Víkendová anketa aneb Pat a Mat v jednom

Tak vám nevím… Když pominu politiku, prostě se od ní úplně oprostím, tak fakt nevím, jestli mi je sympatičtější korunovační chřipka s becherovkou, prejtem, jitrnicemi a kun*ami nebo tahle jakási lidovost, žoviálnost, že jako jsem pořád jedním z vás a funkci navzdory dělám i obyčejné věci. Jistě vím jedno – že to první nebylo předstírané a že to druhé předstírané je. Navíc blbě, poněvadž ten, koho se to týká, bude spíš takový Pat a Mat v jednom (nebo do této role záměrně stylizovaný, ale to je celkem fuk), zatímco ten první všechno to, co zmiňuji, konal s bravurou sobě vlastní. Napřímo. Co na srdci, to na jazyku…

Vezměme tuhle fušeřinu od počátků (Prezident z počátků), protože pak pochopíme to dnešní a přestaneme se těm patovsko-matovským projevům divit.

1. Za minulého režimu studuje prominentní vysokou vojenskou školu, aby v druhé půlce pomyslného maratonu, resp. po obrátce, studijně pobýval u bývalého nenáviděného nepřítele, z něhož se doslova během pár hodin stal věrný přítel.

2. Nejdříve v uniformě přísahá na obranu socialistické vlasti, po té obrátce se zapřísahá bránit toho, proti kterému nás všechny dosud bránil.

3. Politickou kariéru začíná předsedováním ZO KSČ a plynule na ni navazuje předsedováním vojenskému výboru NATO. Tohle by ani Pat a Mat nevymysleli, a že ti dokázali nevídané kousky…

4. Důchodce sice upřímně lituje, ale žebračenku nakonec tak či tak stejně upřímně podškrtne.

5. A teď z toho úplně fresh… dají mu do rukou vlajku na stožáru a málem s ní srazí hlavu příslušníku hradní stráže.

6. Jde si zaběhat a pochroumá si lýtkové svaly, na střelnici mu zase pro změnu nafackuje zbraň.

7. Na motorku sedne bez helmy a pak, byv nachytán, kaje se a posílá peníz obětem nehod.

8. Hraje si na strojvedoucího a pilota, byť řídit umí jen motorku a evidentně i tu blbě.

9. Čerstvě si po pádu na motorce zlomí žebra.

10. Na Orlickoústecku hladí krávu a manželka stojí hned vedle…

Vybrat z těchto deseti bodů jeden, dva, tři nejcharakterističtější, je nemožné. Jeden bod navazuje na druhý a ta desítka skýtá dosti ucelený pohled. Člověk by si to možná takříkajíc po jednotlivostech ani neuvědomil. Když to ale teď po sobě čtu, celá ta navoněná, lidová píár komedie kolem něho mně z toho čiší na sto honů. Sám za sebe říkám, že já se budu vždycky klonit na stranu té becherovky a jitrnic. Mám to za férovější. Každý jsme přece nějaký a neměli bychom být někým, kým nejsme, protože to působí lacině a hlavně pokrytecky – tím více, že to sleduje nekalé cíle, aby pak skrze tuto lidovost, resp. bez občanského odporu, třeba pohřbil českou korunu. Mějte tohle na paměti, kdykoli si přečtete o nějakém jeho novém karambolu. Přeji vám slunečný víkend.

Pavel Votruba

Související články

4 KOMENTÁŘŮ

 1. Patrně mu ten projev někdo napsal. Pokud myslel Gumovy předky, proč ne. Pokud myslel i Čechy nebo “lidi obecně”, je to relativizace zločinů, ale nikoliv ojedinělá. Jako houby po dešti rostou různé pomníky “obětem války”, tedy agresorům i napadeným bez rozdílu.
  Ale měl pravdu, že lživé zprávy vedou k nedobrým koncům, jak se přesvědčujeme v současnosti.

 2. Petr Pavel tvrdil 21.5.2023 v Terezíně, že německé zločiny páchali naši čeští předkové. Takový je Pavel vlastenec. Ve svém projevu říká záchody místo zákony a to čte svůj projev z papíru.

  • Svatý, jsem poslední, kdo by hájil jiného “svatého” jménem PePa, ale to slovo “čeští” jste tam přidal Vy…
   PePa velice chytře a velice vědomě a cíleně řekl: “Na oběti našich historických chyb nesmíme zapomínat. Nesmíme zapomínat na rodiny ani jednotlivce, kteří šlapali pěšky, s těžkými zavazadly v rukách z nádraží v Bohušovicích do Terezína, a domnívali se, že jedou za prací a že se o víkendu vrátí domů. Domov, bohužel, už mnozí z nich nikdy nespatřili. Podle historiků každý čtvrtý vězeň v Terezíně zemřel. Téměř 90 tisíc osob odvezly transporty do vyhlazovacích táborů.
   Norimberské rasové zákony představují tragické memento zla, jakého se člověk na člověku může dopustit. Ukázaly nám, jak zranitelná je lidská společnost pod tlakem propagandy a lživých zpráv. Je smutnou pravdou, že zločiny nacistického režimu procházely, protože většinová společnost o nich dlouho mlčela. Možná neměla sílu na odpor. Možná z pohodlnosti. Pomohla tomu i nacistická snaha skrýt pravdu a umění manipulace s myslí veřejnosti. Příkladem úspěchu propagandy je legenda o městě, které „Vůdce daroval Židům.“ Takto zněl název propagandistického filmu natáčeného právě v Terezíně.
   Tato unikátní pevnost, po celé Evropě známá jako jeden z vrcholů vojenského inženýrství, se nakonec stala symbolem toho nejhoršího, čeho je člověk schopen. Odpovědnost za zločiny, které páchali naši předkové, musíme přijmout a poučit se z nich.”
   Přesně věděl, proč to řekl právě takto, aby se mohlo tvrdit, že nemyslel naše české předky, ale naše předky v době války všeobecně. Ať je, jaký je, ale hloupý určitě není a tak ví, že použít slova, která jste mu vložil do úst, opravdu nemůže – i kdyby si to třeba i myslel. Takže nepoužívejte diskuzní fauly 🙂

   • Je mi jedno jak to válečný štváč Pavel v Terezíně 21.5.2023 myslel, když tvrdil svou nehoráznost a lež o českých předcích a jejich vině za německé válečné zločiny. Našimi předky jsou Češi, to Pavel nezapře a nevylže se z toho. A různí jeho obhájci a vykladači jeho blábolů taky ne, a že jich je, i tady v diskusi na iportaL24.

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy