Hned po USA jde po TikToku i EU, prý když odměňuje uživatele, je jako cigarety

EU uvedla, že zakáže novou službu, kterou v Evropě spustila společnost TikTok a která by podle ní mohla být »stejně návyková jako cigarety«, pokud společnost nepředloží »přesvědčivé« nové důkazy o tom, že jsou děti chráněny. Pokud zákaz proběhne, bude to poprvé, co EU využije rozsáhlé nové pravomoci k uvalení sankcí na společnosti působící v oblasti sociálních médií od srpna loňského roku, kdy vstoupil v platnost její přelomový zákon o digitálních službách (DSA), upozornil The Guardian.

Komise dala společnosti TikTok čas do středy, aby »předložila argumenty na svou obhajobu, které komise pečlivě posoudí«, než přijme konečné rozhodnutí o donucovacích krocích.

Komisař pro digitální technologie Thierry Breton uvedl, že platforma pro sdílení videí vlastněná čínskou společností »neprokázala«, že TikTok Lite, která odměňuje uživatele za sledování klipů, nesplňuje povinnosti vyplývající ze zákona, a označil tuto službu za »toxickou«.

Podle komise by funkce odměňování mohla být v bloku pozastavena, pokud TikTok neposkytne uspokojivou odpověď na obavy regulačních orgánů ohledně dopadu na duševní zdraví uživatelů.

Breton poukázal na to, že aplikace byla tento měsíc spuštěna ve Francii a Španělsku navzdory skutečnosti, že v únoru bylo zahájeno vyšetřování DSA proti společnosti kvůli jiným obavám v souvislosti se zabezpečením dětí. Uvedl, že TikTok používají miliony dětí v Evropě a komise »nešetří úsilím o jejich ochranu«.

Nová aplikace »watch-and-get-rewarded« nabízí uživatelům ceny, jako jsou poukázky na Amazon, dárkové karty přes PayPal nebo měnu TikTok Coins za body získané za »úkoly«, mezi něž patří sledování videí, lajkování obsahu, sledování tvůrců nebo pozvání přátel.

Breton novinářům řekl, že TikTok Lite »může být stejně toxický a návykový jako cigarety«. Uvedl, že hlavní aplikace TikTok sice nabízí uživatelům »zábavu a pocit spojení«, ale zároveň »přináší značná rizika pro naše děti: závislost, úzkost, deprese, poruchy příjmu potravy, nízkou pozornost«.

Společnost TikTok dostala minulý týden 24hodinovou lhůtu na předložení posouzení rizik nové služby Lite kvůli obavám, že by mohla u dětí vyvolat závislost na sledování videí.

V pondělí komise uvedla podle listu, že od společnosti TikTok neobdržela uspokojivé odpovědi ohledně zabezpečení proti závislosti, přestože již byla vyšetřována v souvislosti s jinými obavami ohledně ochrany dětí.

»Zatímco tento první případ probíhá, TikTok se rozhodl spustit TikTok Lite, který pod chvályhodným příslibem umožnění sledování videí … vytváří finanční pobídky pro trávení více času na telefonu,« uvedla komise.

Breton napsal na X: »Pokud TikTok nepředloží přesvědčivé důkazy o bezpečnosti, což se mu nyní nepodařilo, jsme připraveni spustit předběžná opatření DSA včetně pozastavení ‚programu odměn‘ TikTok Lite.«

»Toto rozhodnutí nás zklamalo – centrum odměn TikTok Lite není dostupné osobám mladším 18 let a je zde denní limit úkolů pro sledování videí. Budeme pokračovat v jednání s komisí,« uvedl pro list mluvčí společnosti TikTok

Ultimátum přichází v době, kdy je budoucnost působení této virální videoplatformy v USA zpochybněna poté, co zákonodárci ve Washingtonu o víkendu schválili zákon, který by mohl aplikaci zakázat, pokud čínský vlastník TikToku, společnost ByteDance, neprodá svůj podíl v americkém podniku. Společnost TikTok v pondělí uvedla, že bude proti jakémukoli zákazu nebo nucenému prodeji bojovat u soudu.

(cik)

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy