svou dcerou narozenou v roce 2010. »Po řízené detonaci vozu Toyota Land Cruiser, který řídila Duginová, odjela Vovková s dcerou 21. srpna přes Pskovskou oblast do Estonska,« uvádí dále FSB.

Duginová zahynula v sobotu večer, když se vracela z akce, kterou navštívila společně se svým otcem. Ten podle některých zdrojů měl původně jet v automobilu s ní, informovala o víkendu stanice BBC. Bezpečnostní služby v neděli uvedly, že pod vozem explodovalo výbušné zařízení a zločin byl pravděpodobně naplánován a objednán.

Dugin ze smrti své dcery obvinil »ukrajinský nacistický režim« a incident označil za »teroristický útok«. Vyplývá to z prohlášení zveřejněném na telegramu ruským podnikatelem Konstantinem Malofejevem. Podle BBC se jedná o Duginovu první veřejnou reakci od sobotní události.

»Hanebný, krutý zločin předčasně ukončil život Darji Duginové, znamenitého a talentovaného člověka s ryzím ruským srdcem,« uvedl dnes v kondolenci rodině Duginové prezident Putin.

K odpovědnosti za smrt Duginové se mezitím přihlásila neznámá ruská partyzánská skupina s názvem Národní republikánská armáda. Podle agentury AP to oznámil bývalý ruský poslanec a opoziční aktivista Ilja Ponomarjov. AP upozornila, že nebyla schopna existenci skupiny ověřit.
(cik)

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy