Home Domácí Jurečka si rezignaci rozmyslel

Jurečka si rezignaci rozmyslel

FOTO - X

O osudu předsedy lidovců Mariana Jurečky v čele resortu práce a sociálních věcí by měl zítra rozhodnout celostátní výbor strany. Tomu, že by se vicepremiér měl o svůj ministerský post obávat, ale nic nenasvědčuje. On sám aktivně nepodá návrh, aby straníci hlasovali o jeho odchodu z postu ministra práce, regionální představitelé lidovců většinou za svým šéfem stojí.

Jurečka čelí kritice kvůli vánočnímu večírku ministerstva v době střelby na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy, kdy zahynulo 14 lidí a 25 bylo zraněno. První zprávy o obětech se objevily v médiích krátce po 15.30. Jurečka dnes zopakoval, že mobil nesledoval a »v plném rozsahu« se o situaci dozvěděl až v 18.26, kdy si přečetl textovou zprávu o svolání mimořádného jednání vlády.

Znovu se omluvil za to, že situaci špatně vyhodnotil a pochybil. Je přesvědčen o tom, že záležitost dostatečně vysvětlil. I když v neděli v České televizi řekl, že je »připraven zvážit, že by nabídl rezignaci«, dnes o tom už neuvažuje. »Nechávám to na členech celostátního výboru,« řekl novinářům. »Nebudu aktivně dávat návrh na usnesení, které by mělo vést k hlasování o mém odvolání,« uvedl Jurečka.

Celostátní výbor lidovců, který má 39 členů, se mimořádně sejde v úterý večer. Podle dnešních vyjádření regionálních představitelů lidovců je pravděpodobné, že Jurečka situaci ustojí. Z ankety ČTK mezi lidoveckými politiky vyplývá, že by šéf strany z vlády odcházet neměl. Na více informací, které si vyslechnou na úterním zasedání širšího vedení strany, čekají moravskoslezští či liberečtí lidovci, jednotné stanovisko zatím nemá ani jihočeská KDU-ČSL.

Místopředsedkyně lidovců Šárka Jelínková řekla, že vedení strany bude Jurečku podporovat v setrvání v ministerské funkci. Míní, že resort řídí dobře. »To je důležitým bodem v tom, že ho budeme podporovat. Já osobně ho budu podporovat,« řekla. Podobně argumentoval také lidovecký poslanec Jiří Navrátil. »Považujeme to za chybu lidskou, nikoli ministerskou, z toho důvodu si nemyslíme, že by měl rezignovat,« uvedl.

Jurečka prý také nevnímá, že by jeho rezignaci navrhovali někteří z koaličních partnerů. Předpokládá, že lídři koaličních stran proberou situaci na jednání takzvané K5 ještě před jednáním celostátního výboru KDU-ČSL.

Premiér Petr Fiala (ODS) v neděli v pořadu Partie televize Prima CNN řekl, že je podstatné, že Jurečka uznal chybu a omluvil se.

Papalášství a elitářství

Kritika Jurečky naopak zaznívá z řad opozičních, ale i mimoparlamentních stran.

»Když zkombinujete papalášství a elitářství, je z toho pan ministr Jurečka. V devatenáct hodin věděla celá Evropa, co se stalo. Jak je možné, že to nevěděl člen Bezpečnostní rady státu? Nevím, jaký argument k rezignaci by měl ještě zaznít. Pan premiér řekne, že je mu to líto. Mně je líto obětí a jejich rodin. Pana Jurečky mi líto není,« řekl na CNN Prima NEWS předseda stínové vlády hnutí ANO Karel Havlíček.

Předseda SPD Tomio Okamura vidí hlavní problém v tom, že ministr neříkal pravdu. »Marian Jurečka se do toho zamotal. Kdyby na začátku řekl, jak to bylo, už to mohlo být vyřešené,« uvedl Okamura.

»Buď byl Marian Jurečka jediným člověkem v zemi, který ještě v 19.00 nevěděl, co se před pár hodinami na FF UK stalo. Pak je naprosto neschopný a měl by podat demisi. Nebo bezostyšně lže (o čemž jsem přesvědčen) a o rozsahu tragédie byl plně informován a nechal večírek pokračovat až do půlnoci. Pak je nedůvěryhodný a měl by podat demisi. Tedy ať tak či onak, měl by jít. Čím dřív, tím líp,« napsal na Facebook předseda strany PRO Jindřich Raichl. Místopředsedkyně Sociální demokracie Daniela Ostrá připomněla, že v jiných evropských zemích politici odstupují i v případě mnohem méně závažných pochybení. »Chybovat je lidské, ale politik musí umět ze svých chyb vyvodit osobní odpovědnost,« dodala s tím, že práci ministra Jurečky za dobu, kdy vede resort, navíc provází řada zásadních manažerských i politických selhání.«

(jad)

3 KOMENTÁŘE

  1. Jurečka se drží své ministerské židle jako ho*vno košile jak praví lidové rčení. Jurečka je hold Lidovec. Ten se z toho vyzpovídá svému faráři a bude všechno v pořádku.
    Takový ksindl nám vládne a montuje se nám do života. Jsou tam ještě z ksindlu další – Fiala a Rychetského Pětikoalice a Pavel, kteří se vzájemně podpírají.

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here