Je to tady! Pastrňák prolomil smůlu a Češi jsou po 14 letech mistry světa

AKTUALIZOVÁNO

Hokejová euforie v Praze je dokonána. Češi jsou mistry světa poté, co v dnešním finále před bouřící O2 arenou zdolali Švýcarsko 2:0. Vítěznou branku dal v 50. minutě David Pastrňák – největší hvězda českého týmu, která se musela až dodneška vyrovnávat s kritikou, že po svém příjezdu z NHL ani jednou nebodovala. Dnes to ale přišlo v pravý čas. A výhru zpečetil při power play Švýcarů David Kämpf.

»Skončilo to divoce, ale pro Švýcarsko tragicky: ve třetím finále mistrovství světa od roku 2013 utrpělo třetí porážku a Česká republika je mistrem světa,« napsal švýcarský deník Berner Zeitung.

Dlouhých 14 let! Málokteré manželství vydrží tak dlouho. A takovou dobu od roku 2010 čekal český hokejový národ na zlato. A dnes se dočkal! Navíc po 39 letech na domácí půdě. Tohle si zapamatujte, bůh ví, na jak dlouho se čekání zase potáhne…

»Všichni si věřili, že na to máme. Je neskutečné vyhrát poslední zápas sezony. Je fantastické, jaké fanoušky tu máme. Zlato patří všem,« řekl po zápase útočník Pavel Zacha. »Je to splněný sen, nemám slov. Vyhrát titul před domácím publikem je něco, na co bude člověk celý život vzpomínat,« řekl nejlepší gólman celého šampionátu Lukáš Dostál. V turnaji si připsal tři nuly – dvě ve vyřazovacích bojích! »Lukáš byl fanstastický, zavřel to, nic se od něj neodráželo,« pochválil kouč Radim Rulík.

Po desetiletém půstu na velkých mezinárodních akcích vybojovali Češi druhou medaili za poslední tři ročníky po bronzu z roku 2022 v Tampere a Helsinkách. Švýcaři ziskem stříbra vyrovnali svůj historický počin z let 1935, 2013 a 2018.

Český tým se musel obejít bez potrestaného obránce Jana Rutty, ale i se zraněním v obličeji nastoupil bek Jakub Krejčík a jako sedmý bek se zařadil do hry i Jan Ščotka, který dnes doplnil soupisku místo nemocného útočníka Jakuba Fleka.

Hra však zůstala konstantní, a to s podporou skvělého publika. Trvalo to ovšem dlouho, než se Češi trefili, ačkoli měli proti Švýcarům převahu. Až rozhodl Pastrňák! »Přál bych si být neznámým, dát si v klidu pivo na zahrádce a slavit. Tohle bylo něco naprosto úžasného a dík patří divákům. Možná bych si jen přál, aby to bylo dnes víc v klidu, ale o to víc budeme slavit,« řekl Pastrňák.

»Rozhodli jsme se tam nechat všechno, jeden hrál pro druhého. Byla tam obětavost, nikdo nechtěl hrát sám na sebe. Navzájem si pomáháme, a to bylo klíčové,« připojil obránce Radko Gudas. »Zlatá medaile je nejvíc, co si můžeme přát. Každý dal stranou ego a jsem rád, že jsem v takovém týmu mohl hrát,« potvrdil Gudasova slova útočník David Tomášek. »Každý zápas byl speciální, hlavně díky skvělému publiku, přišlo to v pravý čas,« dodal kapitán Roman Červenka.

Slavili hokejoví fanoušci po celé republice. Například na pražském Staroměstském náměstí sledovalo duel na velkoplošné obrazovce přes 15 tisíc diváků. Někteří se přesunuli i z nedaleké Letné, kde současně slavila fotbalová Sparta ceněný double. Pokud fandíte Letenským, zažili jste jeden z nejúžasnějších dní v životě, pokud Slavii, máte alespoň náplast na tři roky trvající bolístku…

Ale zpět k hokeji. Bronzové medaile dnes vybojovali hráči Švédska. Králem dne je útočník Carl Grundström, který dal dva góly a nasměroval Tre kronor k první medaili po šesti letech – v roce 2018 v Dánsku Švédové obhájili titul mistrů světa a od té doby se nikdy nedostali do semifinále, před třemi lety navíc v Rize nepostoupili ani do play off.

»Jsem hrdý, jak jsme se odrazili po včerejšku. Je náročné hrát pět zápasů v sedmi dnech. A jsem super pyšný na to, jak jsme se dokázali vrátit, když jsme prohrávali 1:2. Měl jsem pocit, že potom už jsme převzali kontrolu nad zápasem,« radoval se obránce Victor Hedman.

* * *

Finále:

Česko – Švýcarsko 2:0 (0:0, 0:0, 2:0)

Branky a nahrávky: 50. Pastrňák (Kundrátek, Hájek), 60. Kämpf (D. Kubalík, Nečas). Rozhodčí: Campbell (Kan.), Holm (Švéd.) – Briganti (USA), Lundgren (Švéd.). Vyloučení: 2:2. Bez využití. Diváci: 17 413 (vyprodáno).

Česko: Dostál – Gudas, Krejčík, D. Špaček, Kempný, Kundrátek, Hájek, Ščotka – Pastrňák, Zacha, Palát – Nečas, Kämpf, D. Kubalík – O. Kaše, L. Sedlák, Červenka – M. Stránský, Tomášek, O. Beránek. Trenér: Rulík.

Švýcarsko: Genoni – Glauser, Josi, Kukan, Siegenthaler, Loeffel, Marti, Fora – Niederreiter, Hischier, Fiala – Ch. Bertschy, Thürkauf, Andrighetto – Simion, Senteler, Herzog – Ambühl, Haas, Scherwey – Kurashev. Trenér: Fischer.

O 3. místo:

Švédsko – Kanada 4:2 (1:0, 0:1, 3:1)

Branky a nahrávky: 13. Grundström (L. Johansson, Dahlin), 50. Karlsson (Burakovsky, M. Johansson), 54. Grundström, 60. M. Johansson (Brodin, Lundeström) – 23. Cozens (Oleksiak, Mangiapane), 45. Dubois (Hagel, Tavares). Rozhodčí: Kaukokari (Fin.), MacFarlane (USA) – Hynek, Ondráček (oba ČR). Vyloučení: 1:2. Bez využití. Diváci: 14 929.

Konečné pořadí

1. Česko, 2. Švýcarsko, 3. Švédsko, 4. Kanada, 5. USA, 6. Německo, 7. Slovensko, 8. Finsko, 9. Lotyšsko, 10. Rakousko, 11. Norsko, 12. Kazachstán, 13. Dánsko, 14. Francie, 15. Velká Británie – sestup, 16. Polsko – sestup.

All Star tým (podle akreditovaných novinářů):

Lukáš Dostál (Česko) – Roman Josi (Švýcarsko), Erik Karlsson (Švédsko) – Kevin Fiala (Švýcarsko), Dylan Cozens (Kanada), Roman Červenka (Česko).

(koz)

FOTO – hokej.cz/Jakub Knap

Související články

2 KOMENTÁŘŮ

  1. Žádné mistrovství světa se nekonalo. Tento “svět” totiž splňuje definici Noama Chomského, podle kterého, když nám je sdělováno, že celý “svět” něco odsuzuje, má to být chápáno tak, že to odsuzují jen reálný svět přezírající USA a jeho několik nohsledů. Mistrovství světa se proto konalo jen podle USA, vlád několika zemí včetně ČR, redakcí režimních plátků, jako např. iportaL24.

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy