Počet plnoprávných členů Šanghajské organizace pro spolupráci (ŠOS) se brzy rozšíří o Írán a Bělorusko, které jsou prioritními kandidáty. Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov to řekl v pondělí na tiskové konferenci po jednání s pákistánským ministrem zahraničí Bilawalem Bhuttou Zardárím.
»Pokud jde o rozšíření ŠOS, je vstup Íránu jako plnoprávného člena další na řadě,« řekl. Bělorusko je podle něj sice o krok pozadu, ale zároveň směřuje v souladu s oficiálními postupy k členství v ŠOS. Kromě toho má podle ruského ministra zahraničí řada států status partnera pro dialog, včetně mnoha arabských zemí, jejichž seznam je veřejně dostupný.
»Máme s Pákistánem společný zájem na rozvoji vzájemných vztahů prostřednictvím ŠOS,« prohlásil Lavrov. »Shodli jsme se, že se jedná o velmi slibný formát mnohostranné diplomacie, multipolární diplomacie. Efektivitu této struktury potvrzuje rostoucí zájem nečlenských zemí o užší spolupráci a vstup do jejích řad,« uvedl Lavrov.
Pákistánský ministr zahraničí Bilavál Bhutto Zardárí na tiskové konferenci uvedl, že doufá, že třetí země nebudou Islámábádu bránit spolupráci s Ruskem, a to především v oblasti energetiky. »Pokračujeme v aktivních rozhovorech o energetické spolupráci mezi Pákistánem a Ruskem. Jak možná víte, Pákistán se potýká s vážnou energetickou krizí. Máme řadu problémů spojených s vysokými cenami dovozu uhlovodíků. Očekávám, že v našich jednáních o spolupráci v oblasti energetiky dojde k dobrému pokroku,« uvedl pákistánský ministr.
Připomněl, že minulý týden se v Islámábádu konalo zasedání mezivládní komise pro obchodní, hospodářskou, vědeckou a technickou spolupráci, na kterém se o tomto tématu diskutovalo. »Na toto téma jsme obdrželi velmi dobrou zpětnou vazbu a doufáme, že třetí země nebudou zasahovat do vztahů mezi Ruskem a Pákistánem,« dodal.
Po zasedání pákistánsko-ruské mezivládní komise pro obchodní, hospodářskou, vědeckou a technickou spolupráci, které se konalo 18.-20. ledna v Islámábádu, bylo rozhodnuto dohodnout se na otázce dodávek ropy a plynu z Ruska do konce března 2023. Jak již dříve uvedl státní ministr pro ropu Musadiq Malik, Pákistán začne nakupovat ropu z Ruska v dubnu poté, co se dohodne na všech obchodních podmínkách jejího dovozu. Mezi nimi jmenoval také platbu v pákistánské národní měně. Podle jeho odhadů umožní dohoda s Moskvou Islámábádu pokrýt až 35 % jeho potřeby ropy.
(cik)
Další spolupráce…..