Hnutí ANO se nebude účastnit dalších jednání o důchodové reformě. Odmítáme dělat stafáž, uvedlo

Plánované pondělní jednání prezidenta republiky Petra Pavla s ministrem práce Marianem Jurečkou (KDU-ČSL) a zástupci hnutí ANO ohledně důchodové reformy se neuskuteční. Důvodem je vyjádření premiéra Petra Fialy (ODS), že reformu přijmou bez ohledu na jednání s opozicí. Odmítáme dělat stafáž, uvedli dnes zástupci hnutí ANO.

O zrušení účasti ANO na pondělním jednání informovala Kancelář prezidenta republiky (KPR) v dnešní tiskové zprávě.

Pavel vyjádřil z rozhodnutí ANO zklamání. Téma podle Hradu vnímá jako celospolečensky důležité a dlouhodobé, proto se prý snažil vytvořit prostor pro politickou diskusi vlády a opozice. »Další rozhovory v současném formátu považuje prezident po veřejných výstupech představitelů hnutí ANO k tématu a po zaslání dopisu za bezpředmětné a pozici ANO k tématu důchodů za dostatečně zřejmou,« uvedl Hrad. Prezident se prý bude tomuto tématu věnovat i nadále a plánovanou schůzku a návazná jednání i při absenci opozičního subjektu zachová.

Hnutí ANO zdůvodnilo zrušení účasti na pondělním jednání o důchodové reformě na Hradě tím, že premiér Petr Fiala i ministr financí Zbyněk Stanjura (oba ODS) deklarovali, že změny v důchodovém systému prosadí i bez opozice. »Vláda opakovaně potvrdila, že změny udělá i bez nás. Odmítáme vládě dělat stafáž,« uvedl na tiskové konferenci místopředseda Sněmovny a stínový premiér ANO Karel Havlíček.

Z tohoto důvodu zástupci hnutí včera poslali prezidentovi vysvětlující dopis, kde zrekapitulovali svůj postoj, zdůvodnili, proč se rozhodli dále se jednání neúčastnit a naznačili, jakým způsobem by hnutí řešilo udržitelnost důchodového systému. »Považujeme tímto celou věc za uzavřenou,« uvedl Havlíček.

Čtěte také: Na důchody není, ale na zbraně ano, kritizuje neparlamentní opozice

Předsedkyně poslaneckého klubu ANO Alena Schillerová před novináři zopakovala, že Česká republika v těchto letech na důchody vydává zhruba osm procent hrubého domácího produktu, což ji řadí mírně nad průměr zemí OECD. Například Rakousko, Francie či Itálie podle hnutí vydávají více.

»Když v roce 2014 hnutí ANO poprvé vstupovalo do vlády, byl důchodový systém v deficitu necelých 49 miliard korun, v roce 2018 již byl v přebytku 18,6 miliardy a v roce 2019 v přebytku 16,4 miliardy korun, a i po covidovém propadu jsme nynější vládě v roce 2021 předali téměř vyrovnaný důchodový systém,« připomněla Schillerová.

Podle ANO je správnou cestou penzijní reformy hledání nových zdrojů a snižování podílu šedé ekonomiky, dále důsledný výběr daní, snižování provozních výdajů ministerstev, úřadu vlády a dalších státních institucí, ale také podpora dlouhodobého hospodářského růstu a porodnosti prostřednictvím prorodinné politiky nebo nový zdroj přímého financování důchodů s garancí státu, takzvaný investiční pilíř.

Jurečka podle Schillerové předložil paskvil. »Neumím si představit, že by tento paskvil byl opravitelný,« uvedla. Ano podle ní odmítá zvyšování věku do důchodu. Pro hnutí to je »nepřekročitelná otázka«. Schillerová přislíbila, že pokud bude ANO v příští vládě, důchodová pravidla reformuje a část z nich zruší.

»Hnutí ANO odmítá předávat své know-how současné vládě v situaci, kdy o to premiér a ani jiní členové vlády nestojí,« dodala stínová vláda ANO. Svoji verzi penzijní reformy chce představit jako součást volebního programu do sněmovních voleb v příštím roce.

Čtěte také: Zvyšování věku odchodu do důchodu? Více nám vadí jiné věci, kritizuje předsedkyně Rady seniorů Desatová

»Musím říct, že mě přístup ANO k tak důležitému tématu mrzí. Je to tak klíčové téma. Očekával bych, že zvítězí odpovědnost nad laciným politikařením, politickým marketingem a naháněním hlasů za každou cenu, protože důchodovou reformu Česká republika jednoznačně potřebuje,« uvedl na tiskové konferenci Jurečka. Zdůraznil, že reforma je potřebná, aby se nemusely v budoucnu »dramaticky snižovat důchody, nebo dramaticky zvyšovat daně«. Havlíček a Schillerová podle něj »hází v tento moment do důchodové reformy vidle«.

Jurečka dřív přislíbil, že do pondělního jednání na Hradě vláda o reformních změnách penzí jednat nebude. Dnes uvedl, že »trpělivě čekal«, teď je ale připraven kabinetu návrh předložit k projednání 30. dubna. Zmínil, že je ale také připraven dál jednat o úpravách a nastavení parametrů do takzvaného druhého čtení zákona ve Sněmovně.

Pavel s Jurečkou a s trojicí zástupců ANO o penzijní reformě poprvé jednal 28. března. Oznámil poté, že se všechny strany shodly, že věk odchodu do důchodu se bude muset v budoucnu prodlužovat. Opoziční hnutí následně shodu popíralo. V pondělí měli politici hovořit například o předčasných odchodech do důchodu u náročných profesí, všechny strany si podle Pavla měly vzájemně dodat podklady. Hrad dnes uvedl, že materiály zúčastněné strany dodaly v termínu s výjimkou právě hnutí ANO.

(cik)

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy