Home Zahraničí Pracovníci zapojení do výroby větrných turbín čerpají energii z moře

Pracovníci zapojení do výroby větrných turbín čerpají energii z moře

Zaměstnanci pracují v dílně na nátěryprovádějí nátěr středů větrných turbín v okrese Chu-min ve východočínské provincii Šan-tung, 7. června 2022. FOTO - Xinhua/Guo Xulei

Dohánějíce poslední povětrnostní okno před čínským svátkem jara, Wu Pcheng a Wang Čchuan opět vypluli do Žlutého moře a zamířili ke shluku věžovitých větrných turbín na moři, známých jako »velké větrné mlýny«.

Tyto mohutné stavby, označované také jako větrné turbíny na moři, symbolizují postavení Číny jako světového lídra v oblasti obnovitelných zdrojů energie. Větrná farma na moři ve východočínské pobřežní provincii Šan-tung, která se zaměřuje na rozvoj pěti velkých větrných elektráren na moři, je místem, kde Wu a Wang vykonávali své povinnosti detašovaných operátorů pro giganta v oblasti čisté energie, společnost State Power Investment Corporation.

Oběma je 28 let, Wu pochází ze severovýchodní čínské provincie Ťi-lin, zatímco Wang pochází z města Čching-tao v provincii Šan-tung. Kromě rutinních povinností na pevnině je jejich nejdůležitějším úkolem vyrazit na kontrolu »velkých větrníků« během krátkého období klidného větru.

Rozmary mořského větru, který je pro provoz turbín nezbytný, často vytvářejí bouřlivé vlny, které brání pracovníkům a plavidlům v cestě na pobřeží. Proto se optimálním obdobím pro kontrolu a údržbu větrných turbín na moři stávají dny se slabším větrem.

Wu a Wang vyrazili z města Žu-šan v Šan-tungu a na místo se dostali lodí za více než dvě hodiny. Se západem slunce jejich loď zakotvila u srdce projektu – u příbřežní transformátorové stanice.

Tato nápadná ocelová konstrukce shromažďuje a transformuje elektřinu vyrobenou 53 turbínami v první fázi a rozvádí ji podzemními kabely do domácností na pevnině.

Po vstupu na palubu transformátorové stanice začala inspekce. Díky rozsáhlému prostoru a modernímu vybavení se inspekce protáhla až do pozdních nočních hodin.

»Zima přináší silný mořský vítr a okno pro inspekce je omezené,« řekl Wu a dodal, že od jejich poslední návštěvy uběhl více než týden a toto byla jejich poslední inspekce před nadcházejícím svátkem.

Když se setmělo, moře a obloha splynuly v jednolité plátno a tmu přerušovala jen synchronizovaná červená signální světla »velkých větrných mlýnů«. Transformátorová stanice slouží jako místo inspekce i jako noclehárna.

Odpočívadlo je vybaveno odsolenou pitnou vodou, kanalizačním zařízením, Wi-Fi, signálem pro mobilní telefony, kuchyní, ubytovnami, klimatizací a elektřinou vyráběnou turbínami.

»Přespáváme zde jen příležitostně,« řekl Wang s tím, že větrná farma dnes funguje bez posádky, přičemž stanice na pevnině monitorují provoz na dálku a manuální kontroly slouží jako další úroveň bezpečnosti.

Wu uvedl, že v posledních čtyřech letech se podílel na výstavbě tří velkých projektů větrných elektráren na moři na Šan-tungském poloostrově.

Při vzpomínce na první projekt z roku 2021 Wu uvedl, že v odpočinkové zóně nebyla žádná okna, ale díky rychlému technologickému pokroku a opakovaným návrhům se životní podmínky každý rok výrazně zlepšovaly.

»Vždy je pro mě zážitek vychutnávat si krásu moře, zejména při východu a západu slunce,« řekl.

Čína se nyní stala zemí s největší instalovanou kapacitou větrné energie na moři. Meng Ao-ťie, 28letý vedoucí projektu, který cestoval společně s Wuem, dohlížel na projekty větrných elektráren na moři v šesti pobřežních městech Číny.

»Větrná energie na otevřeném moři zaznamenává ve srovnání s tradičními energetickými odvětvími rychlý pokrok a nové projekty neustále přitahují mladé talenty z celé země,« řekl Meng.

»Výstavba na moři je náročná,« řekl Wu. »Když byl projekt loni v listopadu připojen k síti a začal vyrábět elektřinu, cítil jsem obrovský úspěch.«

»Během pětileté záruční doby turbín zajišťují údržbu výrobci a na údržbě a servisu turbín se podílí téměř 100 pracovníků, vesměs mladých lidí ve věku kolem 20 let,« uvedl Wu.

Větrná energie na otevřeném moři představuje technologickou špičku v odvětví větrné energie, přičemž údržba je vysoce odborná práce. Che Ťin-liang, inženýr z východní provincie Fu-ťien, přijel ze svého rodného města podpořit především údržbářské práce.

»V posledních několika letech jsem jezdil hlavně na různé projekty větrných elektráren na moři ve Fu-ťienu, nyní se záběr společnosti rozšiřuje a já jezdím po celém pobřeží po celé zemi,« řekl.

»Údržba je téměř hotová. Po dokončení tohoto povětrnostního okna se všichni mohou vrátit do svých rodných měst a shledat se se svými rodinami,« řekl.

(Xinhua)

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here