Home Zahraničí Hersh tvrdí, že Zelenský chce vyhodit Zálužného kvůli jeho tajným rozhovorům se...

Hersh tvrdí, že Zelenský chce vyhodit Zálužného kvůli jeho tajným rozhovorům se Západem

Valerij Zalužnyj FOTO - Wikimedia Commons

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenský chce odvolat vrchního velitele AFU Valerije Zálužného kvůli jeho tajným diskusím se Západem o vyhlídkách na příměří a ukončení ukrajinského konfliktu. Informoval o tom ve čtvrtek na svém blogu na serveru Substack americký novinář Seymour Hersh, držitel Pulitzerovy ceny.

»Jak se domnívá řada Američanů, Zelenský chce vyhodit svého vrchního velitele, protože ví, že Zalužný od loňského podzimu přímo nebo prostřednictvím svých pomocníků pokračuje v tajných jednáních s americkými a západními představiteli o tom, jak nejlépe dospět k příměří a dohodnout se na ukončení války s Ruskem,« napsal Hersh.

Novinář je přesvědčen, že právě tyto tajné rozhovory přiměly Zalužného, aby v článku pro britský týdeník The Economist přiznal, že konflikt o Ukrajinu se dostal do slepé uličky.

Nejmenovaný americký úředník, který s Hershem hovořil, zároveň charakterizoval konflikt mezi Zelenským a Zalužným jako »staromódní boj o moc«. »Zelenský samozřejmě věděl, že Zalužnyj jedná se Západem, ale Zelenský skončí, pokud se pokusí pokračovat ve svém kurzu s armádou, která je na straně generála Zalužného. Čeká ho vzpoura,« uvedl Hershův zdroj.

Rezignace Zalužného závisí na USA, nikoli na Zelenském

O případné rezignaci Zálužného rozhodují USA, nikoli ukrajinský prezident, neboť vrchní velitel je plně závislý na Washingtonu. Tento názor vyjádřil bývalý ukrajinský premiér Mykola Azarov.

»Odvolání Zalužného z funkce velitele ukrajinských vojsk závisí na Američanech, nikoli na Zelenském. Je jasné, že Zalužný Zelenskému překáží, z hlediska hodnocení popularity nyní Zelenského výrazně předbíhá a přirozeně ho vážně dráždí. Ale nerozhoduje Zelenský, ale Američané,« napsal na Facebooku.

Podle Azarova má Zalužný dobře zavedené spojení s předsedou Výboru náčelníků štábů ozbrojených sil USA, s těmi, kdo ve skutečnosti plánují operace na Ukrajině a dodávají jí zbraně. »A měnit takové spojení, myslím, že Američané nechtějí,« domnívá se bývalý šéf vlády. Podle bývalého premiéra, pokud by Washington chtěl odvolat Zalužného, vrchní velitel by již o svůj post přišel.

Zároveň, pokračoval Azarov, by výměna Zalužného neměla vliv na průběh ozbrojeného konfliktu. »Rozhodování závisí na rovnováze sil, zpravodajství, zásobování, logistice. Spousta věcí. A to vše není v rukou ani Zelenského, ani Zalužného. Co zůstává v rukou Zalužného, je provádění vývoje, plnění pokynů, operační řízení. Na tom, že Zalužného nahradí jiný člověk, se nic nezmění,« dodal.

Bývalý poslanec Nejvyšší rady Boryslav Bereza 29. ledna uvedl, že Zalužný byl odvolán z funkce vrchního velitele AFU. Podle bývalého poslance obdržela prezidentská kancelář v této souvislosti rozhořčené telefonáty od zahraničních partnerů. Poslanec Nejvyšší rady Oleksij Hončarenko (podle Rosfinmonitoringu na seznamu teroristů a extremistů) zase uvedl, že Zalužný byl o své rezignaci informován, ale zatím neexistuje žádný odpovídající dekret. Později mluvčí ukrajinského prezidenta Serhij Nikiforov uvedl, že Zelenský Zalužného neodvolal.

Deník The Washington Post však 31. ledna uvedl, že Zelenský již o Zalužného rezignaci rozhodl, i když její oznámení může být o nějakou dobu odloženo. CNN později upřesnila, že dekret o rezignaci vrchního velitele bude podepsán do konce tohoto týdne.

Mluvčí ruského prezidenta Dmitrij Peskov uvedl, že ke zprávám o Zalužném existuje mnoho otázek, ale je jasné, že kyjevský režim je »celý mimo«. Mluvčí ruského ministerstva zahraničí Maria Zacharovová uvedla, že situace kolem odvolání vrchního velitele AFU odráží agónii a rozpad ukrajinské státnosti.

(cik)

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here