Home Domácí Hlavní starostí vlády je vymyslet způsob, jak ukrást volby. ANO chce ke...

Hlavní starostí vlády je vymyslet způsob, jak ukrást volby. ANO chce ke korespondenční volbě referendum

FOTO - iportaL24.cz/Marcela Špičková

O tom, zda umožnit korespondenční volbu Čechům žijícím v zahraničí, by měli podle poslanců hnutí ANO rozhodnout občané v referendu. Zástupci hnutí proto předkládají speciální zákon o referendu, který by umožnil občanům vyjádřit se také k přijetí eura, ke zrušení práva veta v Evropské unii a k evropskému migračnímu paktu.

Hnutí přichystá také petiční akci po České republice ke stejným tématům. Po dnešním jednání stínové vlády hnutí ANO to novinářům řekli stínový premiér Karel Havlíček a stínový ministr spravedlnosti Radek Vondráček.

»Poté, co to vládě nevyšlo u těch, co zde žijí, zkouší o svých výsledcích přesvědčit ty, co zde nežijí,« prohlásil Havlíček. To vše podle něj za situace, kdy se Česko dostalo na samotné dno EU, kdy vláda má historicky nejnižší důvěru, její premiér je vnímám jako nejslabší lídr a preference některých stran pětikoalice jsou pod rozlišovací schopností. »A v této době se snaží vláda zatáhnout za ruční brzdu a zkouší se zachránit přes korespondenční volbu. Opouští se tajnost a přímost, a to považujeme za naprosto chybný krok,« dodal Havlíček. Korespondenční volba by podle něj znamenala porušení principu svobodného hlasování. »Nepovažujeme za správné, že se zvyšuje komfort lidí, kteří zde nežijí, neprožívají každodenní problémy, v neposlední řadě to vnímáme jako vyšší možnost ovlivnit, manipulovat či dokonce zfalšovat výsledky,« zdůvodnil předložení návrhu ústavního zákona o referendu ke korespondenčnímu hlasování.

Podle Vondráčka vládní koalice vysílá jasné signály, že pokud jde o klíčové otázky, tak se s opozicí v Poslanecké sněmovně nechce bavit. »Právě korespondenční volba nás přivedla na myšlenku, že poslední nástroj, který máme, je obrátit se na občany,« uvedl. Připomněl, že hnutí podalo již před dvěma roky návrh zákona o celostátním referendu, který ale zatím neměl šanci dostat se k projednání. »Přicházíme tedy se speciálním zákonem, který položí čtyři otázky. Zda si přejí občané korespondenční volbu ze zahraničí, zda si přejí zavedení eura nebo zachování koruny, zda souhlasí s tím, aby bylo omezeno právo veta v rámci hlasování a rozhodování v EU a čtvrtá otázka se týká migračního paktu,« poznamenal. Všechno jsou podle něj zásadní otázky, u nichž se vláda Petra Fialy (ODS) snaží prosazovat své postoje navzdory většinovému názoru společnosti. V podobném znění připraví hnutí i petice a bude se snažit občany aktivizovat, aby se k těmto věcem vyjádřili.

Vládu nezajímají skutečné problémy obyčejných lidí

Korespondenční volbou se budou poslanci zabývat příští středu na mimořádné schůzi. Podle stínové ministryně financí a předsedkyně poslaneckého klubu ANO Aleny Schillerové to svědčí o tom, že »vládu nezajímají skutečné problémy obyčejných lidí, se kterými se, hlavně díky jejím krokům, neustále potýkají«. Konkrétně zmínila největší propad mezd ze všech zemí OECD, kumulovanou inflaci ve výši 25 procent nebo skutečnost, že Česko je jedinou zemí EU, která se ještě hospodářsky nevrátila na předpandemickou úroveň. »Hlavní starostí této vlády je vymyslet způsob, jak ukrást volby,« prohlásila Schillerová.

»Česká republika má robustní volební systém, který za celou dobu, za celých dlouhých 33 let v novodobé historii nebyl nikdy zásadním způsobem zpochybněn,« uvedla. »Pětikoalice jenom pod záminkou toho, aby se pidistrany udržely u moci, hodlá tento systém rozkolísat,« dodala Schillerová. Ještě dnes chce jednat se šéfem klubu vládní ODS Markem Bendou a apelovat na jednání s opozicí. Změna volebního systému by podle Schillerové měla být dohodnuta ústavní většinou.

Proti zavedení korespondenční volby se staví i opoziční hnutí SPD, očekává se, že jednání budou provázet dlouhé obstrukce.

Korespondenční volbu ze zahraničí by podle koaličního návrhu mohli využít Češi, kteří budou zapsáni u místně příslušného zastupitelského úřadu do voličského seznamu. Návrh se týká prezidentských, sněmovních a evropských voleb. Poprvé by Češi v cizině mohli hlasovat dopisem v řádných volbách do Sněmovny v roce 2025.

(jad)

3 KOMENTÁŘE

  1. Korespondenční volbou ztratí tento režim poslední zbytky legitimity. Doteď mohli tvrdit: „Co jste si zvolilli to máte, a protože jste nás zvolili tak si můžeme dělat s ČR co chceme.“

  2. Nedělám si iluze o politice hnutí ANO 2011.
    Hnutí ANO v parlamentu pomohlo Fialovi a Rychetského Pětikoalici a Pavlovi schválit ústavní většinou okupační smlouvu mezi Černochovou a USA.
    Pro okupační smlouvu hlasoval Babiš a Havlíček i Schillerová, která má vždycky plno keců proti Fialovi a Rychetského Pětikoalici, odteď jí nevěřím a nevěřím ani Babišovi a Havlíčkovi.
    ANO jsou od té doby pro mě parchanti, kteří si zaslouží jen opovržení za spolupráci s Fialou a Rychetského Pětikoalicí a s Pavlem.
    Hnutí ANO podporuje válku proti Rusku na Ukrajině a dodávky zbraní do války na Ukrajině.

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here