Na požářiště v Českém Švýcarsku dohlíží hasiči, s NP se chtějí soudit lidé z Mezné

Hasiči dnes pokračují v kontrole míst v Českém Švýcarsku, která zasáhl ničivý požár. Drony objevily ráno jedno místo se zvýšenou teplotou u Stříbrných stěn. V oblasti v současné době 83 dobrovolných a 45 profesionálních hasičů. Informovali o tom krajští hasiči na Facebooku. Mezitím se skupina pěti obyvatel z Mezné připravuje na soud s Národním parkem České Švýcarsko. Jeho vedení podle nich zanedbalo preventivní hasičskou péči, a proto požár dosáhl obřích rozměrů, informuje server Seznam Zprávy.

Požár, který vypukl před necelým měsícem, se podařilo zlikvidovat za 20 dnů. Od té doby denně lokalitu procházejí hasiči společně se správci parku, kterým pomáhají kolegové z jiných národních parků i z Polska. Na místa se zvýšenou teplotou se vydávají s motykami a vaky s vodou.

Bezpilotní prostředky jsou pro hasiče velkou pomocí. V sobotu kvůli počasí vzlétnout nemohly, a hasiči tak museli do terénu s termokamerami. Každá další zátěž přitom zvyšuje náročnost práce. Do konce měsíce by chtěla správa parku zajistit bezpečnost cesty z Hřenska do Mezní Louky, kterou využívala hasičská technika. Pokud se to podaří, budou moci od září cestu znovu využívat turisté.

Dohled do konce měsíce

Národní park České Švýcarsko si na dozor nad požářištěm najímá dobrovolné hasiče. Za první dva týdny dohledu navázalo spolupráci se správou parku 58 jednotek sborů dobrovolných hasičů z celé České republiky. »S jejich postupným nasazováním v náročném terénu se postupně vyčerpaly kapacity, proto jsme žádali zřizovatele o podání dalších nabídek. Výzvu jsme dnes ukončili, sehnali jsme dostatek jednotek až do konce nařízeného dohledu,« řekl mluvčí správy Tomáš Salov. Dohled nad požářištěm je nařízen do 31. srpna. Za práci dobrovolníků týdně správa parku zaplatí pět milionů korun.

Ústecký kraj by chtěl mít v tomto týdnu přehled škod, které požár způsobil. Jeho příčinu policie vyšetřuje jako obecné ohrožení. Mluvčí děčínské policie Eliška Kubíčková dnes řekla, že zatím nejsou žádné další podrobnosti z vyšetřování, které by policie mohla zveřejnit. Nejpravděpodobněji podle policistů požár vypukl v Malinovém dole.

Vedení parku kritiku odmítá

Obyvatelé Mezné zatím nevědí, jestli budou podávat hromadnou žalobu, nebo trestní oznámení, čekají na konzultaci s právníky.

»Nevytěžili kůrovcové dřevo a nepokáceli suché smrky, hasiči navíc neměli zpřístupněné cesty – park odklízení dřeva zakázal. V Mezné také nebyla voda,« řekl serveru Pavel Kozdera, jeden ze skupiny, která chce podniknout právní kroky. Vedení parku žádné zásadní pochybení nevnímá. »Už jen proto, že oheň postupoval i zeleným lesem,« řekl Salov. Podle něj byla oblast Hřenska jednou z nejvyklizenějších. »Na podmínky kůrovcové kalamity tam bylo relativně málo dřeva. V minulých letech jsme se potýkali s kritikou opačného charakteru, tedy že tam příliš těžíme,« podotkl Salov. Dodal, že za zásoby vody není zodpovědné vedení parku, podle něj je to otázka na starosty nebo hasiče.

Park sice zahájil mnoho nových protipožárních opatření, podle místních je ale pozdě. »To, co dřív říkali, že se kácet nesmí, začali kácet. Jsou plány na to, aby ve vesnicích byl dostatek vody. Najednou to jde. Ale to je s křížkem po funuse,« řekl další z obyvatel Mezné Pavel Hrdlička. Jeho chalupa, která byla před dokončením rekonstrukce, vyhořela.

(jb, čtk)

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy