Home Domácí Jiří Kotáb má 50 tisíc podpisů! První postižený kandidát v historii se může...

Jiří Kotáb má 50 tisíc podpisů! První postižený kandidát v historii se může utkat o funkci prezidenta

FOTO - archiv

V rekordně krátké době nasbíral tým Jiřího Kotába potřebných padesát tisíc podpisů a nic tak nebrání tomu, aby se v roce 2023 první tělesně postižený kandidát na prezidenta v historii utkal o nejvyšší ústavní funkci.

Podmínkou účasti ve volbách jsou podpisy minimálně dvaceti poslanců, deseti senátorů, nebo 50 000 občanů, kandidátovi musí být v den hlasování nejméně 40 let. »Nominaci prostřednictvím parlamentu jsme s týmem již na počátku zamítli. Důvěra řadových občanů je v našich očích klíčová, ale zároveň také zavazující,« uvedl Kotáb. »Moc si vážím toho, že mou kandidaturu na prezidenta momentálně podpořilo takové množství spoluobčanů, všem za to moc děkuji,« řekl Kotáb.

Získat padesát tisíc podpisů se mu podařilo v rekordně krátké době. Vždyť ještě před týdnem jich měl »jen« polovičku. »Nějakých patnáct tisíc podpisů jsme získali o víkendu v Ostravě, po rehabilitačních zařízeních na jižní Moravě, v lázních Teplice a v Děčíně,« prozradil program svého »prezidentského« týmu v posledních cca deseti dnech Kotáb, který pracuje jako soukromý ombudsman v Moravskoslezském kraji a pomáhá tak osobám v tíživých životních situacích.

Ve sbírání podpisů hodlá nadále pokračovat. »Čím větší důvěra občanů, tím lépe. A také bych nerad, aby byla správnost podpisů zpochybněna, jako se to v minulosti stalo jiným kandidátům na prezidenta,« nastínil Kotáb.

Čtyřicetiletý příbramský rodák je osobou tělesně postiženou s III. stupněm invalidity již od mládí. Tento fakt ale nepovažuje za svoji nevýhodu. »Rád bych veřejnosti ukázal, že i osoby s tělesným postižením, za kterými nestojí bohatí mecenáši nebo drahé agentury, se mohou ucházet o nejvyšší úřad v zemi a oslovit desetitisíce, ba si troufám říci, statisíce voličů,« nastínil Kotáb.

Přímé prezidentské volby se uskuteční na samém počátku příštího roku. Hlavou státu bude zvolen kandidát, který obdržel nadpoloviční většinu platných hlasů oprávněných voličů. Pokud se tak nestane, koná se za 14 dnů druhé kolo volby, do něhož postupují dva nejúspěšnější kandidáti z prvního kola.

(pk)

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here