Hubneme po vánočním obžerství. Pět jednoduchých kroků

Máme za sebou první týden nového roku. A povánoční vystřízlivění (přirozeně, nikoli alkoholové). Zatímco o svátcích jsme se hlavně váleli, koukali na televizní pohádky a stláskali, co bylo po ruce, teď nás najednou začíná dohánět »svědomí«. Včetně toho hubnoucího.

Schválně, kdo z vás se postavil po Novém roce na váhu? Někteří na to neměli odvahu, ale při pohledu do zrcadla si jistě říkají: »Jak já jen ty faldy po vánočním cukroví, bramborovém salátu s výbornou majonézou a smaženém masíčku shodím?«

Máme pro vás pět jednoduchých rad. Netřeba žádnou velkou vědu. Je to snazší, než byste bývali čekali.

1.) Mějte sami sebe rádi. Pokud k sobě budete přistupovat jako Anna Polívková ve filmu Účastníci zájezdu, nikdy své váhové problémy nevyřešíte. Ano, koukáte se na sebe do zrcadla tak kritickým okem, že se vidíte dvakrát. Ne ve smyslu toho, že byste pozřeli nadměrné množství alkoholu, ale že se vidíte dvojnásobní co do rozměrů. Zkuste odhodit ten kritický pohled, mít se rád takový nebo taková, jaký nebo jaká jste, a všechno půjde líp. Namítnete možná, že takhle nezhubnete. To ne, ale pokud se budete vidět příliš černě, motivace k dalším krokům bude o to menší. Řekněte si, že je u vás alespoň za co chytit (pozor, to se netýká jen žen!), a oblé tvary přece obdivovaly v historii stovky malířů, ale i fotografů. Jasně, je potřeba si udržovat kondici a vyvarovat se v zájmu zdraví dalšího přibírání. Ale pokud si – kvůli tomu, jak se vidíte v zrcadle – nastavíte vysokou laťku hned v úvodu, je o to pravděpodobnější, že nikdy nedosáhnete kýženého výsledku.

2.) Hubněte ve dvou. Není lepší věc, než když začnete běhat nebo posilovat bok po boku se svým protějškem. I kdyby to jeden z vás nakrásně nepotřeboval. Jednak společným cílem utužíte vaše citové pouto, ale druhak – a to je hlavní – se vám bude hůře se sportováním za účelem zhubnutí přestávat. Sami sobě totiž jednoduše dokážeme říci »nikam nejdu, hýbat se dneska nebudu«, ale pokud jste »tým« (ač dvoučlenný), bude těžké pokazit plány i tomu druhému. Jeden pro druhého je tak vlastně něčím jako trenérem. Nebo i fanouškem s poměrně kritickým okem…

3.) Pravidelná strava. Klasická rada na hranici vulgarity praví: Chceš zhubnout? Tak »nežer«! Samozřejmě je to hloupost, nevhodná pro naše zdraví. Tělo potřebuje pravidelný přísun energie v podobě potravin a tekutin. Jakmile ho nemá, ztrácí odolnost vůči chorobám, a tedy i obranyschopnost. Pokud se najíte třeba jen jednou denně, bude to mít opačný efekt, protože tělo si začne ukládat tukové zásoby. Dobře ví, že ho trápíte hladem, tak se vybaví asi jako hlodavec na horší časy. A úplně nejhorší je, když se snažíte v zájmu ladných křivek nejíst celý den, a večer už ztratíte pevnou vůli – a vyluxujete ledničku. Lepší je jíst průběžně, třeba pětkrát denně po malých dávkách, a večer už si dát třeba jen zeleninový salát.

4.) Správný jídelníček. Jedinou vhodnou dietní možností se jeví redukce tuků. Ale ani to nemůže být bezvýhradné! Začněte tím, že si sestavíte správný jídelníček. Jeho základem by měly být zásady a pravidla zdravého životního stylu. Ve stravě omezte pečivo a přílohy, přičemž navečer jezte jen zeleninu či bílkovinné nízkotučné potraviny (sýry, jogurty, tvaroh, případně i šunku či salám typu junior apod.). Před spaním již žádné rohlíky ani housky! Pijte hodně vody (ostatně to tělo potřebuje v jakémkoli věku) a zařaďte do jídelníčku dostatečné množství ovoce a zeleniny.

5.) Zábavný pohyb. Už byla řeč o tom, že ideální je běhat, jezdit na kole, dělat dřepy, kliky nebo sklapovačky. Jenže – koho to baví? Buď sportovce tělem i duší, nebo zaryté masochisty. Pohyb ale může být i zábavný! Když už nemáte čas na fotbálek, basket nebo florbal s přáteli, věřte, že s můžete bavit i u běžných činností. Baví vás zahrádka? Než obejdete všechny plodiny a opečujete je, spálíte solidní počet kalorií. Jste kutil? Držet v ruce hodinu, ba i více, takovou vrtačku, to chce sílu i výdrž. Ruku v ruce s ní půjdou dolů i kila. A že vás nebaví ani jedno, ani druhé? Stačí si hrát s dětmi nebo vnoučaty! Malá děcka milují, když s nimi házíte nad hlavami a znovu je chytáte, nebo s nimi hrajete na babu. Omládnete (jak si přál Jan Werich v legendární historické komedii) a zároveň se budete pohybovat zábavnou formou. Až se začnete divit, jak rychle jdou kila dolů! Když děláte něco zábavného, a ne něco, do čeho se musíte nutit, jako je třeba posilovna, mozek to ví a fyzično s psychičnem pochopitelně úzce souvisí. Co dodat závěrem? Že nás napadá ještě jeden druh pohybu, který je zábavný nade vše. Ale k tomu musíte mít někoho, koho bezmezně milujete. Pakliže ho máte, je to ideální způsob spalování kalorií…!

Marcela Špičková

FOTO – pixabay

Související články

1 KOMENTÁŘ

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy