Jednání strategického charakteru s vládou nemají smysl, uvedlo ANO

Opoziční hnutí ANO nebude dál pokračovat v jednáních strategického charakteru se současným kabinetem Petra Fialy, a to ani za účasti prezidenta republiky. Stanovisko, na němž se dnes shodla stínová vláda hnutí ANO, novinářům sdělil stínový premiér hnutí Karel Havlíček. Další jednání s nynějším kabinetem podle něj nemají smysl.

Důvodem pro tento krok je podle Havlíčka »seznam lží« současných vládních představitelů. »Petr Fiala tvrdil, že tato vláda nezvedne daně, zvýšil je plošně, Marian Jurečka ještě v lednu 2023 tvrdil, že se nezmění valorizace, aby je o měsíc později zásadním způsobem snížil, Zbyněk Stanjura tvrdil, že se nezvýší sociální odvody pro OSVČ, aby o pár týdnů později tak vláda rozhodla, Vít Rakušan tvrdil, že zařídil výjimku u migračního paktu, žádná výjimka se nekoná,« připomněl Havlíček některé sliby a následné činy současného kabinetu. Poslední kapkou podle něj bylo to, že Petr Fiala ještě v roce 2022 tvrdil, že se nebude zvyšovat věk odchodu do důchodu, a krátce poté na tom vláda postavila změny v důchodovém systému.

»Stínová vláda hnutí ANO rozhodla, že nemá smysl s touto vládou nadále pokračovat v jakýchkoli dalších jednáních strategického charakteru v hospodářské a sociální oblasti, a to ani za účasti prezidenta republiky,« uvedl Havlíček.

Hnutí se podle něj nehodlá podílet na devastaci ekonomiky, na snižování konkurenceschopnosti firem, na zhoršování sociálního prostředí a na zvyšujícím se chaosu v oblasti zdravotnictví, školství nebo vědy. Zdůraznil, že ANO je nejsilnější politickou stranou v České republice, za kterou jde třetina voličů.

ANO napadlo u ŮS změny ve stavebním spoření

Předsedkyně poslaneckého klubu ANO Alena Schillerová informovala novináře o tom, že hnutí napadlo u Ústavního soudu změny ve stavebním spoření, které byly součástí vládního konsolidačního balíčku. Ustanovení jsou platná od začátku letošního roku. »Jak jsme slíbili, tak se dnes stalo. Hnutí ANO dnes prostřednictvím advokáta Davida Rašovského podalo k Ústavnímu soudu návrh na zrušení zákona, kterým vláda od 1. ledna snížila podporu stavebního spoření na polovinu,« uvedla Schillerová.

Vláda podle Schillerové svévolně a v rozporu se všemi trendy v ochraně spotřebitele změnila za pochodu podmínky třem milionům občanů. »Razantní snížení podpory se nevztahuje jen na nové, ale také na stávající smlouvy, což je podle našeho názoru v rozporu se zásadou předvídatelnosti práva a významně to narušuje legitimní očekávání a právní jistotu spotřebitelů,« řekla předsedkyně klubu.

Stát, který na jedné straně brojí proti finančním šmejdům, a přitom sám láká lidi na spoření, aby jim pak neférově a jednostranně zásadně změnil podmínky, má podle ní co vysvětlovat. »To není chování férového členského státu Evropské unie, to je chování ne nepodobné finančním šmejdům,« dodala Schillerová. Připomněla, že ochrana spotřebitele je Ústavním soudem uznávána jako hodnota požívající ochrany na ústavní úrovni.

Předseda sněmovního podvýboru pro ochranu spotřebitele Patrik Nacher (ANO) upřesnil, že se to týká smluv v rámci šest let trvající vázací doby. Kritizoval, že pokud by spotřebitel byl nespokojen se změnou a chtěl by odejít předčasně, takovou možnost mít nebude. »Učiní-li totiž tak, přijde zpětně o státní příspěvky, které už mu byly připsány,« poznamenal.

Od letoška se snížila maximální výše státní podpory pro stavební spoření z 2000 na 1000 korun ročně. Změna se dotkla nových i existujících smluv. Podle ANO se dosavadní klienti zároveň nemohou přes změnu podmínek vyvázat bez sankcí.

(jad)

FOTO – Facebook

Související články

2 KOMENTÁŘŮ

 1. Pod bukem,za bukem loupežníci skrývají se, pod bukem, za bukem loupežníci jsou.
  —–Podle mne učitel Fiala je jenom škraboška kterou řídí jeho poradce, Tomáš Pojar. V angličtině mají slova, i když je přeložíme pomocí slovníku, JINÝ VÝZNAM než v češtině. Slovo PORADCE znamená , v angličtině, TEN KDO ŘÍDÍ, NADŘÍZENÝ-
  —Tomáš Pojar je PORADCEM Fialy pro národní bezpečnost a od r. 2022 jeho vyjednávačem pro evropské záležitosti .2014-22 2014-2014 – 2022 prorektorem Cevro Institutu.
  –Kritizoval T.Petříčka, Zaorálka Schwarcenberga za prohlášení z . z (5/2020) ve kterém odsoudili budování židovských osad které Izrael od roku 1967 vybudoval na okupovaném Západním břehu
  Jordánu
  –1905-2005 byl v organizaci Člověk v tísni, později byl ředitelem této organizace – do r.2005
  –2010-2022 vyslancem ČR v Izraeli
  ———————————————————
  Během upalování a ubíjení ukrajinských policistů vařili někteří příslušníci organizaace Člověk v tísni těm kdo prováděli Majdan.
  Předávali jim peníze a po Majdanu zajistili dopravu některých Majdančíků do ČR.
  Do školy chodil v Izraeli,. vystudoval politologii na Fakultě sociálních věd Univerzity Karlovy, do školy Chodil i v USA.
  Podle wikipedie, je členem ODS.

 2. S válečnými zločinci – Fiala a Rychetského Pětikoalice a Pavel, se nejedná, i když ANO taky podporuje válku na Ukrajině.

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy