Guardian: Polský ministr zahraničí vyzval k přezbrojení a k zabránění právu veta členských států ohledně sankcí

Polský ministr zahraničí prohlásil, že je kvůli Rusku nezbytné dlouhodobé ozbrojení Evropy. Radosław Sikorski v rozhovor pro Guardian rovněž vyzval k většinovému hlasování o sankcích EU a uvedl, že Polsko je ochotno podpořit celoevropský program, který by motivoval ukrajinské brance, aby se vrátili do své vlasti a bojovali.

V rozhovoru pro deník Guardian Sikorski uvedl, že Polsko podporuje právo Ukrajiny zasáhnout vojenské cíle uvnitř Ruska, a tvrdí, že Západ se musí přestat neustále omezovat v tom, co dělá na podporu Ukrajiny. Americký poradce pro národní bezpečnost Jake Sullivan se staví proti tomu, aby Ukrajina použila americké zbraně na ruském území.

Sikorski, který vystudoval Oxfordskou univerzitu stejně jako David Cameron, byl v Londýně na bilaterálním jednání s ministrem zahraničí. Sikorski byl rozhodující postavou při návratu Polska do hlavního proudu evropské zahraniční politiky od voleb, které loni v říjnu vedly k vytvoření nové koaliční vlády a ukončení osmileté vlády pravicově nacionalistické strany Právo a spravedlnost.

Právě se vrátil ze setkání v Berlíně s ministry zahraničí Francie a Německa v rámci tzv. výmarského trojúhelníku, uskupení, které je nyní považováno za novou politickou sílu EU.

Polsko vydává na obranu 4 % svého HDP a Sikorski řekl, že ostatní země mají co dohánět. To podle něj vyžaduje přeorientování armády a dodal, že v období »mírové dividendy a expediční války jsme se zaměřili na vysoce hodnotné, hi-tech platformy a zbraně. Teprve nyní znovu objevujeme, že ve skutečnosti stačí miliony nábojů. Potřebujete také velké objemy nízkonákladových věcí«.

Podle něj má nyní Rusko ve vojenském průmyslovém komplexu 3,5 milionu zaměstnanců. Naproti tomu »Evropa nejen odzbrojila, ale také deindustrializovala v oblasti obrany,« řekl Sikorski s tím, že firmy nyní ale do těchto kapacit nemohou investovat, protože mají zodpovědnost k akcionářům a potřebovaly by nejméně desetileté kontrakty.

Pokud jde o nastavení sankcí, řekl listu, že se na zasedání ve Výmaru dohodli, že se zasadí o to, aby EU převzala plnější koordinační roli. »Měli bychom upustit od principu jednomyslnosti v oblasti sankcí. Některé z nich byly odloženy tím, že je blokoval jeden členský stát. A také by mělo být porušení sankcí EU trestným činem, a tudíž stíhatelné evropskou prokuraturou.«

Nebýt brexitu, Sikorski uvedl, že Polsko je pro »co nejhlubší začlenění Spojeného království do bezpečnostních a obranných struktur EU«. »Dovedu si představit, že by Británie byla stálým hostem na Radě pro zahraniční věci,« dodal.

Promluvil také k otázce Ukrajinců vyhýbajících se branné povinnosti. »Ukrajina nám musí říci, co chce, abychom udělali s jejími občany. Rozhodně si nemyslím, že existuje lidské právo na to, aby se za vyhýbání se odvodu platilo sociální zabezpečení. Ti lidé, kteří bojují na frontě, mají také lidská práva.«

Řekl listu, že jakýkoli systém omezení dávek musí být na celoevropské úrovni, jinak by ti, kteří se vyhýbají odvodu, začali přijímat dávky po celé Evropě.

(cik)

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy