Vědci zjistili, proč se liána z afrického deštného pralesa někdy mění na masožravce

Zní to trochu jako sci-fi, když vám někdo řekne, že liána v pralesích západní Afriky se někdy mění na masožravou rostlinu. O tomto faktu vědci již dlouho vědí, ale až díky studii přišli na to proč.

Dřevnatá liána Triphyophyllum peltatum dorůstá až do výšky 60 metrů, a roste v deštných pralesích západní Afriky. Tato rostlina je vzácná a navíc se obtížně pěstuje. A právě díky tomu nemohli vědci dlouho přijít na to, proč se tato »obyčejná« rostlina někdy mění v masožravou rostlinu hodující na hmyzu, který loví pomocí lepkavých listových žláz, které vylučují trávicí enzymy, díky kterým rostlina úlovek postupně stráví.

Přírodovědcům se podařilo v rámci nedávné studie tyto vzácné rostliny vypěstovat v laboratoři, a poté je vystavili různým druhům stresu, aby zjistili co způsobuje občasné vytváření listů s masožravými orgány. Teprve když byly rostliny zbaveny fosforu, začaly vytvářet masožravé listy a začaly se živit hmyzem.

Fosfor je totiž pro rostliny životně důležitá živina. Tedy když liána Triphyophyllum peltatum postrádá fosfor, což je ve volné přírodě původních pralesů hlavně během období sucha, stává se na nějakou dobu masožravkou, což jí pomáhá přežít období bez fosforu. Když se nedostatek fosforu v půdě obnoví, rostlina »vypne svůj masožravý zvyk«, tedy »odhodí« masožravé listy, a vrátí se k vytváření obyčejných listů.

(mac)

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy