Vysoce kvalitní rozvoj Číny představuje příležitosti pro podniky

Podle odborníků z průmyslu, kteří se zúčastnili čtvrtého dílu Čínského ekonomického kulatého stolu, celoplošné diskusní platformy pořádané tiskovou agenturou Xinhua, vytvoří pokračující snaha Číny o vysoce kvalitní rozvoj nové příležitosti pro podniky.

»Začínali jsme od nuly jako mnoho jiných malých čínských společností, ale po dosažení určité velikosti jsme museli projít zásadní transformací, abychom prodloužili dynamiku růstu,« uvedl Jou Chung-tchao, předseda farmaceutické společnosti Chongqing Pharscin Pharmaceutical Co., Ltd.

Dnes je společnost kótována na burze s akciemi typu A a její tržní hodnota přesahuje pět miliard jüanů (asi 703,75 milionu amerických dolarů). »Těžili jsme z podpůrné politiky Číny, která podněcuje inovace,« řekl Jou.

Podle Světové organizace duševního vlastnictví se Čína v žebříčku Global Innovation Index 2023 umístila na 12. místě a poprvé se stala zemí s největším počtem 100 vědeckotechnických inovačních klastrů na světě.

V letošním roce země zařadila na první místo svého programu rozvoj nových kvalitních výrobních sil, které se vyznačují špičkovými technologiemi, vysokou efektivitou a vysokou kvalitou, aby dále usnadnila svůj vysoce kvalitní rozvoj.

Aby Čína posílila inovační dynamiku, rozvíjí jak tradiční, tak i high-tech průmyslová odvětví.

»Tradiční průmysl nepředstavuje průmysl nízké úrovně a zaostalé výrobní síly,« uvedl Taj Kuan-wen, vedoucí oddělení vývoje technického centra HBIS Group Shisteel, podniku vyrábějícího ocelové tyče, prostřednictvím videa promítaného během epizody kulatého stolu.

»Klíč k nové kvalitě výrobních sil spočívá v hluboké transformaci a modernizaci průmyslových odvětví,« zdůraznil Taj.

S odkazem na podnik HBIS Group Shisteel jako vzor Taj uvedl, že společnost zavedla technologii pro eliminaci procesů s vysokými emisemi při výrobě oceli, jako je slinování a koksování. Využívá také čisté zdroje energie, aby minimalizovala emise uhlíku.

Na videozáznamu představujícím výrobní dílnu společnosti TCL China Star Optoelectronics Technology (TCL CSOT) pak byla ukázána automatizovaná a inteligentní výrobní linka umístěná na ploše odpovídající 12 fotbalovým hřištím.

»Výrobní linka je schopna provádět plně automatizovanou výrobu 24 hodin denně, 7 dní v týdnu. Můžeme dokonce zhasnout všechna světla a linka bude vyrábět i za tmy,« uvedl prostřednictvím videa Čang Feng, senior viceprezident TCL CSOT.

V dalším kroku chce společnost podle Čanga plně využít výhod ekologické a digitalizované výroby a pokračovat v posilování slabších článků průmyslového řetězce.

Čína uznala naléhavou potřebu podniků dosáhnout průlomu ve vědeckotechnických inovacích a přijala opatření k urychlení tohoto procesu.

Budou podniknuty promyšlené kroky k urychlení rozvoje nových kvalitních výrobních sil, k posílení průmyslových inovací prostřednictvím technologických inovací, k urychlení modernizace tradičních průmyslových odvětví a k podpoře nově vznikajících průmyslových odvětví, uvedl v březnu na Čínském rozvojovém fóru 2024 šéf Národní komise pro rozvoj a reformy Čeng Šan-ťie.

»Pokud budeme pokračovat v inovační trajektorii, věřím, že produkty vyrobené v Číně budou mít větší zastoupení na zahraničních trzích,« řekl Jou.

(Xinhua)

Související články

1 KOMENTÁŘ

  1. Když jsem byl chlapec, byla Čína a Indie zhruba na stejné úrovni. Obě země byly docela bídné. Ale dneska? Kde byste chtěl – jako obyčejný občan- V Bombaji, nebo raději v Šanghaji? Kde je Indie, a kde je Čínská lidová republika? Čína utekla Indii o století! A utekla nejenom Indii, ale skoro (možná) celému světu. Kse je více bezdomovců, kde je více narkomanů, kde je více pouličních gangů, násilí, zločinnosti- V ČLR, nebo v USA? A to má Čínská lidová republika mnohem víc obyvatel. Možná je to způsobeno náturou lidí, nebo rozumnou vládou, nebo ideologií, nevím, ale řekl bych, že Čínská lidová republika je na nejlepší cestě. A doufám, že rozvoj ČLR ovlivní k lepšímu i zbytek světa- tak jak to dělají Číňané třeba v Africe…

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy