Home Rozhovory Jiří Paroubek dokáže přispět k návratu ČSSD do Sněmovny, plánuje předsedkyně Volfová

Jiří Paroubek dokáže přispět k návratu ČSSD do Sněmovny, plánuje předsedkyně Volfová

Bývalý premiér a předseda spolku Nespokojení z. s. Jiří Paroubek má vstoupit do ČSSD, ne tedy do té, kterou vede Michal Šmarda a z níž se loni stala SOCDEM, ale do České suverenity sociální demokracie. »ČSSD pod vedením Jany Volfové jde v posledních měsících po té cestě, po které šla bývalá ČSSD, když jsem stál v jejím čele,« uvedl Paroubek pro ParlamentníListy.cz. A webový deník iportaL24.cz požádal v tomto směru o rozhovor přímo předsedkyni Volfovou.

V médiích koncem pracovního týdne proběhla zpráva, že Jiří Paroubek vstupuje do vaší strany. Co je na tom pravdy? A jakou bude mít roli?

Jiří Paroubek je bývalý premiér, člověk, který ukázal a opakovaně ukazuje svůj politický rozhled i manažerské schopnosti. Jsme velmi nadšeni, že projevil zájem o vstup do naší strany. Když mluvíme o tom, jakou bude mít roli, napovím, že příští týden svolávám republikovou radu, na níž dám návrh na svolání mimořádného sjezdu. Dál už je třeba přemýšleti, pane redaktore. Mohu jen napovědět, že jsem přesvědčena, že jeho role bude pro ČSSD nezastupitelná. Dokázal v minulosti zvítězit ve volbách, úspěšně vedl vládu i svoji politickou stranu. A věřím, že dokáže se značkou, kterou dobře zná a u níž lidé vědí, že je s ním spojena, přispět k tomu, abychom ji opět vrátili do Poslanecké sněmovny a byli vítězní.

Čili – chápu to tak, že Jiří Paroubek nebude jen řadovým členem…?

Pane redaktore, myslím, že jste velmi inteligentní člověk, a vaše úvahy vedou správným směrem.

Máte konkrétní představu i o kandidátce pro volby do Evropského parlamentu, které nás čekají na začátku června? Protože se spekulovalo, že vaše ČSSD spolu s dalšími třemi levicovými stranami půjde do boje o EP po boku KSČM, ovšem ta na prosincové tiskové konferenci vyhlásila zcela jinou koalici. Takže původní plány neplatí?

Neplatí, což je nám líto. Byli bychom rádi, kdyby Ústřední výbor komunistů začal uvažovat o tom, že je potřeba mít v téhle zemi levici a že je ji potřeba spojit. Jsme otevřeni každé diskusi, není to tak, že bychom jasně řekli »NE«. Za nás jsme otevřeni případnému dalšímu dialogu, na druhou stranu je jasné, že kdyby tato varianta opravdu nevyšla, budeme hledat cestu, jak jít jako levicová platforma do Evropských voleb. Budeme se snažit oslovit ještě další malé neparlamentní strany. Zatím jsme čtyři, ale je to samozřejmě i o konkrétních osobnostech, které jsou levicové a s nimiž budeme jednat, protože přemýšlejí o tom, že by mohly být zařazené na naši kandidátku.

Nicméně, paní předsedkyně, Jiří Paroubek v nedávném rozhovoru pro iportaL24.cz prohlásil, že by nebyl rád, kdyby malé levicové subjekty kandidovaly v eurovolbách bok po boku, protože by to ubralo hlasy dvěma větším stranám – KSČM a SOCDEM…

Jiří Paroubek uvedl, co cítí. A já na to mám jedinou odpověď – jsem přesvědčená, že ČSSD nebude malou politickou stranou.

V současnosti rezonuje českou politickou sférou alternativa přijetí eura. Diskusi rozvířil ve svém novoročním projevu prezident republiky Petr Pavel. Předpokládám, že to bude jedno z klíčových témat pro volby do Evropského parlamentu. Jak se k němu staví vaše strana? Myslím výhledově…

Výhledově pro nás znamená »nikdy«. A už v žádném případě ne teď, protože to není dobré pro Českou republiku. Naše země si udrží alespoň částečnou suverenitu, jenom když bude mít vlastní měnu a může o ní rozhodovat. Ve chvíli, kdy bude mít euro, tak už o nás bude definitivně rozhodovat jenom Brusel. My jako ČSSD jsme pro udržení české koruny a věříme tomu, že tady převládne rozumný názor a že ta část ODS, která dlouze bojovala za českou korunu, nepodlehne diktátu Bruselu a bude se dál snažit aspoň tlumit TOP 09 a lidovce v jejich eurohujerství největšího řádu. Však si vezměte jen ten fakt, že koruna se vyrovnala s inflací mnohem lépe než Evropská centrální banka. Nebýt katastrofálních rozhodnutí pětikoaliční vlády, vyšli bychom z krize jako země ještě mnohem lépe a příznivěji.

Byla by vaše strana pro případné vystoupení z Evropské unie?

Evropská unie je v té formě, v jaké dnes vystupuje a jedná, naprosto nefunkční. Spíše je to diktát úředníků, než respektování názorů a zájmů jednotlivých států. Zkrátka všechno špatně! Doufám, že nadcházející volby dobře dopadnou. Vnímám je jako poslední naději, aby se tam dostala řada stran, které jsou euroskeptické. Pokud se to podaří ve větším počtu zemí a ty převládnou, pak buď všichni odejdeme společně, nebo se vrátíme před Lisabonskou smlouvu a k suverenitě českého státu. Odcházet jako jedna jediná země je sebevražda. Na druhou stranu věřím ve spojení více zemí. Platforma, kde by byli Maďaři, Poláci, Rumuni nebo Bulhaři, která by se dala dohromady a nespolupracovala jen s Evropskou unií, ale třeba i se státy společenství BRICS, je pro nás velmi zajímavou a atraktivní cestou.

Tři měsíce po evropských volbách budou následovat ty krajské a senátní, které horní komoru obmění z jedné třetiny. Hodláte v nich jako ČSSD rovněž kandidovat v široké koalici či sami za sebe?

Pane redaktore, to je hodně předčasné, ale když vám řeknu, že už máme minimálně ve čtyřech nebo pěti krajích velmi zajímavé osobnosti, které za nás budou chtít kandidovat, může to být pro vás informace, již jste požadoval. Jsou to lidé, kteří mají zkušenosti z parlamentu nebo zastupitelstev. Například v Moravskoslezském kraji, Ústeckém nebo Zlínském. Jen nemůžu slíbit, že budeme kandidovat ve všech krajích, to bych lhala, což zásadně nedělám. Co ale vnímám jako strašně důležité, kdyby se povedlo, aby se všechny opoziční strany, ať už parlamentní nebo mimosněmovní, spojily a nekonkurovaly si v žádném z 27 senátních obvodů. Bylo by ideální, kdyby se sešli všichni od ANO po poslední malou stranu, která existuje. Ať je to třeba uskupení »Za Červenou Lípu krásnější« – to je samozřejmě trochu humor, ale umíte si to představit?! ANO jako největší subjekt by mohlo usilovat třeba o deset mandátů v deseti obvodech, SPD například v šesti nebo sedmi a další, menší strany v jednom či ve dvou. Byla by to ideální protiváha vůči pětikoalici. Senát je prostor, kde nemusím mít ambice jen proto, že jsem předseda strany nebo hnutí. Je potřeba neprosazovat jen své kandidáty, ale vybrat třeba dvě opravdu kvalitní osobnosti, které mají šanci na zvolení. My sdružujeme čtyři strany, tak bychom se v tomto směru také rádi zapojili. Tohle široké spojení vnímám jako reálnou cestu – aspoň pro ty senátní volby.

Předseda Sociální demokracie, tedy bývalé ČSSD, Michal Šmarda prohlásil, že proti vám jeho strana podnikne právní kroky a že jste jako malé děti. Nemáte strach, že by vám případné žaloby mohly značku, s níž chcete vyrazit do voleb, uzmout?

Zaprvé nevím, jestli byla opravdu podána nějaká žaloba, nemáme žádnou informaci. Je pro mě nepochopitelné, že se může změnit rétorika pana předsedy SOCDEM během deseti nebo čtrnácti dnů. Na sjezdu v Plzni hovoří, že značka ČSSD je kámen u nohy, koule, připomíná špatné roky Paroubka a Zemana, že on musí dokola vysvětlovat 90. léta, a proto je třeba se jí zbavit, jelikož jim vadí, škodí a omezuje je v rozletu, a za těch necelých čtrnáct dnů se dozvím, že si já chci na dobrém jménu značky budovat kariéru. Chápete to? Ten člověk si nevidí do pusy. Neví, co říká, a já se vás chci zeptat, jestli strana, jejíž předseda není schopen zvážit svá slova a skutky, má morální oprávnění zastupovat občany. Jsem přesvědčena, že ne. Máme ochrannou známu ČSSD Česká suverenita sociální demokracie, jsme řádně registrování na ministerstvu vnitra a ráda bych navíc zdůraznila, že případů, kdy skončila strana, zbavila se názvu a ten si zaregistroval někdo jiný, je spousta. Napadá mě teď v rychlosti DOMOV, PRO nebo KSČ. Proto jsem přesvědčena, že nemůžeme jakoukoli soudní při prohrát.

Petr Kojzar

5 KOMENTÁŘE

  1. Paroubek? Jeho EGO pro získání koryta je ohromující. Jednal s Konečnou, zavázal se sjednocovat levici a stačilo mu 21 místo na kandidátce. Když se projekt STAČILO! začal úspěšně rozvíjet, tak chtěl 2. místo. Byl však už stávajícími členy STAČILO! odmítnut, tak rychle hupky, hupky k Volfové. Ta také jednala se zástupci STAČILO!, ale pro velké ego také nepochodila s kandidátkou na čele projektu. Navíc nechtěla pracovat ve prospěch společné kandidátky. Takoví Paroubkovci, Volfové atd… volají pro spojování levice, ale pokud není po jejich a nemají z toho prospěch, tak levici raději rozdělí až nikdo nezíská nic.

    • Tak Vám to na ÚV vysvětlila soudružka předsedkyně? Nebylo to spíš kvůli tomu, že se na kandidátce objevil třeba bývalý pirát, bývalý nejen ódéesák a podobné „osobnosti“? To je spojování levice?

    • No tak Jana Volfová vůbec na té kandidátce být nechtěla, a pokud se jedná o Jiřího Paroubka opravdu si myslíte, že měl ze zadních pozic podporovat lidi, které vůbec nezná a které zaštiťuje pravicová strana? Kdyby byly dodrženy dohody, které jsme udělali, byla by společná levicová kandidátka s dalšími 4 levicovými stranami a s Jiřím Paroubkem na 21 místě. My jsme za celou dobu jedinou dohodu neporušili. Na druhé straně to bohužel tak nebylo

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here